Skoki rozwojowe dziecka

Pierwszy rok życia to dla dziecięcego organizmu czas wytężonej pracy. Z bezbronnego noworodka maluch zmienia się w przemieszczające się, walczące o swoje, rozumiejące i całkiem samodzielne dziecko. I to wszystko tylko w ciągu 12 miesięcy!

 

Małe dziecko rozwija się skokami. Jakie skoki rozwojowe występują u niemowlaka?

 

Co to są skoki rozwojowe?

Skok rozwojowy to moment intensywnego rozwoju psychicznego lub fizycznego, kończący się zdobyciem kolejnej, ważnej umiejętności przez dziecko. Zazwyczaj trwa od 2 do 4 tygodni i poprzedzony jest wyraźną zmianą zachowania maluszka. Dziecko nagle staje się marudne, podenerwowane, płaczliwe i śpi zdecydowanie mniej niż dotychczas. Sprawia także wrażenie jakby zapomniało o wcześniej nabytych umiejętnościach. Po kilku tygodniach takiego stanu rzeczy maluch nieoczekiwanie zaskakuje całkiem nową sprawnością.

 

U dzieci przenoszonych pierwszy skok rozwojowy pojawia się nieco wcześniej, a u wcześniaków trochę później,  niż u dzieci urodzonych w terminie.

 

Pierwszy miesiąc - pierwszy skok rozwojowy

W pierwszym miesiącu życia noworodka zwiększa się u niego wrażliwość na bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe i smakowe. Zewsząd bombardowany jest nowymi doznaniami, na które reaguje strachem, a co za tym idzie często krzykiem i łzami.
Maluch zaczyna się nieświadomie uśmiechać.

 

Drugi miesiąc - drugi skok rozwojowy

 • Dwumiesięczny malec rozróżnia smaki, zapachy oraz dźwięki.
 • Staje się bacznym obserwatorem. Potrafi skupić wzrok na czyjejś twarzy lub przedmiocie.
 • Bardzo powoli zaczyna kontrolować niektóre swoje ruchy. Ze zdumieniem zauważa też, że ma rączki!

 

Trzeci miesiąc - trzeci skok rozwojowy

 • Podczas tego skoku rozwojowego u maluszka pojawiają się problemy ze snem. Jest marudny i rozdrażniony. Zauważa, że może wydawać różnie brzmiące dźwięki. Krzyczy i piszczy dziwiąc się temu co słyszy. Bez problemu rozpoznaje też głosy swoich rodziców.
 • Jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane. Jeśli się czym zainteresuje odwróci  głowę i skieruję wzrok w miejsce, które go czymś zafascynowało.
 • Rozpoznaje intensywność natężenia światła. Dzięki temu wie, czy jest dzień czy noc.
 • Smyk poznaje świat przez usta, dlatego wkłada do buzi wszystko co znajdzie się w jego zasięgu.

 

Przełom czwartego miesiąca

 • Właśnie teraz Twój maluch zyskuje dużo nowych umiejętności. Wyraźnie zaczynają interesować go zabawki. Wyciąga po nie rączki, potrząsa nimi, dotyka i oczywiście, jeśli tylko ma okazję, wkłada je do buzi.
 • Uwielbia być noszony na rękach. Smyk wyciąga ‘łapki’ domagając się podniesienia z łóżeczka. Ciągle bacznie obserwuje otoczenie.
 • Dziecko umie sygnalizować gdy ma już pełen brzuszek. Odpycha łyżeczkę lub wypluwa smoczek butelki.

Szósty miesiąc - piąty skok rozwojowy

 • Teraz smyk wyraźnie reaguje na swoje imię i rozumie proste komunikaty. Co więcej doskonale rozpoznaje swoje odbicie w lustrze. Jego aparat mowy jest coraz bardziej rozwinięty. Maluszek uczy się nowych odgłosów. Różnicuje tony i piszczy.
 • Właśnie teraz pojawia się lęk separacyjny. Maluszek płacze, krzyczy i nie chce ani jeść, ani spać, a wszystko przez strach spowodowany nieobecnością któregoś z rodziców.
 • Dziecko zaczyna odczuwać wstyd. Gdy pojawia się nowa, nieznana mu osoba, niemowlę robi się nieśmiałe i wtula wstydliwie w rodzica.
 • Półroczne dziecko zaczyna zauważać detale. Potrafi przez dłuższy czas skupić się na jakimś niewielki elemencie zabawki.

 

Przełom ósmego i dziewiątego miesiąca - szósty skok

 • Twój szkrab staje się coraz bardziej inteligentny. Zaczyna porównywać dźwięki i zapachy. Zauważa, że niektóre rzeczy mogą podobnie pachnieć.
 • Maluszek uwielbia się bawić. Zaprzyjaźnia się także ze swoim lustrzanym odbiciem. Robi do lustra miny, śmieje się i bacznie przygląda swojemu odbiciu.

 

Jedenasty miesiąc - siódmy skok rozwojowy

 • Rozbawiony malec uwielbia gdy towarzyszysz mu w  zabawach. Gdy ma ochotę na wspólne wygłupy, daje Ci o tym
 • Rozumie związki przyczynowo skutkowe i wie, że jak rzuci coś na podłogę to będzie hałas oraz że mama lub tata zaraz podniosą upuszczony przedmiot i mu podadzą
 • Smyk potrafi wydawać z siebie coraz więcej odgłosów np. naśladuje ulubione zwierzątka
 • Dziecko staje się asertywne. Doskonale potrafi wyrazić swoją niechęć głośno krzycząc ‘nie’.

 

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia

 

Kiedy możemy się spodziewać skoków rozwojowych u dziecka do pierwszego roku?

 

Ponieważ każde dziecko jest odrębną indywidualnością, każde rozwija się w swoim tempie, dlatego omówione skoki rozwojowe mogą u Twojego dziecka wystąpić nieco później lub wcześniej i nie należy ich traktować ‘z zegarkiem w ręku’. Niesamowite jest to, jak różne pod tym względem bywają dzieci, nawet dzieci urodzone z tych samych rodziców i wychowywane w tym samym środowisku. Jedno jest pewne: pierwsze 12 miesięcy życia Twojego dziecka to najbardziej dynamiczny okres w jego rozwoju.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melking All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu