Ssanie kciuka

Ssanie kciuka to dziecięcy sposób na rozładowanie napięcia i uspokojenie się. W dziąsłach i na dłoni znajdują się liczne receptory, które pobudzane przez ssanie palca, przynoszą dziecku ukojenie i przyjemność. Niemowlęcy nawyk ssania samoistnie ustępuje z wiekiem. Niestety nie zawsze. Niektóre smyki po prostu nie chcą zrezygnować z kciuka. Co wtedy robić?ssanie_kciuka

 

Kiedy dziecko ssie kciuk

Już ok. 20. tygodnia ciąży nienarodzone jeszcze dziecko zaczyna ssać palec, a nawet płacze, gdy go gubi. Po urodzeniu dziecku zapomina o kciuku, a ssanie staje się automatyczną czynnością, potrzebną do zaspokojenia uczucia głodu. Dziecko na nowo odkrywa zalety kciuka w okolicy 5. tygodnia życia i zaczyna się era ssania.

Początkowo dziecko wkłada do buzi wszystko, co znajduje się w zasięgu jego rączek, w tym również swoje dłonie i palce. Ssanie to przecież jeden z najbardziej naturalnych odruchów, czynność, którą dziecko potrafi wykonać jeszcze w brzuchu mamy. Na początku maluszek ssie kciuk zaraz po jedzeniu (po odstawieniu od piersi lub butelki). Półtoraroczne dziecko ssie coraz częściej. Paluch towarzyszy mu podczas czytania, oglądania bajki, w chwilach stresu i przed zaśnięciem. U niektórych dzieci potrzeba ssania jest tak silna, że nawyk ten towarzyszy malcowi nawet do 6.-7. roku życia.

 

Co zrobić by dziecko przestało ssać palec ?

Po pierwsze przyjrzyjmy się naszemu dziecku. Nie ma sensu odzwyczajać malucha od palca w momencie gdy dziecko ma silną potrzebę ssania. Najlepiej poczekać gdy ona nieco osłabnie. Lekarze zdecydowanie odradzają rodzicom oduczanie ssania kciuka niemowlaków. Dla tak małych dzieci ssanie to zupełnie naturalna czynność, a zabranianie jej mogłoby przynieść więcej szkody niż pożytku. Pierwsze próby ograniczania można podjąć, gdy dziecko kończy 2 lata i tylko w przypadku, gdy ssie go wyjątkowo intensywnie (mocno i często). W walce ze ssaniem kciuka najistotniejszy jest spokój i konsekwencja.

Odzwyczajanie dziecka od ciućkania palca najlepiej zacząć od obserwacji w jakich momentach szkrab najchętniej sięga po kciuk.

  • Ssie palec gdy jest śpiący? Może warto przesunąć drzemkę na wcześniejszą godzinę?
  • Jeśli okaże się, że sięga po palec gdy się nudzi, postaraj się tak zorganizować dzień, aby nie było w nim miejsca na nudę, może poświęć maluchowi nieco więcej czasu niż zwykle.
  • Niektórzy zalecają zamianę kciuka na smoczek. Nic bardziej błędnego - nie ma sensu zamieniać jednego nawyku na drugi.
  • Niekiedy pomaga kupno zwierzaka. Opieka i zabawy z małym futrzakiem pochłaniają tyle czasu, że szkrab zapomina o palcu.
  • Czasem skuteczne bywa posłanie dziecka do przedszkola. Chcąc być lubianym przez innych, nie pozwoli sobie na takie krępujące zachowania.

Podczas walki z kciukiem warto także ograniczyć dziecku sytuacje stresowe i kierować jego zainteresowanie na inne czynności.


Jeśli próbujemy oduczyć ssania kciuka większe dziecko, przede wszystkim pokazujmy mu nasze wsparcie. Wyśmiewanie się z dziecka, szykanowanie go przed innymi tylko pogłębi problem. Za każdy sukces chwal swoje dziecko, a jeśli się zapomni, po prostu delikatnie wyjmij mu palec z buzi.

Ssanie kciuka – kiedy do lekarza

U większego dziecka, gdy ssaniu kciuka towarzyszą inne objawy napięcia, dziecko jest szkalowane przez rówieśników, ssanie jest bardzo nasilone lub nie możecie sobie z nim po prostu poradzić samodzielnie, konieczna będzie pomoc specjalisty. Porady możesz szukać u pediatry, psychologa lub stomatologa. Konsultacji wymaga także sytuacja gdy dziecko przeżyło jakąś traumę, a ssanie kciuka jest formą rozładowywania emocji, z którymi maluch nie potrafi poradzić sobie w inny sposób. W takim przypadku wskazana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Shakey Images All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 8, 2016
Moją 20 miesięczną córcię oduczyłam ssania kciuka w dwa dni.Wytłumaczyłam że modzel który zrobił się na paluszku to wielka KUKA. Zakleiłam plastrem na dzień i na noc.Pomalowałam paznokieć gorzkim lakierem i problem się skończył a córcia z paluszkiem w buzi latała cały dzień i obowiązkowo palec w nocy.Jestem bardzo szczęśliwa bo byłam przekonana że nie poradzę sobie z problemem.Polecam.Dodam że 2 miesiące wcześniej gorzki lakier na nią nie działał zlizała,skrzywiłasię i dalej palec do buzi.Myślę że dorosła dlatego trzeba próbować cały czas.
Ocena:
Październik 3, 2016
ja też chciałam polecic załamanym rodzicom nakładkę! u nas też pomogła. nosiliśmy 4tygodnie. teraz jestesmy po leczeniu jakieś 5 miesięcy, więc myślę, że już nie wróci do tego córka (ma 3 latka). nie wiem czy są inne firmy, ta nasza nazywała się dr thumb. poczytajcie sobie opinie, serio to działa!
Ocena:
Wrzesień 11, 2015
Ja kupiłam przez allegro, ale widzę że w tej chwili nie ma żadnej aktywnej aukcji Warto zainwestować!
Ocena:
Sierpień 19, 2015
A czy mogą Pani napisać gdzie można kupić taką nakładkę? Mam dokładnie ten sam problem z dwuletnią córeczką i obawiam się, że jedynie taka nakładka może nas uratować :) Jestem pełna nadziei :) Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Ocena:
Sierpień 16, 2015
Rewelacyjny wynalazek. Efekt był widoczny już po tygodniu noszenia, ale dla utrwalenia zakładaliśmy jeszcze córce nakładkę przez kolejne dwa tygodnie (zdajmując ją podczas zabawy, jedzenia). Po trezch tygodniach nasza dwulatka zupełnie zaomniała o kciuku :)
Ocena:
Grudzień 18, 2014
Ja też polecam nakladkę dr thumb. W naszym przypadku też pomogla, szybko i bez płaczu, po 3tyg syn był już WYLECZONY!! a my w koncu uspokojeni. Szkoda tyle, ze ma wade zgryzu i zniekształcony palec, no ale 3 lata ssania zrobiły swoje...