Poznajemy noworodka

Poród, odcięcie pępowiny i zderzenie ze światem zewnętrznym są dla noworodka i jego mamy sporym szokiem. Zanim oboje w pełni przystosujecie się do życia w nowych, jakże odmiennych, warunkach zapewne upłynie trochę czasu. Patrzysz na swoje dziecko i zastanawiasz się skąd masz wiedzieć czy jest zdrowe, czy prawidłowo się rozwija, czy tak właśnie ma być? Takie pytania są zupełnie naturalne, w końcu to dla Ciebie nowa sytuacja. No cóż, minie sporo czasu zanim poznasz swojego noworodka, a tymczasem postaramy się trochę Ci w tym pomóc.

 

Poznajemy noworodka

 

Zrozumieć siebie

Śmiało można powiedzieć, że pierwsze tygodnie po porodzie to czas wzajemnej obserwacji i próby zrozumienia siebie. A także sytuacji w jakiej znaleźli się wszyscy jej uczestnicy, także dziecko. My próbujemy poznać je, a ono nas. Noworodek poprzez swoje zachowanie komunikuje się z nami, i nie chodzi tylko o jego płacz, wszystko co robi daje nam informację zwrotną. W zrozumieniu tego specyficznego języka pomaga skala Brazeltona i wiedza, o tym jak zachowują się nowo narodzone dzieci.

 

Jak wygląda sen niemowlaka?

Zdrowy noworodek przesypia z mocno zamkniętymi oczami większą część dnia. To płytki sen, podczas którego dziecko wykonuje krótkie, nieskoordynowane ruchy rączek, nóżek i mięśni twarzy. Ile dokładnie dziecko śpi, zależy od konkretnego dziecka. Średnio w pierwszej dobie życia dzieci po porodzie przesypiają 16,5 godzin na dobę. Ale są noworodki, którym wystarczy 13-14 godzin snu, a są i takie, które śpią 20 godzin. W krótkich okresach czuwania noworodek przeważnie głośno krzyczy, ale nie płacze łzami, gdyż gruczoły łzowe są jeszcze niedojrzałe.

 

Oddech noworodka

Ponieważ układ oddechowy nie jest jeszcze dojrzały maluszek oddycha nieregularnie. Wykonuje około 50. raz wolniejszych, a raz szybszych oddechów  na minutę.

 

 

Uwaga na temperaturę

Także zdolność regulacji temperatury ciała nie jest jeszcze w pełni rozwinięta. Maluszek bardzo łatwo ulega wychłodzeniu lub przegrzaniu. Więc powinnaś sprawdzać temperaturę w jego otoczeniu i odpowiednio reagować, gdy zauważysz, że jest mu za zimno lub za ciepło.

 

Główka dziecka

Podczas naturalnego porodu główka dziecka musiała dostosować się kształtem do kanału rodnego, więc wygląd głowy maleństwa może na początku nie być idealny. Zazwyczaj mówi się, że dzieci po cesarskim cięciu wyglądają ładniej niż te z porodów naturalnych, ale mało kto wie, że zdeformowaną główkę może mieć również dziecko, które przyszło na świat przez cesarkę. Deformacja jest wynikiem nieprawidłowego ułożenia malucha w łonie mamy, ale nie przejmujmy się - kości czaszki noworodków są plastyczne i szybko najpóźniej w trzecim miesiącu życia wszystko wróci do normy. Musisz tylko uważać na:

  • Pamiętaj by nie układać noworodka ciągle na tym samym boku, gdyż jeszcze nie zrosło się ciemiączko i główka jest miękka, może więc się odkształcić. Układaj go do spania raz na prawym, raz na lewym boku,
  • Podczas układania na boku zwróć uwagę żeby maleństwu nie podwinęło się ucho,
  • Tak samo rób gdy jest aktywny. Zmieniaj boki, na których leży dziecko,
  • Staraj się też jak najczęściej kłaść je na brzuszku, to doskonale wzmocni jego mięśnie pleców.

 

Ulubiony temat - kupa dziecka

Noworodek robi kupę kilka razy na dobę, a siku od kilku do kilkunastu razy. Pierwsze parcie na pęcherz u donoszonego i karmionego od pierwszej dobry życia dziecka pojawia się w ciągu 24. godzin po porodzie. Brak moczu w tym okresie może świadczyć o chorobie układu moczowego. Smółka, czyli pierwsze kupy, są ciemne, wręcz czarne i lepkie. Dopiero od 3.-4. doby życia stają się one zielono-brązowe, rzadsze i liczniejsze, nawet do 10. na dobę. Od 2. tygodnia liczba stolców, które stają się żółtawe i papkowate zmniejsza się do 3.-5. na dobę.

 

Nie ma standardu ilości kup produkowanych przez nasze dzieci. Może to być jedna dziennie, 10. dziennie, a nawet jedna na tydzień (u dzieci karmionych piersią) – o ile nie towarzyszą temu bolesne zaparcia. Prawda jest też taka, iż dzieci karmione butelką wypróżniają się rzadziej niż te karmione piersią. Wraz z upływającymi tygodniami ilość kup zmniejsza się i stabilizuje mniej więcej w 2.-3. miesiącu życia.

Odruchy noworodka

Okres noworodkowy cechuje szereg odruchów bezwarunkowych, które świadczą o niedojrzałości układu nerwowego i zanikają w pierwszych miesiącach życia. Do charakterystycznych odruchów tego okresu należą:

  • Odruch ssania
  • Odruch pełzania
  • Odruch Moro
  • Odruch chwytania

Świadome chwytanie przedmiotów rozwija się dopiero około trzeciego miesiąca życia. Dziecko początkowo ‘łapie’ przedmiot dwoma rączkami bez zaciskania palców. Brak tych odruchów lub ich utrzymywanie się powyżej 3-4 miesiąca życia jest objawem świadczącym o zaburzonej czynności ośrodkowego układu nerwowego. Spośród odruchów bezwarunkowych utrzymujących się przez kilka miesięcy bardzo istotnym jest odruch ssania, który umożliwia dziecku jedzenie już przy pierwszym przystawieniu do piersi lub podaniu butelki. Odruch ten występuje już od pierwszej godziny życia, wystarczy podrażnić dziecku okolicę warg.

 

Wysypka u dziecka

W pierwszych dniach życia u dziecka mogą wystąpić  czerwone krostki przypominające potówki. To rumień noworodkowy, który znika w ciągu kilku dni. Powstaje on na skutek kontaktu delikatnej skóry maluszka z pieluszkami lub ubrankami.

 

Skóra  niektórych noworodków (zwłaszcza tych urodzonych po terminie) może łuszczyć się. Natłuszczaj ją, a po kilku dniach skóra będzie gładka i różowa. Do kąpieli używaj specjalnych płynów nawilżających.

 

Gdy już bliżej poznacie swoje maleństwo, zrozumiecie jego potrzeby i nawiążecie z nim nić porozumienia, zobaczycie, że niezrośnięte ciemiączko, spadek masy urodzeniowej, zaparcia lub częste kupki i pozornie dziwne zachowania nie są wcale takie straszne.  Powodzenia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 11, 2015
Oj tak, jak się wychowa, czy właściwie się nią zajmuję. Ciągłe pytania i wieczne wątpliwości. Na szczęście mojego pana ginekologa, który prowadził ciążę żona jest pediatrą i wszelkie pytania kierowałam właśnie do niej. Ro ona poleciła mi Vita DK żebym kupiła zamiast tej w kropelkach, łatwiej się ja podaje . Przy zaparciach też mi pomagała , pokazywała i jakoś sobie radze, już mnie się dopytuję.
Ocena:
Grudzień 20, 2013
długo miałam wątpliwości, zresztą teraz martwię się o małą bardziej niż o siebie. ale żeby być w formie i nie chorować, zażywam witaminę D w preparacie d-vitum. widzę,że pogoda nie ma na mnie takiego wpływu jak kiedyś, nawet katar mnie omija, co przy niemowlęciu jest mega ważne.