Data publikacji:

Co to jest MOM? Co to jest mięso oddzielone mechanicznie?

Sprawdzając składy produktów spożywczych, niejednokrotnie możemy natrafić na skróty, które nie mówią nam zbyt wiele o tym, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. Jednym z takich skrótów jest MOM. Co to jest MOM? Czy produkty zawierające ten składnik są zdrowe? Czy są w pełni bezpieczne dla osób, które je spożywają? Czas rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na te pytania.
kobieta w sklepie

Napis MOM, który możemy zauważyć w składzie wielu produktów na sklepowych półkach, to nic innego jak skrót od słów mięso oddzielone mechanicznie. Co to znaczy? W procesie obróbki mięsa dzieli się tusze na kawałki. W wyniku tego procesu pozostają korpusy, które zawierają nie tylko skrawki mięsa i tłuszczu, ale również ścięgna, chrząstki oraz kości. Odpady te często nie są poddawane utylizacji lecz dodatkowej obróbce polegającej na ich przeciśnięciu przez specjalne sita, a następnie zmieleniu i dodaniu substancji chemicznych pozwalających utrzymać mu odpowiednią konsystencję. Jest to więc składnik bardzo tani, niestety również bardzo złej jakości.

W jakich produktach znajdziemy MOM?

Przede wszystkim w produktach spożywczych, które nie słyną z najwyższej jakości, a jednocześnie posiadających niską cenę. Są to między innymi parówki, pasztety, mielone kiełbasy czy konserwy. To jednak nie wszystko. MOM bardzo często stanowi również składnik produktów garmażeryjnych i gotowych dań, takich jak pulpety, klopsiki czy gołąbki. Jest również nieodłącznym składnikiem uwielbianych przez wielu fast foodów, takich jak nuggetsy czy kotlety drobiowe. Chcąc uniknąć spożywania mięsa oddzielonego mechanicznie, warto za każdym razem dokładnie przeanalizować skład produktu.

Czy spożywanie mięsa oddzielonego mechanicznie jest bezpieczne?

Mięso oddzielone mechanicznie jest dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju. Ze względu na swoją niską cenę jest często dodawanym składnikiem wielu mięsnych produktów i dań, ponieważ pozwala producentom zaoszczędzić. Teoretycznie jego spożywanie nie powinno więc odbijać się negatywnie na naszym zdrowiu i tak jest w istocie, jeśli sporadycznie sięgamy po wyroby z MOM. Spożywanie go często może jednak bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu i samopoczuciu człowieka. Musimy bowiem pamiętać o tym, że jest to produkt bardzo niskiej jakości, którego zawartość wody może wynosić aż do 70 procent, a tłuszczu aż 20 procent.

Jakie konsekwencje może mieć jedzenie produktów z MOM?

Wiemy już, co to MOM i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to produkt, który może dostarczyć do naszego organizmu jakichkolwiek wartościowych składników odżywczych. Czy jednak jego spożywanie może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu? Wiele osób twierdzi, że skoro dopuszczony jest w przetwórstwie żywności, nie powinniśmy się go obawiać. Nie jest to jednak prawda.

Spożywanie produktów i dań, które zawierają swoim składzie MOM, może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Wszystko to ze względu na bardzo dużą dopuszczalną zawartość tłuszczu. Co więcej, produkty z MOM często przyczyniają się do wzrostu poziomu złego cholesterolu. Pamiętajmy również o tym, że brak im właściwości odżywczych, dlatego też spożywane często mogą doprowadzić do powstawania wielu poważnych niedoborów w organizmie.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że mięso oddzielone mechanicznie w swoim składzie zawiera wiele syntetycznych dodatków smakowych, środków konserwujących, barwników i stabilizatorów, których z całą pewnością nie potrzebujemy, by zdrowo funkcjonować. Dlatego też, jeśli mamy możliwość, znacznie lepszym wyborem będą produkty wolne od tego składnika.

Autorka: Kamila Łada