Nauka picia z kubeczka

Przychodzący na świat noworodek ma wyrobiony odruch ssania. Będąc jeszcze w brzuchu mamy maluszek doskonali tę umiejętność ssąc własny kciuk. Większość dzieci nie ma problemu z piciem z piersi lub butelki, ale problemy zaczynają się, gdy na horyzoncie pojawi się … kubeczek dla dzieci.


kubek_dla_dzieci_duze

 

Picie z kubeczka dla dzieci

Jedzenie to nie tylko sposób odżywiania, ale także ciężka praca oddechowa, nauka koncentracji i przede wszystkim trening całej jamy ustnej. A stymulacja jej mięśni i stawów ma ogromny wpływ na rozwój umiejętności mowy naszego dziecka.

Sześciomiesięczny maluch jest w stanie zrozumieć zasadę picia z kubka już po kilku próbach. Trzeba tylko dać mu szansę spróbować. Najlepiej przyzwyczajać dziecko do picia ze zwykłego kubka gdyż popularny niekapek może być przyczyną złego zgryzu oraz wystąpienia próchnicy u dzieci.

Specjalne kubeczki dla dzieci są małe, lekkie i mają specjalnie wyprofilowany brzeg (jeden brzeg kubka jest nieco wyższy niż drugi). Dzięki tej prostej budowie przechylony kubeczek nie drażni dziecięcego noska i prawidłowo układa się na dolnej wardze. Popularne kubki "niekapki" mogą być przyczyną złego zgryzu oraz próchnicy u maluszków.

 

kubek-dla-dzieciJak pić z kubeczka?

  • Brzeg naczynia połóż na dolnej wardze maluszka.
  • Przechyl leciutko, tak aby płyn dotarł do brzegu kubeczka.
  • Poczekaj, aż maluszek górną wargą ściągnie sok / wodę do buzi.
  • Nie wlewaj napoju do buzi malca. Cała trudność polega na tym, aby maluch zaczął pić sam.
  • Cierpliwości. W końcu się uda. :)

 

 

Zalety picia z kubka

Pijąc w ten sposób dziecko prawidłowo pracuje językiem, wargami i żuchwą. Uczy się koordynacji pracy policzków, warg, połykania i właściwego oddychania.

Picie z kubka zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej. Ząbki pijącego w ten sposób dziecka mają dużo mniejszy kontakt z cukrem (zawartym w sokach, mleku i herbatkach) niż w przypadku picia z butelki ze smoczkiem lub popularnego kubka niekapka.

 

Jeśli mimo prób maluszek nie chce pić z kubka. Trudno. Nie zmuszaj go. Pozostań przy butelce ze smoczkiem, a gdy trochę podrośnie, zastąp ją butelką z rurką. Dzieci szybko uczą się pić przez słomkę, a jest to dużo lepsza metoda niż picie z kubka niekapka.

 

Zdjęcie: Fotolia by © nyul All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu