Menu główne
Portal dla rodziców...
 

Trzydniówka – objawy i leczenie

U zdrowego i wesołego dziecka niespodziewanie pojawiła się bardzo wysoka temperatura, której nie towarzyszy ząbkowanie, ból, uporczywy katar, ani nawet kaszel? Za taki stan odpowiedzialny może być rumień nagły, czyli po prostu trzydniówka. Choroba ta pojawia się u większości niemowląt i znika tak niespodziewanie, jak się zaczyna.

 

trzydniowka

 

Trzydniówka - diagnoza

Gorączka trzydniowa, nazywana także rumieniem nagłym, jest chorobą wirusową wywoływaną przez wirusa HHV-6. Najczęściej występuje u dzieci między 6., a 36. miesiącem życia. Jej okres wylęgania trwa od 5 do 15 dni. Ponieważ jedynym objawem towarzyszącym trzydniówce jest zazwyczaj podwyższona temperatura, w początkowej fazie choroby ciężko jest zdiagnozować rumień nagły.

 

Pamiętaj, że gorączka u dziecka zawsze wymaga konsultacji lekarskiej, bowiem źródłem wysokiej temperatury może być również:
- ząbkowanie,
- zapalenie dróg moczowych,
- infekcja lub choroba układu oddechowego.

Dlatego przed postawieniem ostatecznej diagnozy tak istotne jest, aby  wykluczyć pozostałe źródła wysokiej temperatury.

 

Objawy gorączki trzydniowej:

 • nagła wysoka temperatura 39-40ºC, która  utrzymuje się od 3. do 5. dni,
 • niekiedy może wystąpić niewielki katar, powiększenie węzłów chłonnych i ucha środkowego,
 • osłabienie apetytu,
 • po ustąpieniu gorączki na twarzy, tułowiu oraz niekiedy na udach i pośladkach pojawia się rumieniowata lub plamista wysypka, która utrzymuje się około 2 dni,
 • biegunka,
 • drgawki.

Trzydniówką dziecko może się zarazić od zarażonych dorosłych lub rówieśników. Do chwili pojawienia się rumieniowatej wysypki u malucha, dziecko samo może być źródłem zakażenia dla innych.

 

Przebieg choroby jest uzależniony od wysokości temperatury. Jednak w większości przypadków dzieci czują się całkiem dobrze. W ekstremalnych sytuacjach mogą wystąpić drgawki.

 

Zdecydowanie dobrą wiadomością jest fakt, że jednorazowe zarażenie wirusem HHV-6 wywołuję trwałą odporność.

 

Jak obniżyć temperaturę

 • Podaj doustnie 15 mg/kg/dawkę lub też doodbytniczo 20 mg/kg/dawkę paracetamolu lub doustnie ibuprofenu 7mg/kg/dawkę.
 • Podawawaj jak najwięcej płynów, przeciwgorączkowo działają herbata z lipy, czarnego bzu lub malin.
 • Zrób zimne okłady na czoło i kark.
 • Wykąp dziecko w temperaturze o 2 stopnie niższej niż jego temperatura.
 • Przy niewielkiej gorączce możesz zastosować syropy ziołowe.

 

Trzydniówka leczenie:

Choć rumień nagły jest chorobą zakaźną, to ustępuję samoistnie i nie wymaga leczenia. W zasadzie jedynymi stosowanymi lekami są  preparaty przeciwgorączkowe.


W czasie gorączki dziecko mocno się poci, dlatego często zmieniaj mu pościel i piżamkę oraz podawaj większą niż zwykle ilość płynów do picia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke - Fotolia.com All rights reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Komentarze  

#9 Justyna000 2014-08-15 09:23
Moja córeczka5,5 mies.również od trzech dni była bardzo marudna, miala temp.37,5 38 Stopni. W przyvchodni powiedzieli ,że mam tylko podawać syropek na zbicie gorączki. Fakt po gorączce ani śladu tylko ta wysypka na buzi karku i pleckach.
Cytuj
#8 PatrycjaS 2014-07-30 13:06
Cytuję Mad:
Moja siostrzenica miala Trzydniowke w Irlandii. Sluchajcie ,tak ją badali,ze trzeciego dnia zrobili dziecku na zywca punkcje w kregoslup ,kilka osob trzymalo dziecko,ktore juz nie plakalo tylko charczalo z bolu patrzac w oczy blagalnym wzrokiem mojej siostrze;mamo ratuj mnie :( -siostra moja wyła patrzac na małą ,myslala,ze tak trzeba ,bo wymyslił,ze podejrzewaja zapalenie opon mozgowych. Teraz jestem ciazy,ucieklam z tego kraju barbarzyncow.

Wow, też bym uciekła
Cytuj
#7 Mad 2014-07-26 06:27
Moja siostrzenica miala Trzydniowke w Irlandii. Sluchajcie ,tak ją badali,ze trzeciego dnia zrobili dziecku na zywca punkcje w kregoslup ,kilka osob trzymalo dziecko,ktore juz nie plakalo tylko charczalo z bolu patrzac w oczy blagalnym wzrokiem mojej siostrze;mamo ratuj mnie :( -siostra moja wyła patrzac na małą ,myslala,ze tak trzeba ,bo wymyslił,ze podejrzewaja zapalenie opon mozgowych. Teraz jestem ciazy,ucieklam z tego kraju barbarzyncow.
Cytuj
#6 Małgosia95 2014-07-21 21:55
moja córcia od dwóch dni ma temperaturę od 37,8 do 39,2 stopnia...idą jej dwie jedynki jednocześnie i lekarka wacha się między trzydniówką a żabkami. Zobaczymy co się okaże.
Cytuj
#5 LuizaFrackiel 2014-07-17 11:55
My też zmagamy się z 3dniówką.. od niedzieli temp. 37.5 myslalam ze to ząbki bo akurat 2 wyszły. w nocy z niedzieli na pn 39.5 nie mogłam zbić pojechaliśmy na pogotowie. w poniedzialek do przychodni było albo to albo to. a dzis rano mały wysypany cały...a po gorączce nie ma śladu
Cytuj
#4 lelka 2014-05-04 18:59
a mój mały zaraził się w ośrodku zdrowia właśnie trzydniówką bo tak to jest jak przyjmują dzieci zdrowe razem z chorymi
Cytuj
#3 Agata 9 2014-04-25 19:18
U nas właśnie lekarka podejrzewała trzydniówkę, bo nie było innych objawów towarzyszących. Poleciła stosowanie Milifenu na obniżenie temperatury i obserwację czy pojawi sie wysypka. Wysypki nie było, okazało sie, że to jednak zęby. Syropek przydał sie jednak na uśmierzenie bólu. Przy okazji mamy tańszy zamiennik Nurofenu.
Cytuj
#2 Guest 2013-12-04 21:50
Moja córcia własnie przechodzi trzydniówke jak sie okazalo bo wczoraj wyszla wysypka.Tempera tura była wczesniej bardzo wysoka 39,5 lekarz na pogotowiu zdiagnozowal ze to zapalenie ucha...Dostala antybiotyk.Na darmo tylko dzieciaka chemia faszerowałam.
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.