Data modyfikacji:

Dla taty: 5 sposobów na nawiązanie więzi z niemowlęciem

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Postać taty jest bardzo ważna w życiu niemowlaka, a z czasem będzie tylko zyskiwać na znaczeniu. Choć początki wspólnego bycia razem mogą wydać się trudne, a tandem mama-niemowlę wydaje się nierozłączny i samowystarczalny, tata może, a nawet powinien włączać się w życie dziecka od dnia narodzin. I będzie to korzystne dla wszystkich członków rodziny.

tata opieka nad niemowlakiem

fot. Pixabay

Gdy maleństwo pojawia się na świecie wszystkie oczy zwrócone są na mamę i noworodka, ich potrzeby są najważniejsze. Tata schodzi na dalszy plan i często sprowadzony jest do roli logistyka i zaopatrzeniowca. Ta rola też jest bardzo ważna, a pomoc taty w kwestiach praktycznych jest zawsze nieoceniona. Jednak ważne, aby zadbał o więź z nowym członkiem rodziny, włączył się w opiekę nad nim z zaangażowaniem i dobrymi emocjami. To będzie korzystne dla malucha, dla jego mamy, która będzie miała świadomość, że tata daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, ale także dla samego taty. Najnowsze badania dowodzą, że opieka nad niemowlęciem powoduje wyrzut oksytocyny również u mężczyzn. Oksytocyna to hormon przywiązania i miłości. Natura zadbała więc o to, by więź między dzieckiem a rodzicami narodziła się samoistnie, wystarczy po prostu, że tata będzie miał ze swoim dzieckiem bezpośredni kontakt. Im więcej kontaktu skóra do skóry, przytulania, noszenia, tym lepiej dla was.

Sposoby, na nawiązanie więzi z niemowlakiem przez ojca:

Bądź przy narodzinach

 

Obecność taty przy narodzinach dziecka nie jest dziś niczym kontrowersyjnym, stopień jego zaangażowania jest oczywiście kwestią indywidualną, partnerzy muszą ze sobą o tym porozmawiać. Warto jednak wiedzieć, że jego obecność jest potrzebna szczególnie jeśli dziecko przychodzi na świat poprzez cesarskie cięcie. Tata powinien wówczas zapewnić dziecku kontakt skóra do skóry. Pomaga to złagodzić stres porodowy, a także zasiedlić organizm dziecka korzystnym mikrobiomem (dobrymi bakteriami).

 

Zaangażuj się w pielęgnację

Duże, pewne dłonie taty świetnie radzą sobie ze zmiana pieluchy oraz kąpielą. Wieczorne mycie może być wspólnym, wyciszającym rytuałem, wyjątkowym czasem we dwoje, a także chwilą wytchnienia dla mamy. Zadbaj o to, by robić to bez pośpiechu.


Noś w chuście

Zaproście do domu doradcę chustowego i naucz się nosić dziecko w chuście. Będziesz mieć zawsze uspokajającego asa w rękawie, a twoje plecy ci podziękują. Prawidłowo zawiązania chusta uspokaja dziecko i daje ulgę w kolkach, a rodzicowi pozwala uwolnić ręce. Chusta równomiernie obciąża ciało noszącego, co jest o wiele korzystniejsze niż noszenie na rękach.

 

Mów, śpiewaj, czytaj

Niski, męski głos ma na dziecko uspokajające działanie. Maluch na pewno pamięta głos taty z czasów, gdy mieszkał jeszcze w brzuchu mamy. Dla niego nie ma znaczenia, czy będzie opowiadać mu o pracy, czy czytać wierszyki, ważne, aby słyszał, że tata jest obok. Mruczane kołysanki taty są zwykle bardzo skuteczne.

 

Baw się

Każdy tata pewnie wiele planów dotyczących kupna kolejki, klocków, nauki sportu, jazdy na rowerze. To jednak musi jeszcze poczekać. Teraz, gdy dziecko jest jeszcze małe postawić warto na na czarno-białe kontrastowe książeczki, zabawy na brzuszku i pokazywanie oraz opowiadanie dziecku świata. Delikatna gimnastyka, masażyki to także dobry pomysł, bo stymuluje prawidłowy rozwój integracji sensorycznej.

 

Droga mamo! Pozwól tacie na wypracowanie własnej relacji z dzieckiem, pozwól im pobyć ze sobą, nie strofuj, nie poprawiaj, nie krytykuj. Tata być może nie dobierze idealnie koloru body do spodenek, ale z pewnością z miłością i zaangażowaniem zaopiekuje się maleństwem, a ty w tym czasie zajmij się sobą.

 

Polecane lektury:

„Rola ojca w pielęgnacji noworodka”, w: „Księga rodzicielstwa bliskości”, W. Sears, M. Sears, wyd. Mamania 2013

„Być mężem i ojcem”, Jesper Juul, wyd. Mind 2013

 

Czytaj również:

Naturalna pielęgnacja skóry niemowląt


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
08-06-2018
Ocena:
PWR, zgadzam się i potwierdzam! U nas też tak było. Przy drugim synu zdecydowanie tata włączał się więcej, trochę z konieczności, a trochę dlatego,że ja sama odpuściłam i pozwoliłam na to.
08-06-2018
Ocena:
Ja zauważyłem, że przy pierwszym dziecku mama dość niechętnie przez pierwszy okres (kilka tygodni) w ogóle dopuszcza kogoś do malucha. Wszystko przecież zrobi najlepiej. Przestraszony zmianą ojciec też wcale nie garnie się do pielęgnacji dziecka, czy do jakiś zabaw. Ale uwaga. Przy kolejnym dziecku ojcu już znacznie łatwiej przebić się przez "matczyną ścianę".
29-05-2018
Ocena:
Popieram, że warto dać ojcu czas z dzieckiem sam na sam, to nie musi być długo,ale jak matka stoi nad nim i wciąż mówi co i jak ma robić, to nic dobrego z tego nie wynika.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.