Pielęgnacja pępka noworodka

Pępek to blizna, która powstaje w wyniku odcięcia pępowiny. Podpowiemy Ci jak pielęgnować to wrażliwe miejsce, aby u niemowlęcia nie doszło do bakteryjnego zakażenia.

 

pielegnacja_pepka

 

Dla wielu młodych rodziców widok zasychającego kikuta pępowinowego może wydawać się nieco straszny, a jego codzienna higiena może stanowić nie lada wyzwanie. Faktycznie, nie jest to zbyt atrakcyjny widok. Ale bez obaw. Przy odpowiedniej pielęgnacji (jest ona naprawdę prosta) kikut odpadnie w ciągu 2 tygodni od narodzin dziecka, powstała ranka szybko się zagoi, a w jej miejsce powstanie piękny pępek.

 

 

pepek-550

 

pepek-550

 

 

Pielęgnacja pępka u noworodka

Przed przystąpieniem do przemywania pępka starannie umyj ręce. Następnie dokładnie przemyj skórę wokół kikuta. Możesz do tego wykorzystać jałowy gazik zwilżony spirytusem 70% ( ⅓ przegotowanej wody , ⅔ spirytusu 96%) lub Octeniseptem, albo gotowe gaziki nasączane alkoholem dostępne w aptece (np. Leko).

Osobiście polecam Octenisept, gdyż działa grzybo-, bakterio-, drożdżako- i wirusobójczo. (Jest też niezastąpiony w pielęgnacji rany po cesarskim cięciu).

 

Pępek noworodka przemywaj przy każdej zmianie pieluszki. Rób to delikatnie ale zdecydowanie. Dziecko nie odczuwa przy tym bólu więc nie obawiaj się, że alkohol może je piec. Zawsze możesz lekko podmuchać, to dodatkowo podsuszy pępek.

Obecnie nie zaleca się używania gencjany, gdyż zabarwia skórę i trudno jest zauważyć ewentualne zaczerwienienie spowodowane stanem zapalnym.

Szczególnie dokładnie umyj przestrzeń między kikutem a skórą. Najłatwiej dostaniesz się tam za pomocą zwilżonego preparatem odkażającym patyczka do czyszczenia uszu. Na koniec osusz pępek noworodka wacikiem. Przez chwilę nie zakrywaj tego miejsca. Powietrze przyspiesza proces gojenia, dlatego wietrz pępek jak najczęściej.

Pamiętaj, że niezagojonego pępka nie można moczyć!!!

Pieluszki z wycięciem na pępek

Zakładając maluszkowi pieluszkę uważaj, aby nie zerwać zasychającego kikuta. Pieluchę możesz zawinąć lub zrobić w niejpodcięcie na pępek. W sprzedaży są też dostępne pieluszki dla noworodków z gotowym podcięciem (np. Bella Happy). Nie okładaj kikuta gazikami, nie rób opatrunków. Załóż maluszkowi, czyste bawełniane ubranko.

Nie usuwaj resztek pępowiny. Poczekaj, aż same odpadną. Czasami trwa to nieco dłużej niż dwa tygodnie, ale jeśli nie towarzyszy temu żaden stan zapalny to nie ma w tym nic niepokojącego.

 

Stan zapalny pępka

Jeżeli wokół pępka noworodka pojawi się obrzęk lub zaczerwienienie, sączy się krew, albo ropa, dziecko ma podwyższoną temperaturę, a z pępka wydobywa się nieprzyjemny zapach bezzwłocznie udaj się z dzieckiem do lekarza. Najprawdopodobniej doszło do stanu zapalnego i konieczne jest podanie odpowiednich leków.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Iosif Szasz-Fabian All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu