Data publikacji:

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

Autor: Marek Pisarczyk

Pamiętam sytuację z pierwszych godziny po narodzinach – żona unieruchomiona na łóżku szpitalnym, żadnej pielęgniarki w pobliżu i płaczący w wózku szpitalnym synek. Zastanawiałem się wtedy: czy jak sprowadzę pielęgniarkę tylko po to, by podała synka żonie, nie zostanę wyśmiany?

tata-pierwszy-raz-dziecko-po-porodzie-550x350


Minęło dobrych kilka chwil zanim odważyłem się wziąć go na ręce i podać do karmienia. Nieważne, że przenosiłem go niemal minutę i musiałem wyglądać bardzo komicznie. Najważniejsze, że ten „pierwszy raz” miałem za sobą.

 

Jak trzymać maleństwo

Opieka nad noworodkiem wymaga ze strony rodzica najwyższej uwagi. Trzeba pamiętać głównie o jednej zasadzie: do ok. 3, 4 miesiąca życia należy podtrzymywać główkę dziecka – jego słabo rozwinięte mięśnie nie są bowiem w stanie utrzymać jej w pionie. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego czy dziecko jest trzymane w pozycji poziomej czy pionowej. Póki mięśnie dziecka się nie rozwiną, jego główka jest bezwładna i należy zapewnić jej stabilną pozycję. Reszta zasad jest oczywista (unikanie gwałtownych ruchów, pewne trzymanie dziecka w rękach) a cała trudność w obchodzeniu się z noworodkiem sprowadza się głównie do ciągłej czujności. Będzie ona szczególnie potrzebna, gdy po kilku miesiącach, dziecko nabrawszy sił, będzie w stanie zaskoczyć nas swoimi akrobatycznymi osiągnięciami.

 

Trudne początki

W praktyce najtrudniejsze są pierwsze momenty. I choć stanowią pewne wyzwanie wymagając od mężczyzny niecodziennej delikatności, wyczucia i ostrożności, odwlekanie ich do niczego nie prowadzi. Prędzej lub później będzie trzeba samemu zmienić pieluchę czy zostać z maluszkiem sam na sam w domu. A na koniec jedna rada – lepiej ten „pierwszy raz” wybrać samemu w dogodnych warunkach, niż zostać do niego zmuszonym przez sytuację.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © VladimirS


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
11-05-2018
Ocena:
Bardzo ważna chwila w życiu :)
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.