Odstawienie od piersi

Odstawienie od piersi powinno być stopniowe. W praktyce rozpoczynamy je już ok. 6. miesiąca życia dziecka, gdy do jego diety zaczynamy stopniowo wprowadzać pierwsze stałe pokarmy. Zazwyczaj odstawianie trwa kilka następnych miesięcy. Ale co jeśli karmienie przedłuża się do kilku lat? Oto sprawdzone sposoby jak skutecznie i bezstresowo pożegnać dziecko z "cycem".

 

odstawienie od piersi

 

Niezastąpione mleko matki

Przez pierwszych kilka miesięcy mleko matki jest najlepszym sposobem odżywiania niemowlaka. W porównaniu z mlekiem krowim chroni lepiej przed anemią dzięki dwudziestokrotnie większej zawartości żelaza. Znacznie redukuje ryzyko wystąpienia alergii, infekcji układu oddechowego czy trawiennego. Karmienie piersią w pierwszych miesiącach jest zatem niezastąpione.

 

Z biegiem czasu, gdy maluch staje się coraz starszy, a do diety stopniowo zostają wprowadzane nowe pokarmy, mleko matki staje się jednym ze składników coraz bogatszych posiłków. Przestaje być niezbędne. Zazwyczaj wtedy kobiety decydują się na odstawienie malca od piersi.

 

Jak odstawić od piersi duże dziecko

  • Dla dzieci powyżej roku ssanie piersi jest bardziej zaspokajaniem potrzeby kontaktu, bliskości i bezpieczeństwa niż głodu i pragnienia. Dlatego zadbaj, by w tym okresie dziecko nie czuło się opuszczone ani zaniedbane.
  • Powiedz dziecku, że nie będzie już dostawać "cyca", bo bolą cię piersi. Za każdym razem przypominaj mu, jak bardzo go kochasz, a jeśli jest taka potrzeba, zaproponuj coś równie atrakcyjnego w zamian, np. słodki sok lub wspólną zabawę.
  • Pilnuj aby dziecko nie było głodne, proponuj mu jego ulubione potrawy i zachęcaj do jedzenia. Głodny maluch (szczególnie głodny i zmęczony) znacznie chętniej zagląda do piersi.
  • Nie obawiaj się wychodzić z domu w porze, gdy Twój maluch zwykle domaga się piersi. Niech w tym czasie zajmie się nim inny członek rodziny (oczywiście jeśli jest taka możliwość), najlepiej proponując jakiś przysmak lub atrakcyjne spędzenie czasu.
  • Jeśli dziecko samo próbuje dobrać się do Twoich piersi, rozważ zakup body. Po kilku nieudanych próbach dostępu do obszaru zakazanego, maluch w końcu się znudzi i odpuści. 
  • Noś zabudowane bluzki, nieodsłaniające dekoltu, aby dodatkowo nie kusić malucha.
  • Razem ze wszystkimi członkami rodziny zorganizujcie przyjęcie "Pożegnanie cyca", na którym będzie tort i balony. Balony wykorzystajcie też w zabawach dla dzieci. Rodzice w takiej bezstresowej atmosferze wytłumaczą, że już nie będzie ssania piersi, ale niczego się przez to nie traci.
  • Jeżeli wciąż nie możesz poradzić sobie z odstawieniem dziecka od piersi, co powoduje w Tobie narastającą złość i bezsilność, możesz wyjechać na kilka dni. Pamiętaj jednak, aby poinformować o tym dziecko i zapewnić je o swoim powrocie. Niepoinformowane dziecko może się na mamę zwyczajnie obrazić.

 

Okres odstawienia od piersi - jak sobie z nim poradzić

Gdy zdecydujemy się na odstawienie dziecka musimy uważać aby nie doszło do zapalenia piersi. Warto odciągać pokarm, pić napar z szałwii i okładać biust liśćmi z białej kapusty. Przez dwa tygodnie może być odczuwalne napięcie w piersiach, ale później laktacja znacznie się zmniejszy. Proces zupełnego zaniku laktacji może trwać przez dłuższy czas, nawet do kilka miesięcy. Jeśli wolisz, skontaktuj się ze sowim lekarzem, który przepisze leki na zatrzymanie produkcji pokarmu.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Flickr by HoboMama Creative Commons 2.0

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.