Menu główne
Portal dla rodziców...

Trzydniówka – objawy i leczenie

U zdrowego i wesołego dziecka niespodziewanie pojawiła się bardzo wysoka temperatura, której nie towarzyszy ząbkowanie, ból, uporczywy katar, ani nawet kaszel? Za taki stan odpowiedzialny może być rumień nagły, czyli po prostu trzydniówka. Choroba ta pojawia się u większości niemowląt i znika tak niespodziewanie, jak się zaczyna.

 

trzydniowka

 

Trzydniówka - diagnoza

Gorączka trzydniowa, nazywana także rumieniem nagłym, jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa HHV-6. Najczęściej występuje u dzieci między 6., a 36. miesiącem życia. Jej okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. Ponieważ jedynym objawem towarzyszącym trzydniówce jest zazwyczaj podwyższona temperatura, w początkowej fazie choroby ciężko jest zdiagnozować rumień nagły.

 

Pamiętaj, że gorączka u dziecka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, bowiem źródłem wysokiej temperatury może być również:
- ząbkowanie,
- zapalenie dróg moczowych,
- infekcja lub choroba układu oddechowego.

Dlatego przed postawieniem ostatecznej diagnozy tak istotne jest, aby  wykluczyć pozostałe źródła wysokiej temperatury.

 

Objawy gorączki trzydniowej:

 • nagła wysoka temperatura 39-40ºC, która  utrzymuje się od 3. do 5. dni,
 • niekiedy może wystąpić niewielki katar, powiększenie węzłów chłonnych i ucha środkowego,
 • osłabienie apetytu,
 • po ustąpieniu gorączki na twarzy, tułowiu oraz niekiedy na udach i pośladkach pojawia się rumieniowata lub plamista wysypka, która utrzymuje się około 2 dni,
 • biegunka,
 • drgawki.

Trzydniówką dziecko może się zarazić od zarażonych dorosłych lub rówieśników. Do chwili pojawienia się rumieniowatej wysypki u malucha, dziecko samo może być źródłem zakażenia dla innych.

 

Przebieg choroby jest uzależniony od wysokości temperatury. Jednak w większości przypadków dzieci czują się całkiem dobrze. W ekstremalnych sytuacjach mogą wystąpić drgawki.

 

Zdecydowanie dobrą wiadomością jest fakt, że jednorazowe zarażenie wirusem HHV-6 wywołuję trwałą odporność.

 

Jak obniżyć temperaturę

 • Podaj doustnie 15 mg/kg/dawkę lub też doodbytniczo 20 mg/kg/dawkę paracetamolu lub doustnie ibuprofenu 7mg/kg/dawkę.
 • Podawawaj jak najwięcej płynów, przeciwgorączkowo działają herbata z lipy, czarnego bzu lub malin.
 • Zrób zimne okłady na czoło i kark.
 • Wykąp dziecko w temperaturze o 2 stopnie niższej niż jego temperatura.
 • Przy niewielkiej gorączce możesz zastosować syropy ziołowe.

 

Trzydniówka leczenie:

Choć rumień nagły jest chorobą zakaźną, to ustępuję samoistnie i nie wymaga leczenia. W zasadzie jedynymi stosowanymi lekami są  preparaty przeciwgorączkowe.


W czasie gorączki dziecko mocno się poci, dlatego często zmieniaj mu pościel i piżamkę oraz podawaj większą niż zwykle ilość płynów do picia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke - Fotolia.com All rights reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Komentarze  

#15 monalisa 2015-03-16 23:16
szukałam informacji jak pomóc dziecku podczas "trzydniówki" znalazłam w necie fajną stronę leku Milifen.Jest tam wiele cennych,sprawdz onych porad i tzw."domowe przedszkole" jak i czym zająć dziecko w chorobie www.milifen.pl/.../
Cytuj
#14 KASIA86 2014-10-29 21:46
U nas też rozwinęła się trzydniówka trwa od niedzieli zobaczymy po nocy czy synek nadal będzie gorączkował. Rozpoczęło się od 37do 39 C.
Cytuj
#13 Monika0903 2014-10-24 21:45
Syn ma 7,5 miesiąca. U nas trzydniówka wahała się w temp. 37,6 - 38,9. W pierwszej dobie wezwaliśmy lekarza bo mieliśmy podejrzenie że zaczyna się infekcja bakteryjna. Maly dostawał na zmianę czopki z syropem przeciwgorączko wym. W trzeciej dobie gorączka ustąpiła a w czwartej pojawiła się wysypka. Najpierw na główce a zaraz na brzuszku i pleckach. Podawaliśmy wapno i po dwóch dniach nie ma śladu po wysypce.
Cytuj
#12 Gabi85 2014-10-08 12:47
Polecam skonsultować z lekarzem, tez myślałam ze to trzydniówka, ale na wszelki wielki poszłam do lekarza i okazało się, ze to ........ Szkarlatyna!
Cytuj
#11 Magda37 2014-09-07 22:12
U nas zaczęło się od 37, na drugi dzień 38. Też podejrzewaliśmy ząbki albo 3dniówkę, ale minęły 4 dni i w nocy 41 temp. Teraz jesteśmy w szpitalu z 10cio m-nąHanią i dopiero po 6 dniach wysypka. W wymazie krwi stwierdzili, że to ten wirus. Doszła jeszcze straszna biegunka, lekkie odwodnienie. Mam nadzieję, że jutro wyjdziemy. Na dodatek mala jest na antybiotyku bo było podejrzenie zapalenia układu moczowego
Cytuj
#10 Edi34343 2014-09-07 10:27
Poleciła stosowanie Milifenu na obniżenie temperatury i obserwację czy pojawi sie wysypka. Wysypki nie było, okazało sie, że to jednak zęby. Syropek przydał sie jednak na uśmierzenie bólu. Przy okazji mamy tańszy zamiennik Nurofenu.
to jakaś kryptoreklama tego środka - spotkałem to już w różnych komentarzach takie niby delikatne przemycenie nazwy - nie będę tego stosował w takim razie, bo koncerny farmaceutyczne jak widzę nie mają za grosz moralności
Cytuj
#9 Justyna000 2014-08-15 09:23
Moja córeczka5,5 mies.również od trzech dni była bardzo marudna, miala temp.37,5 38 Stopni. W przyvchodni powiedzieli ,że mam tylko podawać syropek na zbicie gorączki. Fakt po gorączce ani śladu tylko ta wysypka na buzi karku i pleckach.
Cytuj
#8 PatrycjaS 2014-07-30 13:06
Cytuję Mad:
Moja siostrzenica miala Trzydniowke w Irlandii. Sluchajcie ,tak ją badali,ze trzeciego dnia zrobili dziecku na zywca punkcje w kregoslup ,kilka osob trzymalo dziecko,ktore juz nie plakalo tylko charczalo z bolu patrzac w oczy blagalnym wzrokiem mojej siostrze;mamo ratuj mnie :( -siostra moja wyła patrzac na małą ,myslala,ze tak trzeba ,bo wymyslił,ze podejrzewaja zapalenie opon mozgowych. Teraz jestem ciazy,ucieklam z tego kraju barbarzyncow.

Wow, też bym uciekła
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.