Pleśniawki

Pleśniawki to białe plamki pojawiające się w jamie ustnej dziecka. Przypominający resztki mleka nalot jest objawem infekcji grzybiczej, która nieleczona może doprowadzić do problemów malucha z przyjmowaniem pokarmu.

 

rodzicielstwo - macierzyństwo - ojscostwo

 

Skąd się biorą pleśniawki?

Duża część naszej populacji jest nosicielami drożdżaków candida albicans. U zdrowych ludzi nie wywołują one żadnych objawów, ale gdy równowaga immunologiczna organizmu zostanie zachwiana lub układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a właśnie z taką sytuacją mamy miejsce w przypadku niemowlaków i noworodków, drożdżaki te wywołują infekcję. Głównym objawem infekcji jest grzybica jamy ustnej.

 

W jaki sposób dochodzi do zarażenia:

Zdecydowanie najczęściej grzybami wywołującymi pleśniawki dziecko zaraża się od matki podczas porodu lub przez karmienie naturalne.

 

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zachowanie higieny oraz dokładna sterylizacja smoczków i butelek. Ciekawostką jest, że ten sam grzyb wywołuje także u małych dzieci pieluszkowe zapalenie skóry, które często idzie w parze z pleśniawkami.

 

Objawy pleśniawek

Pleśniawki początkowo wyglądają jak niewielkie białe kropeczki, które pojawiają się na języku, dziąsłach, policzkach i podniebieniu. Znikają na chwilę, kiedy przetrze się je gazikiem, ale już po krótkim czasie wracają. Nieleczone stosunkowo szybko rozprzestrzeniają się tworząc jednolity „kożuch”. Choć zazwyczaj pleśniawki nie powodują poważnych powikłań, nieleczona grzybica jamy ustnej może doprowadzić do rozpowszechnienia się grzyba wewnątrz organizmu.

 

Leczenie

Jeśli podejrzewasz pleśniawki u swojego dziecka, pokarz je lekarzowi. Po obejrzeniu buzi dziecka pediatra zastosuje właściwe leczenie, najczęściej preparaty przeciwgrzybiczne. Podanie środków grzybobójczych powoduje dość szybkie tempo cofania się zmian. Leczenie należy kontynuować jeszcze kilka dni po ustąpieniu objawów (zgodnie z zaleceniami pediatry), gdyż tak, jak w przypadku wszystkich grzybic, w przypadku walki z pleśniawkami - regularne stosowanie środków przeciwgrzybiczych i zachowywanie higieny, także po ustąpieniu objawów, zmniejsza ryzyko ich nawrotu.

Grzybica jest również częstym skutkiem ubocznym antybiotykoterapii. Dlatego podając dziecku antybiotyk nie można zapomnieć o zastosowaniu preparatów osłaniających np. Dicoflor.
 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anna Dedukh All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu