Kryzys laktacyjny – co robić

Niemowlę chce być wciąż przy piersi, sprawia wrażenie wciąż głodnego, a piersi jakby nie nadążały z produkcją mleka? To może być kryzys laktacyjny – sprawdź, jak go przetrwać.

kryzys laktacyjny

fot.Echo Grid/Unsplash

Kryzys laktacyjny – co to jest?

Kryzysem laktacyjnym nazywamy moment, gdy gwałtownie zwiększa się zapotrzebowanie niemowlęcia na mleko mamy na skutek skoku rozwojowego. Dziecko instynktownie zaczyna zgłaszać się do piersi częściej i intensywnie ssać, aby „zamówić” więcej mleka. Kryzys laktacyjna trwa zwykle ok 2-3 dni.

Kryzys laktacyjny – objawy

 1. Dziecko chce być przy piersi o wiele dłużej i częściej niż wcześniej
 2. Zwiększa się ilość nocnych pobudek na karmienie
 3. Może być niespokojne i rozdrażnione
 4. Piersi sprawiają wrażenie miękkich i pustych

Kryzys laktacyjny - kiedy można się spodziewać? 

Kryzysy laktacyjne mogą się pojawiać w podobnym czasie, co skoki rozwojowe – najbardziej zauważalne są zwykle dwa: ten występujący około 5 tygodnia życia niemowlęcia, kryzys laktacyjny w 3 miesiącu (czasem 4 miesiąc). Często spotkać się możemy także z kryzysem laktacyjnym około dwa tygodnie po porodzie. Z kolei dalsze kryzysy laktacyjne: w okolicy 6, 9 i 12 miesięcy są odczuwalne zdecydowanie rzadziej (mogą się objawić jedynie częstym nocnym zgłaszaniem się do piersi). Okresy wzmożonego zainteresowania ssaniem piersi mogą nastąpić także koło 15-16 miesiąca, w okolicach półtora roczku, a także blisko drugich urodzin. To zapotrzebowanie na ssanie piersi jest zgłaszane o wiele rzadziej – głównie dlatego, że odsetek mam karmiących piersią dzieci starsze niż rok wciąż jest niewielki, ale także dlatego, że karmienie dzieci po roku jest już o wiele mniej schematyczne i związane z indywidualnymi zwyczajami mamy i dziecka.

Sposoby na kryzys laktacyjny:

 1. Zachowaj spokój, wstrzymaj się z dokarmianiem dziecka mieszanką mleko zastępczą, sprawdź, czy niemowlę ma prawidłowe przyrosty i czy spełnione są wskaźniki skutecznego karmienia piersią
 2. Postaraj się rozluźnić, pozwól dziecko ssać do woli. Im więcej bliskości między wami i kontaktu skóra do skóry tym większa będzie produkcja mleka
 3. Zadbaj o nawodnienie swojego organizmu
 4. Możesz wspomóc się herbatkami i preparatami na laktację
 5. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym

 

Uwaga, skontaktuj się z lekarzem lub SOR pediatrycznym, jeśli:

 • dziecko nie moczy pieluch od kilku godzin
 • nie przybiera na wadze
 • ma suchą śluzówkę w buzi
 • ma zapadnięte ciemiączko
 • dziecko śpi więcej niż zwykle
 • długo utrzymuje się żółtaczka

Przy każdej zmianie zachowania dziecka warto obserwować je uważnie, by nie przeoczyć objawów choroby. Warto wiedzieć, że dzieci przy każdym skoku rozwojowym i kryzysie laktacyjnym będą zachowywać się podobne. Pocieszające jest natomiast to, że po okresie burzy czeka nas kilka tygodniu spokoju - dziecko powinno spać dłużej i spokojniej oraz być nieco mniej wymagające.

 

Czytaj również:

Jak przechowywać odciągnięte mleko

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 31, 2018
Mi również pomaga lactosan, ma fajny smak i nie muszę się zmuszać do jego picia. Chciałabym karmić jak najdłużej, jeśli tylko będzie pokarm i możliwość bycia w domu z dzieckiem.
Ocena:
Lipiec 19, 2018
Na całe szczęście ja też mroziłam, kiedy mleka było za dużo. Nie sądziłam, że będzie mnie dotyczył kryzys laktacyjny. Piję Lactosan mama, który ma beta glukan i słód z jęczmienia. Dobrze smakuje i nie trzeba się do niego zmuszać.
Ocena:
Lipiec 2, 2018
Poradziłam sobie podając zapasy zgromadzone w zamrażarce, bo bywały momenty, że tego mleka brakowało. Podawałam jednak taką specjalną butelkę Calma, która nie zaburza ssania i udało się przetrwać, teraz już kp ponad rok!