Antykoncepcja przy karmieniu piersią

Zapobieganie ciąży zaraz po urodzeniu dziecka to temat bardzo ważny. Powszechnie panuje opinia, że przez okres karmienia matka nie może zajść w ciążę. Niestety wiara w to doprowadza do wielu niezaplanowanych ciąż. Jak więc metody antykoncepcji można w tym czasie stosować?

 

antykoncepcja-przy-karmieniu-piersia-550x350

 

Niepłodność laktacyjna

Pobudzanie brodawek sutkowych, które następuje podczas karmienia piersią powoduje zmiany w funkcjonowaniu układu hormonalnego kobiety. W widoczny sposób zmienia się wydzielanie oksytocyny i prolaktyny – hormonów odpowiedzialnych za płodność. Wydzielana w tym czasie duża ilość prolaktyny blokuje dojrzewanie komórek jajowych a tym samym zatrzymuje jajeczkowanie. Okres ten nazywany jest niepłodnością laktacyjną i trwa około 6 miesięcy. Dotyczy to jedynie kobiet karmiących dziecko wyłącznie piersią w regularnych odstępach czasu zarówno w dzień jak i w nocy. Organizm ludzki jest bardzo wyczulony nawet na najmniejsze zmiany dlatego też nie warto w 100% polegać na niepłodności laktacyjnej.

 

Środki hormonalne

Jak podają niektóre źródła podczas karmienia można stosować tzw. „minipigułkę”, czyli pigułkę antykoncepcyjną zawierającą jedynie progesteron. Hormon ten nie przenika do pokarmu, nie zaburza gospodarki lipidowej oraz nie wpływa na powstawanie zakrzepów. Ma jednak ogromną wadę – może powodować zaburzenia miesiączkowania. Począwszy od zupełnego zahamowania krwawienia, przez nieregularność jego występowania a na ciągłych plamieniach skończywszy. Inną metodą może być podanie przez ginekologa zastrzyków hormonalnych. Zastrzyki podawane są raz na trzy miesiące. Jednakże najlepiej problem antykoncepcji podczas karmienia skonsultować z ginekologiem, który dobierze najlepszy preparat.

 

Środki mechaniczne

Do mechanicznych środków antykoncepcyjnych zaliczane są prezerwatywy, wkładki domaciczne, kremy oraz globulki dopochwowe. Matki karmiące mogą je bezpiecznie stosować, gdyż nie zagrażają w żaden sposób maluszkowi.

 

Metody naturalne

Z powodu zmian w układzie hormonalnym metody te mogą okazać się mało skuteczne, aczkolwiek nie warto z nich całkowicie rezygnować. Często zaleca się dołączenie do metod naturalnych dodatkowo czasowego zabezpieczenia w postaci środków mechanicznych.

Napiszcie komentarz jaką wy stosujecie antykoncepcję i jakie macie o niej opinię!

 

Zdjęcie: Flickr Some rights reserved by GavinLi

Komentarze
Dodaj komentarz
3-9-2016
Ocena:
Wiecej informacji na temat interakcji lekowych tabletek antykoncepcyjnych mozna przeczytac w artykule Antykoncepcja a interakcje z innymi lekami .