Zapalenie piersi – przyczyny, objawy i leczenie

Od pewnego czasu Twoje piersi są bolesne, opuchnięte i pojawiły się w nich twarde zgrubienia? Nie lekceważ objawów. Zapalenie piersi potrafi wystąpić już w trzeciej dobie po porodzie. Jeśli szybko nie zareagujemy, może skończyć się gorączką, koniecznością podawania antybiotyków, a nawet zaprzestaniem karmienia.

 

Jak leczyć zapalenie piersi

 

Trochę o budowie piersi

Piersi zbudowane są z części gruczołowej i tłuszczowej. Pierwsza składa się z 15. do 20. płatów, a każdy z nich zakończony jest przewodem mlecznym, który przed swym ujściem na brodawce sutkowej rozszerza się w zatokę mleczną.

 

Pierś, a zwłaszcza brodawka sutkowa jest bardzo wrażliwa. Sutek jest mocno unerwiony, ukrwiony oraz podatny na urazy i infekcje. Do zapalenia piersi dochodzi zazwyczaj na skutek zatkania kanału mlekowego, w wyniku infekcji lub alergii.

 

Rodzaje zapalenia piersi:

 • połogowe - występuje w trakcie połogu. Może pojawić się już w trzeciej dobie po porodzie,
 • niepołogowe - występuje bardzo rzadko i może być wywołane przez: implanty w piersiach, gruźlicę, kiłę lub sarkoidozę. W niepołogowym zapaleniu piersi koniecznie trzeba wykonać badanie histopatologiczne, aby wykluczyć zmiany nowotworowe.

Zapalenie gruczołu sutkowego najczęściej występuje podczas połogu. Dochodzi do niego zazwyczaj w wyniku zakażenia wstępującego po urazach (pęknięciach) w obrębie brodawki sutkowej, bądź też jako zapalenie zastoinowe czyli zastój pokarmu.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyny zapalenia piersi:

 • nieregularne karmienia, dokarmianie lub skracanie karmień, co powoduje zaleganie mleka,
 • niewygodna, zbyt obcisła, nie przepuszczająca powietrza bielizna,
 • zła technika przystawiania dziecka do piersi powodująca nieskuteczne opróżnianie piersi,
 • bakterie obecne w nosogardzieli niemowlaka,
 • uszkodzone i krwawiące brodawki stanowiące idealną pożywkę dla bakterii i grzybów.


Gdy maluszek ssie pierś, na sutku tworzą się mikrourazy, przez które do gruczołu sutkowego mogą przedostać się bakterie. To one mogą wywołać stan zapalny piersi, a nawet tworzenie się w niej ropni.

Aby zapobiegać zapaleniu gruczołu sutkowego warto dobrze przygotować się do karmienia piersią, najważniejsze jest odpowiednie przystawianie dziecka i opróżnianie piersi. Konieczne także jest natłuszczanie. Dzięki temu brodawka będzie elastyczniejsza i mocniejsza. Jeśli masz małe, krótkie brodawki warto je masować i delikatnie podciągać. Dzięki tym czynnościom uzyskają odpowiednią długość. Dobrze przygotowane piersi i prawidłowe karmienie dziecka, skutecznie chronią przed wystąpieniem zapalenia piersi.

Co powinno nas zaniepokoić, czyli objawy zapalenia:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • bóle głowy,
 • ból i zaczerwienienie piersi,
 • stwardnienie i opuchlizna piersi.

 

Leczenie zachowawcze:

 • gdy dziecko słabo ssie opróżniaj pierś odciągając pokarm laktatorem,
 • często przystawiaj niemowlę do chorej piersi,
 • dziecko przystawiaj w pozycji do karmienia 'spod pachy' lub 'brzuch do brzucha',
 • między karmieniami stosuj zimne okłady,
 • stosuj okłady z  liści białej kapusty, po schłodzeniu zrób dziurki, aby puściły sok,
 • masuj piersi ruchami kolistymi w stronę sutka,
 • noś luźniejszą, przepuszczającą powietrze bieliznę.

 

Leczenie farmakologiczne:

 • po konsultacji z lekarzem możliwe jest przyjmowanie środków przeciwgorączkowych np. Paracetamolu,
 • przed podaniem antybiotyku należy wykonać badanie bakteriologiczne mleka, aby określić typ bakterii,
 • współczesne antybiotyki są dobrze tolerowane przez niemowlaki podczas kuracji  możesz karmić piersią.

 

Leczenie chirurgiczne:

 • w niektórych przypadkach konieczne jest nacięcie ropnia i pobranie treści.

Pamiętaj, że odpowiednia profilaktyka piersi piersi i właściwe postępowanie w początkowej fazie choroby pozwala na zahamowanie rozwoju zapalenia i uniknięcie powikłań, takich jak utworzenie ropnia, czy przejście choroby w stan przewlekły.Zdjęcia: Fotolia fot. by © Forgiss

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 25, 2017
Kapusta - musi byc tylko umyta, nie gotujemy jej, nie parzymy...wkladamy ja do lodowki, aby byla zimna :) odrywamy liscie pluczemy i rozgniatamy aby wydala soki i taki listek przykladamy do piersi :)

Oklady- musza byc tylko zimne, nie mroz w zamrazalce
Ocena:
Styczeń 9, 2017
@ewelon Zmrozić to ma być zimny okład
Ocena:
Listopad 9, 2016
Ta kapustę trzeba namoczyć? Ugotować?
Ocena:
Wrzesień 25, 2016
Witam
Nie mam dzieci i nie karmie
Mam 22 lata i od 2 lat co miesiac przed okresem zapalenie jednej piersi.Miesiac temu zrobil mi sie ropien.Byl usuniety.Po zabiegu sie pieprzylo,leciala ropa i mialam wyciskana przez lelarza przynajmniej przez tydz.Wkoncu zrobil posiew z ropy.Wyszedl gronkowiec ropny.Myslicie ze to moglo powodowac zapalenie czy moze po zabiegu jakos sie zarazilam? Prosze o odp.
Ocena:
Wrzesień 19, 2016
Ja karmie 5 miesiąc A nadal mam co chwila te przypadłość. .. jestem czasem wykończona już 4 raxy antybiotyk brałam Ale nie poddaje się żaden lekarz do końca nie umie powiedzieć dlaczego... może mam małe brodawki. Może mala zle ssie, może.... może.... A ból jak wraca tak wraca ... nagle w ciągu jednego dnia pierś albo twardnieke i mala nie umie z niej ssać albo czerwienieje wzdłuż kanału mlecznego.... chirurg jeszcze po za kapustą zalecił okłady z wody borówek i tyle. Dalej walczę....
Ocena:
Lipiec 2, 2016
Ja to właśnie przechodzę. Mieszkam w Niemczech i tu stosuje się okłady z twarożku. Musi być chudy i taki mazisty- tu dostępny jest tylko coś jakby homogenizowany. Też pomaga. Chłodzi i obkurcza tkanki. A na sutki dostałam plastry żelowe Medela. Bardzo dobre, może i w Polsce można dostać.
Ocena:
Czerwiec 7, 2016
Ja również to przechodziłam w dwa tygodnie po porodzie. Niestety za względu na bakterie i ich odpodrność na antybiotyki musiałąm przerwać karmienie piersią. Dziś syn ma pół roku a ja czuję ból lewej piersi dokładnie taki jak przy stanie zapalnym kapusta nie pomaga. Mam nadzieję, że to jakieś chwilowe , hormonalne. :(
Ocena:
Lipiec 20, 2015
Zapalenie piersi jest podstępne- u mnie (aktualnie!) pojawiło się w ciągu jednej nocy! Zmęczenie spowodowało, że podawałam pierś bez świadomości, drzemiąc jednocześnie - prawdopodobnie tą samą przez całą noc, no i druga pierś tego nie wytrzymała. Rano ból i obrzęk, potem gorączka 38,8, dreszcze, osłabienie. Jeszcze próbowałam się leczyć kapustą ale gorączka nie dała za wygraną i następnego dnia wylądowałam u lekarza. Teraz biorę antybiotyk i doprowadzam pierś do ładu! Syn znosi to dzielnie!
Ocena:
Październik 13, 2014
Święta racja dziewczyny. Kapusta jest zdecydowanie niedoceniana. Mnie kilka razy życie uratowała, a wykarmiłam 2 dzieci. Śmierdzi strasznie, ale jest naprawdę skuteczna