Mleczny hormon - prolaktyna

Prolaktyna, zwana również "mlecznym hormonem", wytwarzana jest w przysadce mózgowej i odpowiada m.in. za prawidłowy przebieg menstruacji, pobudzanie gruczołów mlekowych, a po zapłodnieniu - umożliwia utrzymanie ciąży.karmienie_dziecko_piers_lozko_mama-550

 

Prolaktyna - hormon macierzyński

Nazywana "hormonem macierzyńskim", jest głównym hormonem odpowiedzialnym za syntezę mleka i karmienie piersią. Poziom prolaktyny wzrasta w trakcie ciąży, choć sama funkcja wytwarzania pokarmu jest zablokowana hormonalnie do czasu urodzenia łożyska. Poziom prolaktyny podczas porodu spada. Pod koniec porodu wzrasta gwałtownie i osiąga swój najwyższy poziom wraz z jego kresem.


Ponadto prolaktyna jest hormonem poddania się i zależności. W grupach naczelnych dominujący samiec ma najniższy poziom prolaktyny. Co więcej wytwarza ona pewien poziom niepokoju. W sytuacji karmienia piersią te cechy pobudzają czujność matki i powodują, że przedkłada ona potrzeby dziecka nad inne potrzeby.

 

Instynkt ojcowski

Prolaktyna jest kojarzona z opieką realizowaną zarówno przez matki, jak i przez ojców. Otrzymała nawet dodatkową etykietkę "hormonu ojcostwa". Ojcowie z wyższym poziomem prolaktyny bardziej reagują na płacz swoich dzieci. Badania na zwierzętach pokazują, że wydzielanie hormonu wzmaga się przez noszenie młodych.

 

Prolaktyna podczas ciąży

Dziecko również produkuje hormon w trakcie ciąży. Jej wysoki poziom odkryty został w płynie owodniowym, do którego jest wydzielana przez błony płodowe, a także przez śluzówkę matczynej macicy. Istnieją dane wskazujące na to, że prolaktyna odgrywa ważną rolę w rozwoju i dojrzewaniu systemu neuro-hormonalnego płodu.

 

rodzić po ludzku Źródło: Fundacja Rodzić po Ludzku

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitriy Melnikov

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.