Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy

Pierwszy roczek to czas, podczas którego dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Szybko rośnie i zdobywa masę nowych, jakże istotnych umiejętności. Większości nowych rzeczy uczy się poprzez zabawę. Zobacz jak się bawić z dzieckiem w wieku 3-6 miesięcy.

 

zabawy z dzieckiem

 

Zabawy z dzieckiem - pamięć

 • Usiądź z dzieckiem przy stole, posadź je na swoich kolanach, tak aby plecy opierało o Twoją brzuch i klatkę piersiową. Połóż w zasięgu jego wzroku zabawkę. Zainteresuj go nią. Potem odwróć dziecko w swoją stronę. Gdy odwróci główkę, aby spojrzeć na zabawkę pochwal go. W ten sam sposób baw się z maluchem gdy już zacznie raczkować. Połóż zabawkę z boku i obserwuj jak się porusza, aby ją znaleźć. Chwal jeśli mu się uda, a gdy ma problemy ze znalezieniem, pomóż mu. Dziecko lubi osiągać sukcesy i być chwalone. To je mobilizuje do dalszego działania. A zabawa ta doskonale wpływa na pamięć maluszka i jego wiarę we własne siły.
 • Gdy przygotowujesz składniki do gotowania niech dziecko ‘gotuje razem z Tobą’. Opowiadaj mu o tym co robisz: nalewam wodę, obieram marchewkę itd. Daj niemowlakowi pobawić się narzędziami kuchennymi, nazywaj je oraz nazywaj składniki, których używasz. W ten sposób maluch poznaje nowe słowa. Jeśli chcesz mieć wolne ręce, pamiętaj o chuście. Zawiąż w nią maluszka na plecach lub z przodu.

 

 

Zabawy z niemowlakiem - poznajemy swoje ciało

 • Około 5. miesiąca życia, zanim dziecko zacznie rozumieć znaczenie słów, rozpoznaje gesty. Informuj go o wszystkim co z nim robisz. Mów do niego: 'zaraz Cię podniosę' i wyciągnij do niego ręce, 'teraz Cię przebiorę' i pokaż ubranko, 'zmienię pieluszkę' i pokaż mu pieluchę. Potem skróć zdania. Podnosząc brzdąca mów 'w górę' itd. Po krótkim czasie gdy będziesz mówiła polecenie i wyciągała ręce, maluszek będzie się starał sam podnosić.
 • Połóż się na plecach. Połóż sobie dziecko na brzuchu. Gdy złapie Cię za nos powiedz 'nos', gdy chwyci włosy powiedz 'włosy' itd. Zobaczysz jak bardzo mały odkrywca będzie z siebie zadowolony.
 • Dotknij noska niemowlaka i powiedz 'to jest nosek dzidziusia'. Dotknij swojego i powiedz 'to jest nosek mamusi'. Tak samo postępuj z innymi częściami ciała. To najlepsza metoda, aby maluszek poznał swoje ciało.
 • Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Chwyć je pod pachami i potrząsaj kolanami. Na słowo 'hopsa' unoś niemowlaka do góry i mocno przytul do siebie. To dla malucha doskonała gimnastyka.
 • Kąpiąc malucha opowiadaj o tym jakie części ciała myjesz. Myjemy, brzuszek, główkę, rączkę itd. To świetna zabawa, a jaka rozwijająca.
 • Załóż dziecku bardzo kolorową skarpetkę, a najlepiej coś do niej poprzyszywaj. Możesz też nałożyć na nóżkę specjalną opaskę na rzep z maskotką i dzwoneczkiem. Ruszając nóżka maluszek będzie zachwycony widokiem i dźwiękiem. Doskonale rozwinie to koordynację wzrokowo-ruchową niemowlaka.

Nauka przez zabawę

 • Posadź malucha na kolanach twarzą do siebie (jeśli jeszcze nie siada, możecie bawić się w pozycji leżącej). Pokaż mu jak robi rybka, albo rób różne ruchy językiem i patrz jak dziecko śmieje się z Twoich min i próbuje je naśladować. To taka prosta zabawa, a sprawia tak wiele radości.
 • Gdy dziecko zobaczy łyżeczkę nie będzie wiedziało do czego służy. Pokaż mu ją. Wsadź sobie do buzi i udawaj, że coś jesz dobrego. Mów 'mniam, mniam'. Potem nałóż na nią odrobinkę czegoś dobrego i daj mu spróbować. W końcu zrozumie do czego służy ten dorosły przedmiot.
 • Sadzając dziecko w krzesełku do karmienia połóż przed nim chrupka, ciasteczko lub kawałek gotowanego warzywa. Pokaż dziecku jak je podnosić i odkładać. Druga czynność jest dla maluszka znacznie trudniejsza. Następnie pokaż jak po podniesieniu przełożyć z jednej rączki do drugiej. Wyciągnij do niego dłoń i sprawdź, czy położy Ci na niej chrupka.
 • Zwykła galaretka świetnie rozwija zmysły dziecka. Po przyrządzeniu pokrój ją w duże kwadraty. Posadź malucha na krzesełku do karmienia. Połóż przed nim galaretkę. Niech obserwuje jak się trzęsie, niech ją dotyka. Nie szkodzi że się pobrudzi. To nie tylko świetna zabawa, ale i doskonałe ćwiczenie rozwijające zmysły.
 • Gdy gotujesz zabierz maluszka do kuchni. Wsadź go w krzesełko do karmienia i daj dziecku pobawić się mąką, makaronem, czy marchewką. Takie pozornie zwykłe 'babranie' się uczy, rozwija i sprawia mnóstwo frajdy. Czasem fajnie się ubrudzić.
 • Weź maluszka na ręce i spaceruj z nim po domu. Pokaż lampę i powiedz 'zapalamy lampę, gasimy lampę'. Pokaż drzwi i powiedz 'otwieramy drzwi, zamykamy drzwi'. Podnieś brzdąca w górę i powiedz 'podnosimy i opuszczamy'. Dziecko z ciekawością będzie obserwowało zachodzące reakcje, ucząc się kontrastów i przeciwieństw.
 • Badania sugerują, że im częściej w wieku niemowlęcym zachęcamy dziecko do patrzenia na nowe przedmioty tym wyższe osiąga wyniki w testach na inteligencje przeprowadzanych w 4. roku życia. Zmieniaj pola widzenia dziecka. Niech bywa w różnych pomieszczeniach i na różnych poziomach: podłoga, łóżko, stół.
 • Gdy niemowlak gaworzy powtarzaj za nim dźwięki. Pokazuj mu nowe, a gdy mu się spodobają będzie je naśladował. Powiedz 'mo,mo', 'di,di' itd. Podczas takiej zabawy dziecko uczy się sprawności językowej.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Liaurinko All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 23, 2017
Ciasteczko dziecku 3-6m? Sadzanie na kolanach i to przodem do siebie. Chyba coś się Pani mocno pomyliło.
Ocena:
Luty 12, 2017
Sadzenie na kolanach lub w krzesełko w wieku 3-6 m i zabawy rzeczami, którymi niemowlę ma się zachłysnąć. Skąd Pani to wymyśliła?
Ocena:
Czerwiec 12, 2016
Galaretke?takiemu maluchowi?jakis dziwny ten artykul!
Ocena:
Marzec 14, 2016
Czy aby na pewno zabawa mąka, makaronem itp jest bezpieczna dla 3-6 miesięcznego dziecka? Hmm nie wydaje mi się. Drodzy rodzice podejdzie z dużą rozwagą do tego artykułu.
Ocena:
Marzec 14, 2016
Czy aby na pewno zabawa mąka, makaronem itp jest bezpieczna dla 3-6 miesięcznego dziecka? Hmm nie wydaje mi się. Drodzy rodzice podejdzie z dużą rozwagą do tego artykułu.
Ocena:
Listopad 24, 2015
Tyle nieprawidłowych porad dla rozwoju dziecka w tym artykule, jak można coś takiego zamieścić
Ocena:
Listopad 23, 2015
dziecko 3-6 miesięcy unosić za rączki do pozycji stojącej?! albo się pani coś pomyliło albo lepiej usunąć całe te nieprofesjonalne porady bo jeszcze jakaś młoda mama zrobi dziecku krzywdę.
Ocena:
Wrzesień 14, 2015
jak można niemowlęta w wieku 3-6 m-cy sadzać w krzesełku do karmienia? Dzieci w znakomitej większości raczej wtedy nie siedzą?! Taka tam luźna refleksja
Ocena:
Sierpień 22, 2015
Moja córcia lubi wszystko co się kręci, wydaje dźwięki, jest kolorowe. Więc kupiliśmy jej taką śliczną karuzele z zabawkami i grzechotkami którą wieszamy jej nad łóżeczkiem, dzięki temu jest długo w stanie zająć się nową zabawką :)
Ocena:
Lipiec 27, 2015
u nas mała bawi sie grzechotkami, gryzie gryzaczek, zwiercona jest i najlepiej jej na brzuszku lezec i sie bawic..