Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój. Bawiąc się maluch zdobywa wiedzę na temat kolorów, dźwięków, poznaje słowa i udoskonala swoje ruchy.

 

zabawy z dzieckiem

 

Nauka przez zabawę

 • Postaw przed dzieckiem pusty, plastikowy kubeczek. Udawaj, że z niego pijesz i chwal jakie to mniam, mniam. Podnieś go do buzi malca i powtarzaj te same słowa kiedy on będzie udawał że pije. Postaw kubek i sprawdź, czy maluch będzie sam ‘pił’.
 • Do zabawy potrzebny jest telefon zabawka lub prawdziwy. Weź dziecko na kolana podnieś słuchawkę i powiedz 'halo'. Przyłóż mu słuchawkę do ucha i powtórz. Potem weź ją ponownie i przeprowadź dłuższą rozmowę typu 'halo Wojtuś, tata, papa'. Przyłóż niemowlakowi słuchawkę do ucha i obserwuj, czy sam zacznie do niej gaworzyć.
 • Weź trzy ulubione, ale zupełnie różne zabawki dziecka np. misia, piłkę i klocek. Podnosząc po kolei każdą z nich wypowiedz jej nazwę. Następnie poproś malucha, aby podniosło piłkę, potem klocek itd. Oczywiście za każdym razem chwal i zapewniaj jakie jest dzielne. Po pewnym czasie maluszek zacznie kojarzyć słowa z przedmiotami.
 • Schowaj w swojej dłoni jakiś przedmiot. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku. Następnie znów ja zamknij. Zapytaj gdzie jest ta rzecz. Otwórz dłoń i ponownie pokaż go dziecku. Powtórz zabawę zmieniając ręce. Wkrótce niemowlak zacznie łapać Cię usiłując złapać zabawkę. Dzięki tej zabawie maluszek wie, że chowane rzeczy nie znikają.

 

Zabawy z niemowlakiem - różne powierzchnie

 • Weź dziecko na ręce i zróbcie sobie spacer po mieszkaniu. Pozwól dziecku dotykać różnych przedmiotów i określaj ich powierzchnie. Puszysty dywan, zimna lodówka, mokra woda itd. Do tej pory nazywałaś przedmioty, teraz określaj ich cechy.
 • Weź różnego rodzaju papiery. Folie do kanapek, aluminiową, papier śniadaniowy , bibułkę i papierową torbę. Zgniataj każdy rodzaj papieru, a następnie daj maluchowi papier tego samego rodzaju i pomóż mu go zgnieść. Wrzuć zgnieciony papierek do torebki i zachęć by niemowlak Cię naśladował. Maluchowi sprawia przyjemność nie tylko zgniatanie, ale i wrzucanie do torebki. Dzięki temu ćwiczeniu osiąga sprawność ruchową oraz uczy się rozpoznawać dźwięki i powierzchnie.

Zabawy z dzieckiem - twórcze działanie

 • Posadź szkraba w krzesełku do karmienia. Połóż mu 3-4 sztuki ugotowanego spaghetti. Niech pozna jaką mają powierzchnie, niech spróbuje rozłączyć je gdy się skleją. Taka na pozór prosta zabawa dla dzieci mobilizuje szkraba do twórczego działania.
 • Przywiąż tasiemkę to główki misia, lalki lub pajacyka. Ruszaj pajacykiem na wszystkie strony. Na pewno dziecku spodoba się ta zabawa i będzie chciało samo sprawić, aby zabawka zatańczyła.
 • Daj dziecku do rączek dwa klocki. Po chwili podaj mu trzeci. Szybko zauważy, że aby go wziąć musi wypuścić inny. Umiejętność uwalniania przedmiotów z rąk stanowi ogromny krok w rozwoju dziecka.
 • Posadź dziecko na kolanach przodem do siebie. Nałóż na głowę chustkę. Zdejmij i powiedz akuku. Powtórz trik kilka razy. Potem to samo zrób z dzieckiem. Obserwuj czy będzie próbował sam ją ściągać. Pomóż mu dopóki się nie nauczy robić tego samodzielnie.
 • Daj dziecku puszkę np. po kawie i małą piłeczkę. Postaw puszkę przed dzieckiem i pokaż jak wrzucać piłeczkę do środka. Gdy się maluchowi uda powiedz 'bęc'. Powtórz kilka razy, aż się sam nauczy. Początkowo dziecko może mieć problemy z wyciąganiem piłeczki, ale wkrótce opanuje tą umiejętność.
 • Zabawa garnkami i łyżkami mimo, że głośna daje dziecku bardzo dużo radości. Uderzając i stukając niemowlak uczy się rozpoznawania dźwięków. Do tego bawiąc się wyraża swoje emocje.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Alena Ozarowa All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Lipiec 27, 2015
nasza mała oczywiscie przedmioty chwyta, ale zabawa typu AKUKU jeszcze nie dziala, mysle, ze jeszcze troche zanim zacznie rozumiec tę zabawe :)