Data publikacji:

Przeziębienie a karmienie piersią

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Przeziębienie u karmiącej piersią mamy można leczyć. Dozwolone jest przyjmowanie wielu leków. Karmiąca mama, którą dopadnie przeziębienie, może walczyć z katarem, gorączką i bólem gardła nie tylko domowymi sposobami. W razie konieczności lekarz może przepisać nawet bezpieczny antybiotyk.

przeziębienie a karmienie piersią

 

Przeziębienie a karmienie piersią – co wziąć

Leki, które są bezpieczne w leczeniu przeziębienia u mam karmiących piersią to:

  • Paracetamol oraz ibuprofen
  • Spraye i tabletki do ssania na gardło – działają miejscowo i ich substancje czynne praktycznie nie przedostają się do mleka
  • Syropy na suchy kaszel zawierające dekstrometorfan
  • Krople i spraye do nosa – podobnie jak leki na gardło działają miejscowo i ich przenikanie do mleka jest znikome

Przeziębienie a karmienie piersią – tego NIE WOLNO zażywać

Te leki mogą być niebezpieczne dla dzieci karmionych piersią:

  • Aspiryna
  • Syropy na kaszel z kodeiną
  • Wieloskładnikowe preparaty na grypę i przeziębienie zawierające pseudoefedrynę

Jak leczyć przeziębienie karmiąc piersią

Zanim sięgniemy po leki, warto wypróbować domowe sposoby i nie musimy się obawiać ani czosnku, ani syropu z cebuli, bo ich spożywanie podczas karmienia piersią, wbrew popularnym mitom, nie wywołuje kolek. Warto wypróbować też inhalacje z roztworu soli hipertonicznej lub solanki leczniczej. Warto pamiętać o leczniczych właściwościach miodu, imbiru, goździków, kurkumy, a także wody utlenionej (płukanki do gardła). Sprawdzą się też olejki eteryczne: sosnowy czy oregano.

Antybiotyk a karmienie piersią

Jeśli wystąpiło powikłanie w postaci anginy, zapalenia zatok czy ucha, może być wskazane podanie antybiotyku. Większość antybiotyków jest bezpieczna podczas karmienia piersią. Wymagane jest zwykle tylko osłonowe przyjmowanie probiotyków. Warto poinformować lekarza, że karmimy piersią. Jeśli lekarz ma wątpliwości, co przepisać, możemy dodatkowo skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub skorzystać z Laktacyjnego Leksykonu Leków.

Antybiotyki bezpieczne podczas karmienia piersią

  • penicyliny
  • cefalosporyna
  • erytromycyna
  • makrolidy
  • roksytromacyna

Czytaj również:

Leki a karmienie piersią. Jak może się leczyć karmiąca mama

Leki antydepresyjne i psychotropowe a karmienie piersią

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
23-06-2020
Ocena:
Karmienie podczas przeziębienia to dla mnie naturalna sprawa. Przy kaszlu, żeby nie truć się tabletkami, robię inhalację, nawilżam inhalatorem haxe nebulus górne drogi oddechowe i po kilku dniach mam spokój, a sam inhalator przyda się przy dziecku na pewno.
11-12-2019
Ocena:
Drobne przeziębnie to nie powód by przestać karmić piersią. Włożyłam dużo pracy w ten proces i nie mam najmniejszego zamiaru zrezygnować. Ja również piję saszetki wspomagające karmienie i jestem zdania, że pokarm matki mocno wpływa na odporność dziecka i jego samopoczucie.
16-11-2019
Ocena:
Ja każdy lek, a nawet suplement diety uzgadniałam z lekarzem. Tak, dla bezpieczeństwa, żeby nie zaszkodzić dziecku. Włącznie karmiłam rok czasu, w międzyczasie tylko raz byłam poważnie chora i przez ten czas nie mogłam karmić piersią. Korzystaliśmy z zamrożonej rezerwy mleka. Później piłam lactosan, żeby pobudzić piersi do odpowiedniej produkcji. Wszystko dobrze się skończyło, a dziecko się nie zaraziło.
02-06-2019
Ocena:
Lubię te herbatki na laktację, są tak smaczne, że nadal z nich korzystam. Ja na całe szczęście w ciąży nie byłam poważnie chora i nie musiałam rezygnować z karmienia. Drobne przeziębnie może się przytrafić każdemu i nie wpływa na pokarm.
31-05-2019
Ocena:
Nie rezygnowałam z karmienia piersią przy przeziębieniu. Nie miałam gorączki, skonsultowałam się z lekarzem i nie było przeciwwskazań. Zależy mi żeby utrzymać dobrą laktację, za dużo włożyłam pracy, żeby teraz zrezygnować. Nadal piję lactosan mama ze słodem jęczmiennym, pomaga mi trzymać laktację w na dobrym poziomie. Do tego lepiej się odżywiam, dużo zdrowiej.
09-10-2018
Ocena:
Super konkretny artykuł!
08-10-2018
Ocena:
O jak na zawołanie. Bardzo na czasie dla mnie artykuł, dzieki
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.