Nauka picia z kubeczka

Przychodzący na świat, noworodek ma wyrobiony odruch ssania. Będąc jeszcze w brzuchu mamy, maluszek doskonali tę umiejętność ssąc własny kciuk. Potem, już po narodzinach, dziecko, zazwyczaj bez problemów, pije mleko z matczynej piersi lub z butelki. W końcu nadchodzi czas, gdy pojawia się … kubeczek dla dzieci (nie mylić z niekapkiem!). I wtedy mogą zacząć się problemy. Bo jak nauczyć malucha z niego pić? Kiedy jest najlepszy moment na taką zmianę? I jaki kubeczek wybrać?

Nauka picia z kubeczka dla dzieci jest ważna dla prawidłowego rozwoju aparatu mowy dziecka.

Po co uczyć dziecko picia z kubeczka dla dzieci?

Jedzenie (a także i picie) to nie tylko sposób odżywiania, ale także ciężka praca oddechowa, nauka koncentracji i przede wszystkim, trening całej jamy ustnej. A stymulacja jej mięśni i stawów ma ogromny wpływ na rozwój umiejętności mowy naszego dziecka. Poza tym, przyzwyczajając maluszka do kubeczka dla dzieci, a nie do popularnego niekapka, lepiej zadbamy w ten sposób o pierwsze zęby dziecka.

Warto nauczyć malucha picia z kubeczka, ponieważ:

  • korzystnie wpływa to na rozwój zgryzu i aparatu mowy,
  • jest to o wiele zdrowsze dla zębów dziecka,
  • wspieramy w ten sposób prawidłowy, „doroślejszy” sposób oddychania, co także ma znaczenie w procesie nauki mowy.

Dzieci, zazwyczaj, lubią próbować nowych rzeczy, zwłaszcza, jeśli mogą naśladować osoby z ich najbliższego otoczenia. Już sześciomiesięczny maluch jest w stanie zrozumieć zasadę picia z kubka, może nie od razu, ale powinien „załapać” po kilku próbach. Trzeba tylko dać mu szansę spróbować. 

 

Zalety picia z kubka

Pijąc w ten sposób dziecko prawidłowo pracuje językiem, wargami i żuchwą. Uczy się koordynacji pracy policzków, warg, połykania i właściwego oddychania.

Picie z kubeczka zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej. Ząbki pijącego w ten sposób malca mają dużo mniejszy kontakt z cukrem (zawartym w sokach, mleku i herbatkach), niż w przypadku picia z butelki ze smoczkiem lub popularnego kubka niekapka.

 

Kiedy rozpocząć naukę picia z kubeczka?

Nie ma jednej, ściśle określonej pory na rozpoczęcie nauki picia z kubeczka dla dzieci. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Jednak są pewne umiejętności, które dziecko musi już posiadać, by nauka miała sens i była bezpieczna. Możecie śmiało próbować, jeśli Twój maluch:

  • umie stabilnie siedzieć.
  • potrafi jeść pokarmy podawane łyżeczką.

Sprawa z jedzeniem jest o tyle ważna, że dziecko, które nie opanuje tej sztuki będzie się po prostu krztusiło płynem z kubeczka. Papki podawane łyżeczką są gęste, przez co wolniej przesuwają się w buzi dziecka. A to jest świetną wprawą do nauki przełykania rzadszych płynów.  

Z rozpoczęciem nauki nie należy zbyt długo zwlekać. Dotyczy to zwłaszcza dzieci karmionych butelką, ponieważ ten sposób karmienia nie angażuje wszystkich niezbędnych dla rozwoju aparatu mowy mięśni. Nie znaczy to, że siedzące dziecko nie powinno w ogóle dostawać butelki – chodzi jedynie o jak najwcześniejsze przyzwyczajenie maluch do tego, że istnieją też inne sposoby picia. 

 

 

Jaki kubeczek wybrać?

Niekapek? Bidon ze słomką? Czy jednak otwarty, wyprofilowany kubeczek? Na rynku jest tyle opcji do wyboru!

Większość rodziców decyduje się początkowo na niekapki lub bidony. Dlaczego? To proste – żeby jak najbardziej zminimalizować możliwość wylania napoju. Dziecko może go pić bardziej „samodzielnie” i całe się nie zachlapie. Ale przecież w tej nauce nie o to chodzi.

Jeśli chcemy, by maluch nauczył się prawidłowego wzorca oddychania (wdech przez nos, wydech przez usta), najlepsze są specjalne kubeczki dla dzieci - małe, lekkie, o specjalnie wyprofilowanym brzegu (jeden brzeg kubka jest nieco wyższy, niż drugi). Dzięki tej prostej budowie, przechylony kubeczek nie drażni dziecięcego noska i prawidłowo układa się na dolnej wardze.

A jeśli chcemy zafundować dziecku jeszcze lepszy trening mięśni twarzy, od czasu do czasu podajmy mu picie w bidonie ze słomką (nawet jeśli opanowało już picie z kubeczka dla dzieci). Aby napić się z takiego bidonu, maluch musi zrobić „dziubek”, który potem zaciska wokół słomki, a to aktywuje kolejne partie mięśni.

 

Jak nauczyć picia z kubeczka?

  • Brzeg naczynia połóż na dolnej wardze maluszka.
  • Przechyl leciutko, tak aby płyn dotarł do brzegu kubeczka.
  • Poczekaj, aż maluszek górną wargą ściągnie płyn do buzi.
  • Nie wlewaj napoju do buzi malca. Cała trudność polega na tym, aby maluch zaczął pić sam.

Cierpliwości. W końcu się uda. :)

kubek-dla-dzieci

 

Ważna sprawa: nic na siłę! Jeśli dziecko nie ma ochoty na naukę, nie zmuszaj. Owszem, zachęcaj je do tego, ale krótko, raz na jakiś czas. I przede wszystkim, zastanów się, czy nie zaczęliście treningu zbyt szybko, albo czy robisz wszystko poprawnie. Nie chcesz przecież zniechęcić malca do tej formy picia.

Zobaczysz, że w końcu sam zacznie sięgać po kubeczek.

 

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Africa Studio All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu