Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesiące

Pod koniec pierwszego roku życia dziecko wiele potrafi. Dużą przyjemność sprawia mu zdobywanie kolejnych umiejętności i naśladowanie dorosłych. Ciekawski maluch musi wszystkiego dotknąć, spróbować i powąchać. To doskonały czas na zabawy z dzieckiem.

 

zabawy z dzieckiem

 

Zabawy z dzieckiem - umiejętności manualne

 • Usiądź z dzieckiem na podłodze. Daj mu dwa plastikowe kubeczki. W jeden nasyp małych chrupek lub płatków. Najlepiej w formie kuleczek. Pokaż maluszkowi jak przesypywać z jednego kubeczka do drugiego. Opanowanie tej umiejętności zajmie mu sporo czasu, ale pociecha będzie bardzo się cieszyła podjadając porozsypywane kuleczki.
 • Usiądź na podłodze naprzeciw malca i poturlaj do niego piłeczkę. Jeśli będziesz go zachęcała szybciutko nauczy się turlać piłkę w Twoją stronę. Gdy zauważysz, że dziecko wyrzuca zabawki z łóżeczka to będzie znak, że to odpowiedni moment na zabawę w turlanie piłeczki.
 • Wsadź niemowlaka w krzesełko do karmienia. Połóż przed nim małe elementy. Może to być plasterek banana lub niewielki chrupek. Zjedz mówiąc, że jest pyszne. Następnie podaj dziecku, a po chwili obserwuj, czy samo próbuje podnieść. Dla małych dzieci podnoszenie małych przedmiotów to naprawdę skomplikowana sprawa.
 • Przed siedzącym w krzesełku do karmienia dzieckiem postaw płytką, plastikową miseczkę z wodą, łyżeczkę oraz kubeczek. Pokaż mu jak przelewać łyżką wodę do kubeczka. Zabawa będzie znacznie atrakcyjniejsza jeśli do miseczki wrzucisz kilka kostek lodu. W ten bardzo prosty sposób maluszek uczy sie koordynacji ruchowej i posługiwania się łyżeczką.
 • Jedna z najprostszych zabaw. Daj dziecku dwa jednorazowe kubeczki i pokaż jak wkładać jeden w drugi. Gdy nauczy się samo daj mu kolejny. Ćwiczenie to rozwija sprawność ruchową niemowlaka.

 

Nauka przez zabawę

 • Idąc z dzieckiem do parku weź wiaderko w które dziecko może chować znalezione skarby. Gdy już je nazbiera wysyp wszystkie z wiaderka i opowiedz, który to listek, żołądź, gałązka, kamyk. Poproś dziecko, aby teraz wrzuciło do wiaderka z powrotem któryś ze skarbów np. kamyk. Podczas tej zabawy niemowlak uczy się poznawać otoczenie, ale i zupełnie nowe słowa.
 • Usyp na środku pokoju górę z różnych butów.Wykorzystaj do tego obuwie swoje, partnera i dziecka. Weź jeden z nich i poproś dziecko, aby w tej stercie znalazło drugi taki sam. Jeśli ma problemy pomóż mu.
 • Postaraj się, aby wybrane przez Ciebie buty były charakterystyczne. No i oczywiście chwal, chwal i chwal. Zabawa ta uczy dziecko dopasowywania.
 • Do zabawek przywiąż tasiemki. Pokaż malcowi, że jak pociągnie za sznureczek to przyciągnie do siebie zabawkę. Jak już zrozumie tą zależność schowaj zabawki tak, aby wystawały tylko tasiemki. Poproś dziecko, aby podało Ci wszystkie zabawki z przywiązanymi tasiemkami.
 • Doskonałą zabawą jest odrywanie zabawek. Kup specjalną matę do której na rzep przypina się maskotki. Jeśli taką nie dysponujesz wystarczy duży kawałek samoprzylepnej foli, papieru lub okleiny. Połóż ją na podłodze do góry nogami, odklej zabezpieczający papier i poprzyklejaj zabawki. Poproś, aby dziecko podało Ci misia. Będzie bardzo zdumione, gdy napotka opór i bardzo z siebie dumne gdy uda mu się oderwać. Nie szczędź mu pochwał.Potem pokaż dziecku jak fajnie chodzi się po takiej powierzchni. Weź go za rączki i pokaż jak mocno i wysoko trzeba podnosić nóżki, aby się odkleić.To naprawdę świetna zabawa i zarazem ćwiczenie mięśni.

 

Zabawy w kąpieli

 • W plastikowej butelce zrób kilka małych dziurek. Napełnij ją wodą i podaj dziecku podczas kąpieli. Pokaż jak pada deszczyk. Maluszek będzie zachwycony.
 • Podczas kąpieli daj dziecku jego gąbeczkę. Pamiętaj, aby ją mocno wykręcić. Spytaj, czy sam umie umyć buzie, potem rączki itd. Zachęcaj niemowlaka do samodzielności i mobilizuj. Tak samo możesz bawić się po kąpieli wycierając maluszka. Zamiast gąbeczki daj mu ręczniczek.

 

Zabawy z niemowlakiem - naśladowanie

 • Usiądź z maluchem naprzeciwko siebie na podłodze i poproś, aby naśladował Twoje gesty: stukaj palcami w podłogę, wytknij język i wydawaj śmieszne dźwięki, załóż czapkę, otwieraj i zamykaj pięści, kiwaj głową i podnoś ręce do góry. Non stop mów do dziecka i zachęcaj, aby powtarzało twoje ruchy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu