Data publikacji:

Opieka nad noworodkiem kiedyś i dziś cz. 2

Autor: Ulanka

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat teorie dotyczące opieki nad małym dzieckiem, głównie te związane z prawidłowym snem, karmieniem czy samym porodem ewaluowały, pisaliśmy o tym w pierwszej części cyklu. Zmieniły się jednak nie tylko zalecenia dotyczące dziecięcej fizjologii, opieki nad nim i sposobów pielęgnacji, ale także te dotyczące strefy emocjonalnej dziecka. W jaki sposób zalecano uspokajać płaczące dziecko i jaka była rola poszczególnych członków najbliższej rodziny w jego wychowywaniu kiedyś, a jak jest dzisiaj.

 

 

Najlepszy sposób na płacz

Kiedyś. „Poczekaj, niech się wypłacze…” – taką radę usłyszałabyś, gdybyś wiele lat temu zapytała, jak masz uspokoić płaczącą pociechę. Ta metoda zaczęła być popularna już w XIX wieku. No cóż, niech o tym, że metody z tego okresu należy traktować jako przestarzałe, świadczy inna zasada – mówiąca o tym, że dziecka nie powinno się zbyt często dotykać z uwagi na ryzyko przeniesienia bakterii.

 

Dziś. Na szczęście nauka dostarcza nam danych, które pozwalają uświadomić sobie, jak ważna jest bliskość rodzica i jego reakcja na płacz malucha. Jej brak może prowadzić do pojawienia się w dziecku uczucia lęku związanego z niezaspokojeniem jego potrzeb oraz uwalnianie się hormonu stresu, który może wyrządzić długofalowe szkody w nieukształtowanym jeszcze organizmie dziecka. Nie polecamy panicznego reagowania na każdy odgłos wydany przez dziecko, jednak warto podkreślić z całą mocą, że metoda „na wypłakanie się” może przynieść dużo więcej szkody, niż pożytku.

 

Kontakt z ojcem

Kiedyś. Opieka nad małym dzieckiem od wieków spoczywała na kobiecie. Panowała powszechna zgoda co do tego, że jest ona wyposażona w instynkty, dzięki którym wie, jak należy opiekować się noworodkiem. Dla ojców ta „tajemna wiedza” była niedostępna, a swoje dziecko poznawali bliżej dopiero, kiedy można było się z nim bawić. Nie kojarzy Ci się to trochę ze słowiańskimi postrzyżynami? „Męską rzeczą” było zdecydowanie zarabianie pieniędzy, kobiecą – opieka nad domowym ogniskiem. I właściwie każdemu, no może z drobnymi wyjątkami, ten podział obowiązków odpowiadał.

 

Dziś. W dzisiejszych czasach ojciec odgrywa bardzo ważną rolę w życiu dziecka i to od pierwszych chwil jego życia. Mężczyźni coraz częściej towarzyszą swoim kobietom przy porodzie, zyskując tym samym bezcenne doświadczenie - bycie świadkiem przyjścia na świat swojego dziecka i często przecięcia pępowiny. Kiedyś podobne ekstrema były nie do pomyślenia! Obecnie tatusiowie mogą spokojnie sprawować opiekę nad dzieckiem na równi z mamą, o ile tylko chcą. W dzisiejszych czasach coraz częściej spotykamy też inny model rodziny, w których role odwracają się - mama zarabia, a tata opiekuje się dziećmi i domem. O rosnącym znaczeniu roli ojca niech świadczy coraz większa popularność tzw. urlopów tacierzyńskich. Młodzi rodzice są świadomi tego, że wiedza, jak opiekować się dzieckiem, nie jest wrodzona – może ją nabyć tak mama, jak i tata. I, przede wszystkim, że dla maluszka w każdym momencie jego życia ważny jest kontakt z obojgiem rodziców.

 

 

A co z rolą babci?

Kiedyś. Kiedyś popularne były rodziny wielopokoleniowe. Dziadkowie najczęściej mieszkali ze swoimi dziećmi i wnuczętami. Dzięki temu aktywnie uczestniczyli w wychowywaniu najmłodszych członków rodziny, dzieląc się z młodymi rodzicami swoim cennym doświadczeniem i pomocą na co dzień. Babcia dziecka była dla młodej matki pierwszą osobą, do której zwracała się z licznymi wątpliwościami. Pełniła też rolę niezastąpionej, niezawodnej opiekunki 24/7h. No i zapewniała wnuczętom wspomnienia babcinych obiadów, których nie da się podrobić …;-)

Dziś. W ciągu kilku dekad zmienił się dominujący model rodziny. Wielopokoleniowe rodziny to dzisiaj rzadkość. A jeśli już zdarzy się tak, że dzieci, rodzice i dziadkowie mieszkają pod jednym dachem, nierzadko powoduje to w nich frustrację. Dzisiejsi rodzice stawiają na niezależność – owszem, rady babci są cenne, ale dawane z umiarem. Warto zauważyć, że sama babcia odbiega dziś od wyobrażenia staruszki siedzącej w bujanym fotelu, piekącej ciasteczka lub robiącej na drutach. Coraz częściej babciami zostają aktywne zawodowo kobiety, które nie przekroczyły pięćdziesiątki, a swojego życia nie zamierzają w 100% poświęcać wnukom. Nic dziwnego, że drogi dziadków i młodych rodziców coraz częściej się rozchodzą.

***
Nie da się zaprzeczyć, że większość zmian dotyczących opieki nad najmłodszymi, jakie zaszły w ciągu kilkudziesięciu lat, obrała dobry kierunek. Najważniejsze jednak jest to, żeby nie przesadzać w żadną stronę. Pamiętaj, że przybieganie na każdy odgłos wydany przez Twojego dziecko nie przyniesie nic dobrego. I że dobre rady babci często mają całkiem niezłe uzasadnienie – w końcu wychowała Ciebie. Powodzenia w opiece nad Twoim maluszkiem!

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitry Naumov


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Wiele zalezy od tego czy bierzemy pod uwage zycie w miescie czy na wsi. W pierwszym wypadku widac sporo zmian, ale w drugim nadal zdarzaja sie opisane sprzed lat sytuacje dosc czesto
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.