Data publikacji:

Bezpieczne raczkowanie

Autor: Serwis Dzidziusiowo

W życiu każdego młodego rodzica nadchodzi ten czas, kiedy maluszek zaczyna wchodzić w etap raczkowania. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, do którego warto się odpowiednio przygotować. Masz teraz okazję dowiedzieć się kilku najważniejszych rzeczy, w tym przede wszystkim, czego unikać, a na co szczególnie zwrócić uwagę.

 

Kocyk do raczkowania Zalando

 

Dlaczego dzieci raczkują?

Raczkowanie jest naturalnym etapem w życiu malucha, w którym to dziecko ma szansę na rozwój nie tylko fizyczny, lecz także i psychiczny. Maluchy rozpoczynają poruszanie się na czworaka ze względu na ciekawość otaczającego je świata, a owa ciekawość zmusza je właśnie do przemieszczania się. Raczkowanie pomaga dziecku w rozwoju percepcji oraz ruchliwości. Maluchy rozpoczynają chodzenie na czworaka w wieku 8-9 miesięcy, choć niektóre bobasy mogą to robić wcześniej lub w późniejszym okresie.

 

Co zrobić, gdy dziecko nie raczkuje?

Zdarzają się jednak przypadki, gdy dziecko nie raczkuje. Co powinieneś w takiej sytuacji zrobić? Jako młody rodzic musisz wiedzieć, że niektóre maluchy pomijają okres raczkowania, by zacząć swój dalszy rozwój od razu od nauki chodzenia. W związku z tym, jeśli Twoje dziecko nie będzie raczkować we wspomnianym wieku, nie powinieneś z tego powodu panikować. Zamiast udawać się z pociechą do lekarza, postaraj się zachęcić dziecko do raczkowania. Służą ku temu liczne metody, jak choćby dawanie dziecku większej przestrzeni, czy też stymulowanie jego rączek i nóżek. Nie bój się zabawy - staraj się raczkować razem ze swym skarbem.

 

W sytuacji, gdy niemowlak w wieku 12 miesięcy nie wykaże większych oznak aktywności lub będzie miał poważne problemy z koordynacją ruchową, to wtedy powinieneś zgłosić się z nim do pediatry.

 

Jak przygotować dziecko do raczkowania?

Zapewne możesz się jeszcze zastanawiać, czy dziecko w okresie raczkowania potrzebować będzie konkretnych bucików. Obuwie dla dziecka w tym wieku nie jest wskazane. Może krępować ruchy malucha i utrudniać jego rozwój. Maluch winien raczkować boso lub w specjalnych skarpetkach antypoślizgowych. Gdy skarpetki nie zapewnią odpowiedniej przyczepności, możesz zdecydować się na specjalne buty do raczkowania. Mimo, iż nazwane butami, są to w zasadzie grubsze skarpetki, z antypoślizgową podeszwą. Sylikonowa podeszwa zwiększając przyczepność do podłoża, pomaga dziecku w raczkowaniu. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na to, by buciki były wykonane z miękkiego materiału, były elastyczne i nie krępowały ruchów malucha. Duży wybór wysokiej jakości bucików do raczkowania oferuje internetowy sklep Zalando.pl (kliknij tutaj)

Jeśli jesteś bardzo troskliwym rodzicem i obawiasz się o to, że w czasie raczkowania dziecko może sobie zrobić krzywdę, to kup dla bobasa specjalne nakolanniki, grubsze ubranko i nie zapomnij o zabezpieczeniu dziecięcego pokoiku. Możesz mu także kupić kocyk do raczkowania.

 

Jak długo trwa raczkowanie?

Raczkowanie z reguły powinno trwać u dziecka około trzech miesięcy. Po tym czasie maluch dzięki nabytym umiejętnościom rozpocznie kolejny etap, czyli podnoszenie się i łapanie równowagi w pozycji pionowej. A wtedy rodzicom nie pozostaje już nic innego, jak łapać za kamery i aparaty!

 

Materiały: zalando.pl

Komentarze
05-10-2018
Ocena:
Moja córeczka zaczęła raczkowac przed skończonym 7 miesiącem. A do tego staje już na stópki trzymając się czegokolwiek. Uwielbia wspinanie się
31-07-2015
Ocena:
Moja córeczka dość szybko nauczyła się chodzić, ale miała taki okres kiedy zamiast raczkować do przodu to wolała do tyłu :) A Wasze pociechy w jakim wieku zaczęły chodzić?
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.