Data modyfikacji:

Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie

Autor: Katarzyna Moryc

Zauważyłaś, że obie, lub jedna z Twoich piersi nagle stały się bolesne, opuchnięte i pojawiły się w nich twarde zgrubienia? Nie lekceważ tych objawów. Mogą one świadczyć o zapaleniu piersi. Schorzenie to może  wystąpić już niedługo po porodzie. Jeśli szybko nie zareagujesz, może skończyć się gorączką, koniecznością podawania antybiotyków, a nawet zaprzestaniem karmienia. Pamiętaj, zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie laktacji, a więc nie tylko na początku przygody z karmieniem, ale nawet u mamy, która karmi roczne dziecko. Zobacz jak prawidłowo rozpoznać zapalenie piersi i jak go uniknąć.

 

Jak leczyć zapalenie piersi

 

Trochę o budowie piersi

Piersi zbudowane są z:

  • tkanki gruczołowej (głównie w pobliżu otoczki piersi),
  • tkanki  tłuszczowej (to ona wpływa na kształt i rozmiar biustu),
  • tkanki łącznej
  • sieci naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz nerwów.

Kobieca pierś składa się z 15 do 20 płatów, a każdy z nich zakończony jest przewodem mlecznym, który przed swym ujściem na brodawce sutkowej rozszerza się w zatokę mleczną.

 

Pierś, czyli gruczoł mlekowy jest największym gruczołem skórnym człowieka. 

 

Pierś, a zwłaszcza brodawka sutkowa, to miejsce bardzo wrażliwe. Sutek jest mocno unerwiony, ukrwiony oraz podatny na urazy i infekcje. Do zapalenia piersi dochodzi zazwyczaj na skutek zatkania kanału mlekowego, w wyniku infekcji lub alergii.

 

Rodzaje zapalenia piersi

Zapalenie gruczołu sutkowego najczęściej występuje podczas połogu. Dochodzi do niego, zazwyczaj, w wyniku zakażenia wstępującego po urazach (na przykład drobnych pęknięciach) w obrębie brodawki sutkowej, bądź też jako zapalenie zastoinowe, czyli zastój pokarmu. Przyjmuje się, że problem połogowego zapalenia piersi może dotykać około 20% karmiących matek. Ale zapalenie piersi może wystąpić na każdym etapie laktacji. Zdarza się też, że do zapalenia piersi dochodzi u kobiety, która akurat nie karmi. Ten rodzaj zapalenia występuje bardzo rzadko i może być wywołane przez: implanty w piersiach, gruźlicę, kiłę lub sarkoidozę. W takim niepołogowym zapaleniu piersi koniecznie trzeba wykonać badanie histopatologiczne, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

 


Zapalenie piersi - dlaczego tak się dzieje?

Aby w piersi powstał stan zapalny, muszą się na siebie nałożyć 2 czynniki:

  • niedostateczne opróżnienie piersi prowadzące do zastoju pokarmu, który wywołuje ucisk na otaczające przewody mleczne naczynia włosowate. Uciskane naczynia nie mogą zaopatrywać otaczających je mięśni w oksytocynę, której niedobór dodatkowo wzmaga zastój pokarmu.
  • kontakt z bakteriami – najczęściej są to bakterie z buzi dziecka (jednym z głównych winowajców jest gronkowiec złocisty) poprzez mikrourazy powstałe podczas karmienia malucha.


Aby zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego, warto dobrze przygotować się do karmienia piersią. Najważniejsze jest odpowiednie przystawianie dziecka i opróżnianie piersi.

 


Aby nie dopuścić do powstania zapalenia piersi unikaj:

  • nieregularnego karmienia, dokarmiania lub skracania karmień, co powoduje zaleganie mleka,
  • niewygodnej, zbyt obcisłej, nie przepuszczającej powietrza bielizny.

Uważaj na technikę przystawiania dziecka do piersi – zła powoduje nieskuteczne opróżnianie piersi. Pamiętaj też, że uszkodzone i krwawiące brodawki stanowią idealną pożywkę dla bakterii i grzybów, a te w połączenie z bakteriami obecnymi w nosogardzieli niemowlaka, mogą przyczynić się do powstania zapalenia piersi.

Dobre efekty daje także natłuszczanie brodawek, na przykład lanoliną. Dzięki temu brodawka będzie elastyczniejsza i mocniejsza. Jeśli masz małe, krótkie brodawki, warto je masować i delikatnie podciągać. Dzięki tym czynnościom uzyskają odpowiednią długość. Dobrze przygotowane piersi i prawidłowe karmienie dziecka, skutecznie chronią przed wystąpieniem zapalenia piersi.

 


Co powinno Ci zaniepokoić, czyli objawy zapalenia:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle głowy,
  • ból i zaczerwienienie piersi,
  • stwardnienie i opuchlizna piersi.

 


Leczenie zachowawcze

Jeśli nie masz gorączki, a Twoje problemy dotyczą jedynie piersi, możesz próbować „ratować się” w następujące sposoby:

  • gdy dziecko słabo ssie, opróżniaj pierś odciągając pokarm laktatorem,
  • często przystawiaj niemowlę do chorej piersi,
  • dziecko przystawiaj w pozycji do karmienia „spod pachy” lub „brzuch do brzucha”,
  • między karmieniami stosuj zimne okłady,
  • stosuj okłady ze schłodzonych i lekko rozbitych (na przykład tłuczkiem do mięsa) liści białej kapusty,
  • noś luźniejszą, przepuszczającą powietrze bieliznę.

Staraj się nie masować i nie uciskać piersi, ponieważ może to pogorszyć sytuację i doprowadzić do zatkania przewodu mlecznego.

 


Leczenie farmakologiczne

Niestety, czasami domowe sposoby nie wystarczają, a stan zdrowia mamy jest na tyle poważny, że wymagane jest włączenie leczenia farmakologicznego. Lekarz może wówczas zalecić środki przeciwgorączkowe, a nawet antybiotyk. Spokojnie, nie musisz na ten czas rezygnować z karmienia - są antybiotyki, które można przyjmować podczas karmienia piersią, a które nie szkodzą dziecku.

 


Leczenie chirurgiczne

Zdarzają się też niestety sytuacje, w których konieczne leczenie chirurgiczne, bo powstaje ropień.

Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka piersi i właściwe postępowanie w początkowej fazie choroby pozwala na zahamowanie rozwoju zapalenia i uniknięcie powikłań, takich jak utworzenie ropnia, czy przejście choroby w stan przewlekły.




Zdjęcia: Fotolia fot. by © Forgiss


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
18-12-2019
Ocena:
Cieszę się, że ktoś skorzystał z podpowiedzi. Mi też pomógł i wiem ile stresu może mieć kobieta, jeśli bardzo chce karmić piersią a nie wiadomo dlaczego organizm produkuje za mało pokarmu. Warto stosować takie rozwiązania i czerpać radość z macierzyństwa.
01-11-2019
Ocena:
Eliza, ja dopiero zaczynam go pić. Chciałabym mieć mleka pod dostatkiem i móc mrozić pokarm. Naturalne mleko jest doskonałe i bardzo zdrowe, to wielki szczęście karmić piersią.
27-10-2019
Ocena:
Najpierw miałam kłopoty z laktacją i musiałam pić lactosan, żeby mieć odpowiednią ilość pokarmu. Później piersi były tak pełne, że trzeba było zmieniać staniki, ponieważ uciskały pierś i sprawiały ból. Raz, tak jak i wy przykładałam kapustę i robiłam ciepły prysznic, żeby nie było zastoju pokarmu i gorączki. Nawet nie wiedziałam, że tak szybko można mieć kłopot ze źle ściągniętym mlekiem. Wtedy przydaje się laktator.
23-11-2018
Ocena:
leczyłam kremem z motherlove, bo pomagał mi natychmiast, a przeciez nie moglam sobie pozwolić na odstawienie dziecka, które było głodne
13-04-2018
Ocena:
nie wystarczy sama kapusta.Przed karmieniem trzeba rozgrzac chore miejsce,maly termoforek lub cieply prysznic, po karmieniu dopiero chlodnyrozgnieciony lisc kapusty. Rozgrzanie ma na celu "ruszyć" mleko,które spowodowało zastój, a chłód kapusty trochę zahamować produkcję w chorej piersi. Polecam zmieniać pozycje karmienia,kombinować,żeby dziecko mogło wszystkie kanaliki opróżniać,raz spod pachy,raz klasycznie,na leżąco, miałam wiele zastojów, trwały od 1-4 dni,żaden nie skończył się zapaleniem. Karmimy się 9 mcy i chcemy nadal.
07-07-2017
Ocena:
U mnie ewidentnie stan zapalny wywołany uciskiem bielizny. Padłam usypiając synka w całym "umindurowaniu". Dopiero kiedy wybudził się w nocy na karmienie zrobiłam wieczorną (nocną) toaletę i ubrałam wygodną odzież. Od tej chwili szczypanie, kłócie, zaczerwienienie, ból głowy. Nie gorączkuję, nie ma tragefii, mam nadzieję, że minie...Chciałam tylko przestrzec-należy unikać ucisku- zbyt ciasnej bielizny. Zwłaszcza kiedy właścicielka stołóweczki i ssak śpią, a piersi "rosną" od mleka!
25-01-2017
Ocena:
Kapusta - musi byc tylko umyta, nie gotujemy jej, nie parzymy...wkladamy ja do lodowki, aby byla zimna :) odrywamy liscie pluczemy i rozgniatamy aby wydala soki i taki listek przykladamy do piersi :)Oklady- musza byc tylko zimne, nie mroz w zamrazalce
09-01-2017
Ocena:
@ewelon Zmrozić to ma być zimny okład
09-11-2016
Ocena:
Ta kapustę trzeba namoczyć? Ugotować?
25-09-2016
Ocena:
WitamNie mam dzieci i nie karmieMam 22 lata i od 2 lat co miesiac przed okresem zapalenie jednej piersi.Miesiac temu zrobil mi sie ropien.Byl usuniety.Po zabiegu sie pieprzylo,leciala ropa i mialam wyciskana przez lelarza przynajmniej przez tydz.Wkoncu zrobil posiew z ropy.Wyszedl gronkowiec ropny.Myslicie ze to moglo powodowac zapalenie czy moze po zabiegu jakos sie zarazilam? Prosze o odp.
19-09-2016
Ocena:
Ja karmie 5 miesiąc A nadal mam co chwila te przypadłość. .. jestem czasem wykończona już 4 raxy antybiotyk brałam Ale nie poddaje się żaden lekarz do końca nie umie powiedzieć dlaczego... może mam małe brodawki. Może mala zle ssie, może.... może.... A ból jak wraca tak wraca ... nagle w ciągu jednego dnia pierś albo twardnieke i mala nie umie z niej ssać albo czerwienieje wzdłuż kanału mlecznego.... chirurg jeszcze po za kapustą zalecił okłady z wody borówek i tyle. Dalej walczę....
02-07-2016
Ocena:
Ja to właśnie przechodzę. Mieszkam w Niemczech i tu stosuje się okłady z twarożku. Musi być chudy i taki mazisty- tu dostępny jest tylko coś jakby homogenizowany. Też pomaga. Chłodzi i obkurcza tkanki. A na sutki dostałam plastry żelowe Medela. Bardzo dobre, może i w Polsce można dostać.
07-06-2016
Ocena:
Ja również to przechodziłam w dwa tygodnie po porodzie. Niestety za względu na bakterie i ich odpodrność na antybiotyki musiałąm przerwać karmienie piersią. Dziś syn ma pół roku a ja czuję ból lewej piersi dokładnie taki jak przy stanie zapalnym kapusta nie pomaga. Mam nadzieję, że to jakieś chwilowe , hormonalne. :(
20-07-2015
Ocena:
Zapalenie piersi jest podstępne- u mnie (aktualnie!) pojawiło się w ciągu jednej nocy! Zmęczenie spowodowało, że podawałam pierś bez świadomości, drzemiąc jednocześnie - prawdopodobnie tą samą przez całą noc, no i druga pierś tego nie wytrzymała. Rano ból i obrzęk, potem gorączka 38,8, dreszcze, osłabienie. Jeszcze próbowałam się leczyć kapustą ale gorączka nie dała za wygraną i następnego dnia wylądowałam u lekarza. Teraz biorę antybiotyk i doprowadzam pierś do ładu! Syn znosi to dzielnie!
13-10-2014
Ocena:
Święta racja dziewczyny. Kapusta jest zdecydowanie niedoceniana. Mnie kilka razy życie uratowała, a wykarmiłam 2 dzieci. Śmierdzi strasznie, ale jest naprawdę skuteczna
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.