Data modyfikacji:

Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy

Autor: Katarzyna Moryc

Pierwszy rok życia dziecka to czas, podczas którego rozwija się ono bardzo intensywnie. Szybko rośnie i zdobywa masę nowych, niezwykle istotnych, umiejętności. Większości tych rzeczy uczy się poprzez zabawę. Zobacz jak się bawić z dzieckiem w wieku 3-6 miesięcy.

 

Zabawa z dzieckiem, jak się bawić dziecko, dziecko zabawka

 

Między 3, a 6 miesiącem życia maluch uczy się pełzania po podłodze, turlania się, chwytania przedmiotów, silnego trzymania główki, zabaw własnymi stopami i dłońmi, gaworzenia i wielu innych rzeczy. Dziecko uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech, bacznie obserwuje ruchy ust mówiących do niego osób, przygląda się twarzom. Silnie rozwijają się jego pamięć i świadomość własnego otoczenia. Mały człowiek obserwuje i chłonie. Poniżej znajdziesz propozycje zabaw, które pomogą mu się rozwijać jeszcze szybciej. 

 

Wspomagamy pamięć, myślenie i rozumowanie

  • Zacznij uczyć maleństwo języka gestów. Delikatnie ułóż swoje dłonie na rączkach dziecka i układaj rozmaite znaki tak, by to poczuło. Pokazuj wybrane gest także „na sobie”. Zacznij od prostych, codziennych czynności, na przykład leciutkiego popukania opuszkiem palca w ust (gest oznaczający jedzenie). Niech stanie się to naturalne. Ale uwaga, dziecko nie zacznie od razu wykonywać tych gestów. Może to nastąpić dopiero ok. 9 miesiąca jego życia i może wyglądać odrobinę inaczej (np. maluch będzie wkładał palec do otwartej buzi).
  • Zabawcie się w „gdzie jest…” Pokaż brzdącowi jego ulubioną zabawkę, a potem schowaj ją poza zasięgiem jego wzroku. Bawcie się w szukanie, a w tym czasie zadawaj pytania w stylu: „Może jest na podłodze” (i spójrz na podłogę), „Może jest na półce” (popatrz na półkę) i tak dalej. Możesz schować zabawkę w dłoniach i zapytać „A może trzymam ją w dłoniach? Tak, tu jest!” Im dziecko starsze, tym aktywniej będzie uczestniczyło w poszukiwaniach.
  • Zabawa latarką pomaga rozwijać nie tylko wzrok dziecka, ale i świadomość własnego otoczenia. Bawcie się w nią, gdy jest choć trochę ciemniej lub w ciemnym pomieszczeniu. Będziecie potrzebowali latarki. Poświeć nią na ścianę i zwróć na to uwagę dziecka, a potem powiedz np. „Zobacz, światełko.” Powoli przesuwaj strumień światła w górę i dół, na boki, zatrzymując się od czasu do czasu na znajomych przedmiotach i nazywając je.
  • Gdy przygotowujesz składniki do gotowania niech dziecko „gotuje” razem z Tobą. Opowiadaj mu o tym co robisz: nalewam wodę, obieram marchewkę itd. Nazywaj naczynia, przyrządy oraz składniki, których używasz. W ten sposób maluch poznaje nowe słowa. Jeśli chcesz mieć wolne ręce, pamiętaj o chuście. Zawiąż w nią maluszka i działaj, ale pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

 

Zabawy z niemowlakiem - poznajemy swoje ciało

  • „Rozmawiając” z niemowlakiem, ucz je jak działa aparat mowy. Kiedy maleństwo zacznie wydawać różnorakie dźwięki, staraj się na nie odpowiadać i prowokować Wasze małe „rozmowy”. Powtarzaj dźwięki, które wydaje dziecko, a kiedy to robisz, weź jego rączkę i delikatnie przyłóż do swoich ust. Dzięki temu, będzie mogło poczuć ruchy warg, a także to jak powietrze wydostaje się z Twoich ust.
  • Około 5 miesiąca życia, zanim dziecko zacznie rozumieć znaczenie słów, rozpoznaje gesty. Informuj je o wszystkim co z nim robisz. Mów do niego: „zaraz Cię podniosę” i wyciągnij do niego ręce, „teraz Cię przebiorę” i pokaż ubranko, „zmienię ci pieluszkę” i pokaż malcowi pieluchę. Potem skróć zdania. Podnosząc brzdąca mów „w górę” itd. Po krótkim czasie, gdy będziesz mówiła polecenie i wyciągała ręce, maluszek będzie się starał sam podnosić.
  • Połóż się na plecach. Połóż sobie dziecko na brzuchu. Gdy złapie Cię za nos powiedz „nos”, gdy chwyci włosy powiedz „włosy”. I róbcie tak z różnymi częściami ciała. Zobaczysz jak bardzo mały odkrywca będzie z siebie zadowolony. Potem możecie się zamienić. Dotknij noska niemowlaka i powiedz, na przykład „to jest nosek dzidziusia”. Dotknij swojego i powiedz „to jest nosek mamusi”. Tak samo postępuj z innymi częściami ciała. To najlepsza metoda, aby maluszek poznał swoje ciało.
  • Kąpiąc malucha, opowiadaj o tym jakie części ciała myjesz. Myjemy, brzuszek, główkę, rączkę itd. To świetna zabawa, a jaka rozwijająca.
  • Załóż dziecku bardzo kolorową skarpetkę, a najlepiej coś do niej poprzyszywaj. Możesz też nałożyć na nóżkę specjalną opaskę na rzep z maskotką i dzwoneczkiem. Ruszając nóżka maluszek będzie zachwycony widokiem i dźwiękiem. Doskonale rozwinie to koordynację wzrokowo-ruchową niemowlaka.

 



Dziecięcy "fitness"

  • Zabawa małych pełzaków to świetne ćwiczenie. Ułóż malucha na podłodze na brzuszku, przed nim, kilka centymetrów od jego główki ułóż kolorową zabawkę. Delikatnie naciśnij dłońmi na stópki dziecka, co powinno spowodować, że maluch będzie odpychał nóżki od Twoich dłoni, a to z kolie, spowoduje, że przesunie się o kawałek do przodu i znajdzie się bliżej zabawki. Powtarzaj czynność, co chwilę przesuwając zabawkę.
  • Turlamy się! Ułóż malca na kocyku, na brzuszku. Bardzo delikatnie i powoli unieś jeden bok koca, aż dziecko przechyli się lekko na boczek. Ostrożnie obracaj dzieckiem na kocyku, pomagając sobie dłońmi i nie zapominając o tym , by opisywać co robisz. Pamiętaj o asekuracji główki podczas obrotu na plecy! Kiedy maluch całkowicie się już obróci, bij mu brawo.
  • Połóż się wygodnie na plecach i weź niemowlę na ręce, kładąc je na swojej klatce piersiowej, twarzą do Ciebie. Mów do dziecka, śpiewaj mu, a na hasło „Raz, dwa, trzy, w górę!”, podnieś je na wyprostowanych rękach. Taki „samolot” sprawi maluchowi ogromną frajdę, a dodatkowo, podnosząc główkę będzie wzmacniało mięśnie karku.  

 

Takich zabaw jest naprawdę wiele. Pamiętaj, że dla niemowlęcia wszystko dookoła jest nowe, a to w jaki sposób będzie mogło to poznawać otaczający je świat zależy w dużej mierze od Ciebie. Dużo mów do dziecka i staraj się zachęcać je do jak największej liczby interakcji. Zobaczysz, będziecie się świetnie bawić!

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

Zdjęcie: Fotolia by © Liaurinko All rights reserved


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
30-04-2020
Ocena:
Bez jaj. Ludzie omijajcie porady tej pseudo specjalistki szerokim łukiem. Większość z nich może zaszkodzić dziecku. Turlanie sadzanie i podnoszenie za ręce między 3 a 6 miesiącem? To jakaś kpina. W tym czasie dziecko często dopiero usztywnia główkę jeśli ma jeszcze słabe mięśnie karku turlając je podnosząc i sadzając możecie uszkodzić kręgosłup dziecka. Dziecko sadza się dopiero kiedy próbuje samo to robić. Trzymając je za rączki w pozycji leżącej próbuje się podciągać ale żeby to zrobić musi najpierw podnosić głowę. Co do reszty porad to jasne że do dziecka trzeba mówić ale nauka gestów nie ma najmniejszego sensu przed 6 miesiącem życia. Można zacząć próbować kiedy dziecko już ma świadomość odbicia w lustrze i zaczyna rozpoznanie. Jeśli chcecie sprawdzić czy już się poznaje (bo większość dzieci cieszy się do lustra szczególnie jeśli trzyma je rodzic) spróbujcie coś przykleić do twarzy dziecka samodzielnie siedzącego przed lustrem. Jeśli zauważy to w odbiciu i będzie próbowało pozbyć się tego z buźki to znak że wie kto jest w odbiciu. Wtedy warto rozpocząć naukę gestów. W sieci jest pełno samouczków prostych gestów migowych dla dzieci.
26-01-2020
Ocena:
Tak, te porady nie są w większości dla dzieci 3-6 tylko starszych. Poza tym w tej idylli pani zapomniała że unoszenie dziecka nad sobą czy wszelkie mocno ruchowe zabawy skutkują tym że i dziecko i mama jest obsliniona , obrzygana i obulewana. Słowem uroczo :)
28-06-2017
Ocena:
To prawda, do dziecka trzeba dużo mówić i to od samego początku, w każdej sytuacji.
23-02-2017
Ocena:
Ciasteczko dziecku 3-6m? Sadzanie na kolanach i to przodem do siebie. Chyba coś się Pani mocno pomyliło.
12-06-2016
Ocena:
Galaretke?takiemu maluchowi?jakis dziwny ten artykul!
14-03-2016
Ocena:
Czy aby na pewno zabawa mąka, makaronem itp jest bezpieczna dla 3-6 miesięcznego dziecka? Hmm nie wydaje mi się. Drodzy rodzice podejdzie z dużą rozwagą do tego artykułu.
14-03-2016
Ocena:
Czy aby na pewno zabawa mąka, makaronem itp jest bezpieczna dla 3-6 miesięcznego dziecka? Hmm nie wydaje mi się. Drodzy rodzice podejdzie z dużą rozwagą do tego artykułu.
24-11-2015
Ocena:
Tyle nieprawidłowych porad dla rozwoju dziecka w tym artykule, jak można coś takiego zamieścić
23-11-2015
Ocena:
dziecko 3-6 miesięcy unosić za rączki do pozycji stojącej?! albo się pani coś pomyliło albo lepiej usunąć całe te nieprofesjonalne porady bo jeszcze jakaś młoda mama zrobi dziecku krzywdę.
14-09-2015
Ocena:
jak można niemowlęta w wieku 3-6 m-cy sadzać w krzesełku do karmienia? Dzieci w znakomitej większości raczej wtedy nie siedzą?! Taka tam luźna refleksja
22-08-2015
Ocena:
Moja córcia lubi wszystko co się kręci, wydaje dźwięki, jest kolorowe. Więc kupiliśmy jej taką śliczną karuzele z zabawkami i grzechotkami którą wieszamy jej nad łóżeczkiem, dzięki temu jest długo w stanie zająć się nową zabawką :)
27-07-2015
Ocena:
u nas mała bawi sie grzechotkami, gryzie gryzaczek, zwiercona jest i najlepiej jej na brzuszku lezec i sie bawic..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.