Data modyfikacji:

5 praktycznych porad jak przetrwać ząbkowanie niemowlaka

Autor: Beata Michalik

Kiedy nasza pociecha zaczyna ząbkować, czujemy dumę. W końcu nasz maluch dorasta. Jednak za chwilę, w miejsce dumy wkracza zniecierpliwienie, niepewność i bezsilność. Okazuje się, że ząbkowanie dostarcza naszemu dziecku więcej bólu i cierpień, niż zadowolenia. Pojawia się gorączka, a maluch jest marudny i rozdrażniony. Jak pomóc dziecku w tych trudnych chwilach?

 

co zrobić gdy ząbkowanie boli

 

Kiedy niemowlak zaczyna ząbkować?

Trudno jest wychwycić moment, gdy pierwsze ząbki wyrzynają się naszemu dziecku, ponieważ pękniecie dziąsła jest bardzo niewielkie. Wkrótce potem w miejscu pęknięcia pojawia się pierwszy ząbek. I zazwyczaj w tym momencie rodzice go zauważają.
 

Uwaga: Zazwyczaj objawem ząbkowania jest rozdrażnienie i częste wkładanie rączek do buzi przez dziecko - w ten sposób próbuje ono złagodzić ból. Jeśli zauważymy takie objawy to dobry moment aby pomóc dziecku.


Jeżeli chcemy upewnić się, że nasze maleństwo ząbkuje, możemy wziąć metalową łyżeczkę i bardzo delikatnie postukać w dziąsło dziecka. Jeśli gdzieś tam kiełkuje ząbek, usłyszymy charakterystyczny dźwięk uderzenia łyżeczki o niego, mimo, że samego zęba jeszcze nie widać.

 

 

Jak możemy złagodzić ból przy ząbkowaniu?

  1. Najlepszy jest masaż - Spróbuj delikatnie rozmasować dziąsła malucha najlepiej specjalną miękką nakładką na palec, którą kupisz w aptece. Malec również może wykonać sobie masaż sam, jeśli tylko dostarczysz mu odpowiedniego sprzętu np. gryzaka. Jeśli schłodzisz gryzaczek w lodówce (nie w zamrażalniku!), pomoże to dodatkowo ukoić ból dziąseł.
  2. Drugim sposobem jest żel łagodzący - Każdy rodzic powinien być zaopatrzony w specjalny żel łagodzący ból dziąseł np. Dentinox N. Zapytajcie o niego w aptece. Nawet, jeśli nasze dziecko jeszcze nie ząbkuje, w każdej chwili może zacząć odczuwać dyskomfort z powodu wyrzynających się zębów i wtedy taki żel okazuje się niezwykle pomocny.
  3. Ssanie - Dzieci czasami same instynktownie wiedzą, czego w danym momencie potrzebują. Zazwyczaj przy ząbkowaniu ssanie jest częstsze i bardziej intensywne, niezależnie od tego, czy karmi się dziecko butelką czy piersią. W tych dniach staraj się jak najczęściej dawać mu coś do ssania. Nawet jeśli nie jesteś zwolenniczką smoczka przez krótki okres ząbkowania na pewno stosowanie go nie zaszkodzi, a trochę uspokoi dziecko.
  4. Kolejnym skutecznym sposobem jest rumianek - możesz również podać dziecku do picia herbatkę z kwiatu lipy, melisy, czy rumianku. Zioła te naturalnie uspokoją twojego malucha. Jeżeli zauważysz mocne zaczerwienienie dziąsła koło wyrzynającego się ząbka, może to oznaczać stan zapalny, który na pewno sprawia dziecku ból. Aby go złagodzić przemywaj to miejsce gazikiem nasączonym w rumianku. Istnieją również specjalistyczne żele z ekstraktem z rumianku, które idealnie nadają się na ząbkowanie.
  5. Jeżeli Twoje dziecko nie radzi sobie z bólem konieczna będzie wizyta u lekarza - prawdopodobnie przepisze bezpieczny lek przeciwbólowy.

 

wyrzynanie ząbków, żel do ząbków, zęby niemowlaka

  • łagodzi ból przy wyrzynaniu się ząbków,
  • zawiera przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z kwiatów rumianku,
  • zawiera miejscowo działające składniki przeciwbólowe, w stężeniu odpowiednim dla dzieci,
  • zawiera ksylitol hamujący powstawanie próchnicy,
  • nie zawiera cukru.
  • Jego zastosowanie jest naprawdę proste, wystarczy czystym palcem lub wacikiem nałożyć żel na dziąsło w miejscu gdzie wyrzyna się ząbek i lekko wmasować. Najlepiej jest go użyć po posiłkach, czy przed snem, aby pomóc dziecku przespać spokojnie noc.
 


Pamiętaj! Ząbkowaniu często towarzyszy podwyższona temperatura. Nigdy jej nie lekceważ, gdyż może się okazać, że przyczyna gorączki jest inna niż wyżynające się zęby - dziecko jest chore, ma przeziębienie lub poważny stan zapalny i wymaga konsultacji lekarskiej?


To, jaką metodę łagodzenia bólu podczas wyrzynania ząbków wybierzemy, zależy od potrzeb naszego dziecka i od tego, na co najlepiej reaguje. Warto wypróbować kilku metod. Wielu dzieciom pomaga żel łagodzący ból, innym gryzaki, kostka lodu zawinięta w czystą ściereczkę i podana "do ssania", czy przykładanie do dziąseł zwilżonego solą fizjologiczną wacika lub nawet ostukiwanie dziąseł metalową łyżeczką.

Zachęcamy do dzielenia się pomysłami. Co Wy używacie przy wyrzynaniu się ząbków i co się u Was sprawdza najlepiej?

Więcej dowiesz się na: Dentinox N

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N


Autor

Beata Michalik

Jestem studentką 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Od ponad roku pracuję w firmie Shop-dent, a moje życie zawodowe związałam bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Obecnie prowadzę badania w tym zakresie, dotyczące najmłodszych. W tej chwili mogę śmiało powiedzieć, że produkty do higieny jamy ustnej nie mają przede mną tajemnic :)

Ukończyłam profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.

Komentarze
13-12-2020
Ocena:
Ja dzieciom smarowałam dziąsła Viburgelem w dzień oraz w nocy. Dzięki temu lajtowo przeszły ząbkowanie.
13-02-2020
Ocena:
Ząbkowanie u dziecka to jest straszne. Dla dziecka i mamy. Tej nocy może spałam godzinę. Co jeszcze mnie czeka i moje maleństwo.
11-02-2020
Ocena:
Ząbkowanie to zawsze był trudny czas i dla moich córek i dla mnie. Gryzaki wszelkiego rodzaju i Uniben spray, ten zestaw nas ratował, bardzo szybko znieczula i przynosi ulgę .
28-01-2020
Ocena:
U nas na szczęście ząbkowanie przeszło w miare bezboleśnie, ale i tak w razie czego zaopatrzyłam się w roznego rodzaju żele i gryzaki. Jeśli chodzi o gryzaki to mielismy wyłącznie marki NUk i mysle ze pomogly w gorszych momentach. Natomiast nie jestem w stanie powiedzieć, czy te zele rzeczywiście były skuteczne…
09-07-2018
Ocena:
Dentinox nie jest zły, ale sam niewiele da. Z viburcolem tworzy fajny zestaw, albo z lekiem przecibólowym.
28-03-2018
Ocena:
Ten artykuł zawiera lokowanie produktu :PSzczerze? Wolę Viburcol i schlodzone gryzaki. W ostateczności lek przeciwbólowy i przecigorączkowy.
07-12-2017
Ocena:
Przede wszystkim nie panikować, bo ząbkowanie to najnormalniejsza rzecz na świecie. Jeżeli dziecko płacze i jest niespokojne podajemy Viburcol. Jeżeli boli i występuje gorączka ratujemy się paracetamolem albo ibum czy norofenem.
31-08-2017
Ocena:
Jak dziecko ma gorączkę i płacze z bólu, to trzeba podać lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Nie ma co się zastanawiać, bo mniej wyrządzi szkód ten lek niż pozostawienie cierpiącego dziecka bez pomocy. Ząbkujące dzieci często nie śpią i płaczą w nocy - dajcie im przed zaśnięciem Viburcol, a dziecko spokojnie zaśnie i prześpi do rana.
20-06-2017
Ocena:
Ja podawałam Camilla ale nie pomagało king baby jest moim zdaniem najlepszy dla dziecka już 3 dziecko chowam i wiem że nie zamienię go na zaden żel każde dziecko jest inne ja nie narzekam ☺
05-06-2017
Ocena:
moze taka duza wazowa
17-05-2017
Ocena:
Też jak nie które Panie pisały to Camille na noc paracetamol i maść
17-05-2017
Ocena:
Ja mojemu małemu daje paracetamol sachol
11-10-2016
Ocena:
ja zapytałam w aptece co mogą polecić i kupiłam żel kin baby, bardzo fajny bo ma truskawkowy smak - sama próbowałam, zawiera wyciąg z szałwii i rumianku i ma dodatek pro wit b5, młoda dość ciężko przechodzi ząbkowanie a ten żel pomógł.
23-12-2015
Ocena:
żele i schłodzone gryzaki owszem pomagają ale tylko na chwilę więc czasem żeby jakoś przetrwać noc podawałam dziecku milifen syropek z ibuprofenem który szybko działał przeciwbólowo ale także zbijał gorączkę bo ta również się pojawiała szczególnie wieczorami, a że jest tańszy od reklamowanych syropków a mimo to równie skuteczny to duży atut
30-11-2015
Ocena:
Też podaję młodej ibufen, bo nie tylko dobrze łagodiz ból, ale też gorączkę szybko zbija. Daję jej go na noc, żeby mogła spokojnie spać. W dzień smarujemy dziąsła żelem i dajemy schłodzone gryzaki.
27-10-2015
Ocena:
Wypróbowałam różne preparaty przeciwbólowe jak synek przechodził ząbkowanie i jednak najbardziej mu pomagał ibufen, tym bardziej że do tego wszystkiego gorączkował, a ibufen też dobrze sobie radził z gorączką.
17-10-2015
Ocena:
ostatnio udało nam się przetrwać ząbkowanie dość bezproblemowo. przede wszystkim to zasługa Ibufenu, leku w postaci zawiesiny, który doskonale radzi sobie ze wszystkimi bolączkami niemowlaków i małych dzieciaszków. pomaga też na gorączkę i przeziębienia.
25-08-2015
Ocena:
Ogólnie przerąbane jest ząbkowanie!Z zębami od urodzenia do śmierci człowiek się męczy!
11-08-2015
Ocena:
Żel do dziąseł trochę pomaga, gryzaki też, ale jednak na noc muszę podać małej ibufen, jak chcę, żeby spokojnie mi spała do rana. Inaczej się budzi, płacze i nie może spać.
31-07-2015
Ocena:
U mnie pomogła Camili, która podawałam na dziąsła, łagodziła ból związany z ząbkowaniem. Na gorączkę kilka razy zdarzyło mi się podać Ibufen, ale na szczęści córcia rzadko gorączkowała
22-07-2015
Ocena:
Też ibufenem łagodziłam ból, bo działał najszybciej z tych wszystkich preparatów przeciwbólowych dla dzieci. No i standardowo schłodzone gryzaki i też róg pieluszki tetrowej związany w supełek i zmoczony w zimnej wodzie.
31-05-2015
Ocena:
U nas były grane schłodzone gryzaki, a do tego jeszcze podawałam przeciwbólowo i przeciwgorączkowo ibufen, który działa najszybciej.
30-05-2015
Ocena:
Ja podawałam dziecku kilka maści i preparatów, ale większość nic nie pomagała, najlepsza okazała się Camilia o której już tutaj ktoś pisał :)
27-05-2015
Ocena:
Podaję swojemu dziecku ibufen, bo dobrze łagodzi bolesność przy ząbkowaniu i zbija gorączkę, która niestety właśnie się zaczęła u córeczki. Mam nadzieję, że to nie potrwa jakość strasznie długo, bo widzę, że mała bardzo się męczy.
05-05-2015
Ocena:
U nas pomogł gryzak z Akuku, który wczesniej chlodzilismy w lodowce. W kryzysowych momentach podawalismy Camillę.
28-10-2013
Ocena:
U nas w okresie ząbkowania sprawdzał się masaż dziąsełek,wieczorami kiedy pojawiała się gorączka podwalam Milifen - polecił mi go pediatra ze względu na niższą ceną a taką samą skuteczność w porównaniu do bardziej znanych leków tego typu.
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.