Data modyfikacji:

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesiące

Autor: Katarzyna Moryc

Pod koniec pierwszego roku życia, dziecko potrafi już naprawdę wiele. Dużą przyjemność sprawia mu zdobywanie kolejnych umiejętności i naśladowanie dorosłych. Ciekawski maluch musi wszystkiego dotknąć, spróbować i powąchać. To doskonały czas na zabawy z dzieckiem. Zwłaszcza, że w ten właśnie sposób maluch się uczy. Sprawdź, jak możesz bawić się razem z nim, by zdobywało coraz więcej nowych umiejętności. 

 

NAJPOPULARNIEJSZA ZABAWKA DLA NIEMOWLĄT DZISIAJ:
Prawie roczne dziecko chętnie naśladuje dorosłych, dlatego b

 

Zabawy z dzieckiem - umiejętności manualne

  • Usiądź z dzieckiem na podłodze. Daj mu dwa plastikowe kubeczki. Do jednego nasyp małych chrupek lub płatków. Najlepiej w formie kuleczek. Pokaż maluszkowi jak przesypywać płatki z jednego kubeczka do drugiego. Opanowanie tej umiejętności zajmie mu pewnie sporo czasu, ale pociecha będzie bardzo się cieszyła podjadając porozsypywane kuleczki.
  • Usiądź na podłodze, naprzeciw malca i poturlaj do niego piłeczkę. Jeśli będziesz go zachęcała, szybciutko nauczy się turlać piłkę w Twoją stronę. Gdy zauważysz, że dziecko wyrzuca zabawki z łóżeczka, to będzie znak, że to odpowiedni moment na zabawę w turlanie piłeczki.
  • Wsadź niemowlaka w krzesełko do karmienia. Połóż przed nim małe elementy. Może to być plasterek banana lub niewielki chrupek, czy płatek kukurydziany. Zjedz mówiąc, że jest pyszne. Następnie podaj dziecku, a po chwili obserwuj, czy samo próbuje podnieść. Dla małych dzieci podnoszenie małych przedmiotów to naprawdę skomplikowana sprawa.
  • Przed siedzącym w krzesełku do karmienia dzieckiem, postaw płytką, plastikową miseczkę z wodą, łyżeczkę oraz kubeczek. Pokaż mu jak przelewać łyżką wodę do kubeczka. Zabawa będzie znacznie atrakcyjniejsza jeśli do miseczki wrzucisz kilka kostek lodu. W ten bardzo prosty sposób maluszek uczy się koordynacji ruchowej i posługiwania się łyżeczką. A dodatkowo, zabawa z lodem to niezła frajda!
  • Jedna z najprostszych zabaw: daj dziecku dwa jednorazowe kubeczki i pokaż jak wkładać jeden w drugi. Gdy nauczy się samo, daj mu kolejny kubek. Ćwiczenie to rozwija sprawność ruchową niemowlaka.

 

Nauka przez zabawę

  • Idąc z dzieckiem do parku, weź wiaderko, w które dziecko może chować znalezione skarby. Gdy już je nazbiera, wysyp wszystkie z wiaderka i opowiedz, który to listek, żołądź, gałązka, kamyk. Poproś dziecko, aby teraz wrzuciło do wiaderka z powrotem, któryś ze skarbów, na przykład, kamyk. Podczas tej zabawy niemowlak uczy się poznawać otoczenie, ale i zupełnie nowe słowa.
  • Usyp na środku pokoju górę z różnych butów. Wykorzystaj do tego obuwie swoje, partnera i dziecka. Weź jeden z bucików i poproś dziecko, aby w tej stercie znalazło drugi taki sam. Jeśli ma problemy, pomóż mu. Postaraj się, aby wybrane przez Ciebie buty były charakterystyczne. No i oczywiście: chwal, chwal i chwal! Zabawa ta uczy dziecko dopasowywania.
  • Do zabawek przywiąż tasiemki. Pokaż malcowi, że jak pociągnie za sznureczek, to przyciągnie do siebie zabawkę. Kiedy już zrozumie tą zależność, schowaj zabawki tak, aby wystawały tylko tasiemki. Poproś dziecko, aby podało Ci wszystkie zabawki z przywiązanymi tasiemkami.
  • Doskonałą zabawą jest odrywanie, czy odklejanie zabawek. Możesz kupić specjalną matę, do której na rzep przypina się maskotki. Jeśli taką nie dysponujesz, wystarczy duży kawałek samoprzylepnej foli, papieru lub okleiny. Połóż ją na podłodze, do góry nogami, odklej zabezpieczający papier i poprzyklejaj zabawki. Poproś, aby dziecko podało Ci, na przykład, misia. Będzie bardzo zdumione, gdy napotka opór i bardzo z siebie dumne, gdy uda mu się oderwać zabawkę. Nie szczędź mu pochwał. Potem, pokaż dziecku jak fajnie chodzi się po takiej powierzchni. Weź je za rączki i pokaż jak mocno i wysoko trzeba podnosić nóżki, aby się odkleić.To naprawdę świetna zabawa i zarazem ćwiczenie mięśni.

 


Zabawy w kąpieli

  • W plastikowej butelce zrób kilka małych dziurek. Napełnij ją wodą i podaj dziecku podczas kąpieli. Pokaż jak pada deszczyk. Maluszek będzie zachwycony!
  • Podczas kąpieli, daj dziecku jego gąbeczkę. Pamiętaj, aby ją mocno wycisnąć. Spytaj, czy samo umie umyć buzie, potem rączki i tak dalej. Zachęcaj niemowlaka do samodzielności i mobilizuj do działania. Tak samo możesz bawić się po kąpieli, wycierając maluszka. Zamiast gąbeczki, daj mu ręczniczek i poproś o wycieranie konkretnych części ciała.

 

 


Zabawy z niemowlakiem - naśladowanie

  • Usiądźcie z maluchem naprzeciwko siebie, na podłodze i poproś, aby naśladował Twoje gesty: stukaj palcami w podłogę, wystaw język i wydawaj śmieszne dźwięki, załóż czapkę, otwieraj i zamykaj pięści, kiwaj głową i podnoś ręce do góry. Przez cały czas mów do dziecka i zachęcaj, aby powtarzało twoje ruchy.
  • Pobawcie się w nazywanie części ciała. Możecie do tego użyć ulubionego misia. Po kolei, dotykaj swojego nosa, swoich oczu, uszu i tak dalej, zawsze mówiąc przy tym „To jest mój nos, to są moje oczy”... Zrób to samo, pokazując części ciała dziecka, tylko mów „To jest twój nos”, a następnie powtórz to na misiu („To jest nos misia”). Nie dość, że zabawa pomoże rozbudować słownictwo malucha, nauczy je znaczenia słów w kontekście. 

 

A może znacie jeszcze jakieś fajne zabawy dla dzieci w tym przedziale wiekowym? Co, Waszym zdaniem, sprawdza się najlepiej?

 

Zobacz również:

Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy

 

Zdjęcie: Fotolia 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
16-02-2021
Ocena:
Moja córka ma 9,5 miesięcy i nie siedzi,nie raczkuje.Może należałoby wziąć takie dzieci pod uwagę ,a nie tylko przesypywanie,sadzanie..Mój syn ma 2,5 roku i ledwo umie cokolwiek przesypać.Piszecie głupoty po prostu
05-09-2020
Ocena:
Fifi moze poczytaj o metodzie BLW, dzięki której dzieci szybko uczą się jeść samodzielnie i łapać małe przedmioty. Przy okazji mają frajdę z jedznia.
26-04-2020
Ocena:
Fantastyczny artykuł, jestem pewna, że autorem jest wykwalifikowany specjalista. Zaczynamy zabawy od jutra :)
10-04-2020
Ocena:
Sami znawcy jak wszędzie. Lepiej zostawić miejsce w głowie na rozsądek i kierować się logika. Śmietnik informacji jak wszędzie w necie
18-02-2020
Ocena:
Fifi mój 10 miesięczny syn świetnie sobie radzi je rodzynki żurawinę uwielbia winogrona i jeszcze ani razu się nie zakrztusil. Wychowywać dziecko w strachu że mu się coś stanie współczuję. Wystarczy dać spróbować dzieci świetnie sobie radza z wieloma rzeczami. Trzeba być przygotowanym na zakrztuszenie wystarczy być przygotowanym wiedzieć w razie co jak pomóc :)
11-02-2020
Ocena:
Szczególnie jak się udławi kuleczkami, to będzie zabawa! Co za bzdury...
23-01-2020
Ocena:
Zabawy dość na wyrost. Dziecko 9-12 m-cy zazwyczaj nie chodzi jeszcze, to jak ma zbierać kamyki w parku?
18-07-2018
Ocena:
Ciekawe zabawy, ale odradzam rodzicom chwalenie dziecka. Ma zdobywać nowe umiejętności dla siebie, a nie dla pochwał. Nagroda nie jest dobrą drogą do prawidłowego rozwoju dziecka.
14-05-2018
Ocena:
no to już nie bedziemy sie nudzic. Dziękujemy za fajne pomysły
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.