Pieluszkowe zapalenie skóry - Objawy i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstą dolegliwością występującą u małych dzieci. Wilgoć oraz brak cyrkulacji powietrza pod pieluszką stwarzają doskonałe warunki do powstawania podrażnień i stanów zapalnych: pośladków, odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin oraz dołu dziecięcego brzucha. Kontakt z mokrą pieluchą prowadzi do maceracji (rozmiękczenia skóry), która staje się bardziej podatna na uszkodzenia wywołane przez enzymy zawarte w moczu i kale oraz na wszelkie otarcia.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

 

Przyczyny powstania zapalenia skóry:

Na zapalenie skóry znacznie częściej narażeni są alergicy oraz dzieci zmagające się z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Ich delikatną skórę mogą podrażniać resztki stolca, mocz, materiał z którego wykonane są pieluszki, kosmetyki do pielęgnacji pupy, a nawet detergenty, w których prane są pieluchy wielorazowe. Choć w zdecydowanej większości przypadków pieluszkowe zapalenie skóry przybiera łagodną formę, to należy mieć na uwadze, że nieleczone może prowadzić do pęknięć i owrzodzeń skóry.

 

Formy pieluszkowego zapalenia skóry:

  • łagodna - zmiany rumieniowe
  • nadżerkowa - obok zmian rumieniowych pojawiają się liczne krostki, które z czasem przekształcają się w nadżerki i pokrywają  wydzieliną ropną
  • ziarniak pośladków - obok zmian rumieniowych powstają czerwone guzki

Początkowo na podrażnionej skórze pojawia się zaczerwienienie, które przy dalszym kontakcie z substancją drażniącą pogłębia się i pojawiają się pęcherzyki. Po pewnym czasie mogą one przyjąć formę bolesnych owrzodzeń. Nieleczone pieluszkowe zapalenie skóry stwarza idealne warunki do rozwoju drożdży i grzybów, a skóra pokrywa się wydzieliną ropną.

 

Aby unikać pieluszkowego zapalenia skóry:

  • dokładnie myj pupę dziecka, najlepiej przegotowaną wodą
  • po umyciu zastosuj antyseptyczny krem
  • zostaw dziecko bez pieluszki chociaż na kwadrans, gdyż dostęp powietrza jest niezbędny do regeneracji skóry
  • często zmieniaj pieluszkę (bez względu na to czy używasz pieluch wielorazowych, czy jednorazowych), nie czekaj, aż  będzie kompletnie mokra
  • unikaj powodujących odparzenia ceratek i plastikowych majteczek
  • kąp dziecko w środkach łagodzących podrażnienia lub preparatach przeznaczonych dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry

 

Jeśli zauważysz u swojego dziecka zaczerwienioną skórę pupy, zastosuj powyższe zasady. Jak najczęściej „wietrz” pupę dziecka. Nie używaj chusteczek nawilżanych, gdyż one także mogą być przyczyną podrażnienia. Możesz również posmarować ją antyseptycznym kremem z tlenkiem cynku np. sudocrem lub silniejszy tormentiol (uwaga: może pobrudzić pieluchę). Tlenku cynku używaj niewiele i tylko w ostateczności gdyż łatwo wysusza on delikatną skórę dziecka.

 

Gdy pieluszkowe zapalenie skóry nie ustępuje, a wręcz przeciwnie na skórze pojawią się kolejne zmiany lub ich stan się pogarsza, koniecznie udaj się z dzieckiem na wizytę do pediatry lub/i dermatologa. Lekarz przepisze dziecku maści zawierające steroidy, antybiotyki oraz substancje przeciwgrzybiczne.

 

Zdjęcie: Fotolia by © NatUlrich. All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Kwiecień 24, 2018
moja położna także mi zalecała ten krem z motherlove pod pieluszkę. Ja dla swojej córeczki zrobię wszystko, aby było ok i żeby miała spokojny sen
Ocena:
Kwiecień 23, 2018
Ja u córeczki od samego początku używałam ochronnego kremu pod pieluszkę z motherlove i nigdy nie miałam takiego problemu. Do tej marki mam ogromne zaufanie, dla siebie w czasie ciąży również od niech zamawiałam kosmetyki i świetnie się sprawdziły.
Ocena:
Marzec 5, 2017
Odkąd nie używamy nawilżanych chusteczek tylko myjemy dziecku pupkę letnią przegotowaną wodą, nic się u nas nie dzieje
Ocena:
Sierpień 12, 2015
dobry tekst, a o podrażnienie naprawdę łatwo u takiego maleństwa