Menu główne
Portal dla rodziców...

Przepuklina pachwinowa i mosznowa

Przepuklina pachwinowa to przemieszczenie się zawartości jamy brzusznej (najczęściej jelit) przez kanał pachwinowy. Zazwyczaj pojawia się podczas płaczu, kaszlu, wypróżniania się lub przy zmianie pozycji na stojącą. Podczas snu samoistnie znika.

 

przepuklina

Przepuklina u dziecka jest dość częstym zjawiskiem. Zazwyczaj ujawnia się jeszcze przed pierwszym rokiem życia dziecka i dotyka częściej chłopców niż dziewczynek. Schorzenie to ujawnia się w postaci miękkiego guza w pachwinie (przepuklina pachwinowa) lub mosznie (przepuklina mosznowa). Znacznie częściej występuje po prawej stronie.

 

Proces jej powstawania najłatwiej jest wytłumaczyć na przykładzie chłopców. W okresie życia płodowego ich jądra przez pewien czas znajdują się w brzuchu, a następnie schodzą do moszny przez kanał pachwinowy. Szczelina, którą jądra przedostają się na właściwe miejsce powinna zarosnąć. Gdy tak się nie dzieje powstaje przepuklina.

 

Przepuklina pachwinowa występuje u co drugiego wcześniaka płci męskiej i co dwudziestej niedonoszonej dziewczynki. W przypadku wcześniaków przepuklina występuje obustronnie połowy małych pacjentów.

 

Przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa – leczenie

Gdy przepuklina u dziecka ma niewielkie rozmiary najczęściej rodzice dowiadują się o niej podczas rutynowych badań lekarskich. W przypadku gdy guz jest większy rodzice zauważają go podczas przewijania.

 

Guzek może pojawiać się i znikać. Jednakże jego chwilowy brak nie oznacza wyleczenia. Natura sama nie naprawi swojego błędu, a szczelina w pachwinie nie zrośnie się samoistnie.
Przepuklina mosznowa wymaga leczenia operacyjnego, gdyż istnieje ryzyko uwięźnięcia jej w worku mosznowym, martwicy jelita i uszkodzenia jąder. Interwencja chirurgiczna najczęściej ma miejsce po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia, a zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Jej usunięcie jest stosunkowo prostym zabiegiem, po którym dziecko szybko wraca do formy.

 

Przepuklina pachwinowa – powikłania

Groźnym powikłaniem nie usuniętej przepukliny u dziecka jest jej uwięźnięcie. Dochodzi do niego gdy zawartość przepukliny nie może cofnąć się do jamy brzusznej. Uciśnięte jelito nie otrzymuje odpowiedniej ilości krwi w wyniku czego może dojść do jego martwicy.

 

Podczas uwięźnięcia przepukliny dochodzi do niedrożności przewodu pokarmowego. Pojawia się twardy i bardzo bolesny guz, który nie cofa się przy próbach ucisku.Wówczas dziecko płacze, głośno krzyczy, wymiotuje, ma obolały i obrzmiały worek mosznowy, nie wypróżnia się i nie oddaje moczu. Gdy do tego dojdzie, konieczna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna.

 


Konsultacja Medyczna

mariusz-klosLek. Mariusz Kłos
- zobacz profil specjalisty 

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Podfoto All rights reserved

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.