Spadek masy ciała noworodka

Właśnie zostałaś mamą. Dopiero uczysz się jak postępować z dzieckiem. Obserwujesz jak śpi, je, płacze. Wszystko wydaje się być w porządku. Tylko dlaczego waga noworodka spada? Przecież karmisz je bez problemu, a dziecko się najada. Spokojnie, nie ma powodu do zmartwień. Spadek masy ciała jest zjawiskiem fizjologicznym i jeśli nie przekracza pewnej normy, nie jest groźny dla dziecka.Śpiący noworodek niemowlę dzidziuś

 

Masa urodzeniowa

Rodzące się dziecko przeciętnie waży około 3500 g. Jednakże już w pierwszej dobie po narodzinach obserwuje się niewielki spadek wagi noworodka. Na skutek utraty płynów jego masa urodzeniowa chwilowo maleje. Dziecko zaczyna siusiać oraz pojawiają się pierwsze stolce zwane smółkami. Dodatkowo z dziecięcego organizmu poprzez oddychanie oraz przez skórę malca paruje woda. Dlatego odpowiednie nawadnianie maluszka jest niezwykle ważne. Noworodka powinnaś karmić co trzy (gdy śpi minimum co cztery) godziny nawet wtedy, gdy sam nie będzie budził się na posiłek.

 

Spadek wagi noworodka

Spadek masy urodzeniowej spowodowany jest także przez inne czynniki: wysychanie kikuta pępowinowego oraz zmniejszanie zapasu tłuszczu w tkankach. Apogeum utraty wagi przypada na trzecią dobę życia i wynosi około 10% masy urodzeniowej dziecka. Noworodek powinien wrócić do masy urodzeniowej w ciągu tygodnia od chwili porodu.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dalia Drulia All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Luty 7, 2018
Nie ma się czym martwić. Kilogramów szybko przybywa :)