Jak wygląda noworodek po porodzie?

Jeszcze w trakcie ciąży wielu przyszłych rodziców wyobraża sobie swoje dziecko. Oczami wyobraźni widzą śliczne, pucułowate niemowlę, zupełnie jak z reklamy.

Niemowlak w samolocie

Jak wynika ze statystyk, latamy coraz częściej i coraz chętniej, ale wciąż rzadko z dziećmi. Linie lotnicze wychodzą na przeciw rodzicom i ułatwiają podróże z najmłodszymi.

Odruchy u noworodka

Każdy noworodek przychodzi na świad wyposarzony w tzw. odruchy. Są to automatyczne reakcje organizmu na określone bodźce z otoczenia. Jakie to odruchy i kiedy zanikają?

Skarb w rękach, czyli kruchy maluszek

W pierwszych godzinach po porodzie żona była unieruchomiona na łóżku szpitalnym, ja obok sparaliżowany zarazem szczęściem, jak i strachem, a w wózku szpitalnym płaczący synek.

Znaczenie dotyku matki w prawidłowym rozwoju dziecka

Dotyk jest jedynym zmysłem uniwersalnym, który rozwija się w łonie matki od 7. tygodnia ciąży jako pierwszy i jest powiązany z innymi zmysłami, m.in. bólu, ruchu, czucia nacisku. Dotyk wpływa na całokształt prawidłowego rozwoju maluszka i umiejętność poznawania świata.

Pleśniawki

Pleśniawki to białe plamki pojawiające się w jamie ustnej dziecka. Przypominający resztki mleka nalot jest objawem infekcji grzybiczej, która nieleczona może doprowadzić do problemów malucha z przyjmowaniem pokarmu.

10 zasad bezpiecznej kąpieli

Maluchy uwielbiają się kąpać. Pluskanie się w wodzie, przelewanie i rozlewanie jej wokół siebie to jedna z ulubionych zabaw małych dzieci. My dorośli musimy jednak pamiętać, że woda może być dla dziecka bardzo niebezpieczna. Dlatego warto poznać 10 zasad bezpiecznej kąpieli.

Dlaczego dziecko budzi się w nocy

Większość młodych rodziców marzy tylko o jednym - aby się w końcu wyspać. Tymczasem maluszek potrafi budzić się kilka, a nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Zmęczeni rodzice zadają tylko jedno pytanie: "Kiedy nasze dziecko zacznie przesypiać całą noc?"

Proste plecki - sposoby dla niemowląt

Straszne, ale prawdziwe – w Polsce aż 90% uczniów szkół podstawowych ma wady postawy. Mimo, że ujawniają się one dopiero w okresie szkolnym, kształtują się już u niemowlęcia, bo między pierwszym, a dwunastym miesiącem życia. Warto zatem poznać sposoby na proste plecy u niemowlaka.

Żona u fryzjera, czyli pierwsze sam na sam z maleństwem

Po porodzie nieuchronnie nadejść musi moment, kiedy mama, będąca dotychczas z maleństwem 24. godziny na dobę, zmuszona jest wyjść z domu i zostawić je pod troskliwą opieką taty. Dla młodych ojców brzmi to wręcz przerażająco, ale przecież w końcu kiedyś ta chwila musiała nadejść.