Męskie początki pielęgnacji niemowląt

Aby czas spędzony z maleństwem „sam na sam” nie był „walką o przetrwanie”, niezbędną rzeczą jest, aby mężczyzna zdobył pewną wiedzę i umiejętności w zakresie obchodzenia się z niemowlęciem. Choć początkowo informacje takie zdają się być prawdziwą wiedzą tajemną to okazują się być całkiem dostępne.

Kiedy wreszcie się wyśpię?

Okres po narodzinach dziecka jest czasem szczególnie intensywnej aktywności każdego ojca. Oprócz zwykłych obowiązków, które dotąd wypełniały jego dzień, takich jak praca zawodowa czy liczne zajęcia w domu, dochodzi całe mnóstwo nowych obowiązków związanych z pielęgnacją dziecka.

Kiedy rozpoczyna się ojcostwo?

O instynkcie macierzyńskim pisze i mówi się wiele. Nikt nie zaprzecza jego istnieniu, choć tak naprawdę tylko matki wiedzą, co on w rzeczywistości oznacza. Za sprawą instynktu macierzyńskiego kobieta już w parę sekund po urodzeniu dziecka, w miarę łatwo potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji.

Dlaczego ono ciągle płacze?

Płacz jest dla noworodka czy niemowlaka tym, czym zwykłe słowa, płacz i krzyk dla dorosłego człowieka. To jego jedyna forma porozumiewania się ze światem – wyrażania swojego smutku, złości, problemów, wątpliwości, niecierpliwości, lęku, bólu, niezadowolenia czy po prostu złego humoru.

Dlaczego niemowlak płacze?

Szacuje się, że zdrowy niemowlak płacze średnio przez 2. godziny w ciągu każdego dnia. Tak po prostu ma i czy tego chcemy czy nie dziecko będzie płakać. W końcu to jedyny sposób jaki zna na komunikację z nami. Od urodzenia do ok. 6. tygodnia życia, liczba godzin płaczu jest naturalnie nieco wyższa i wynosi średnio 3. godziny, bez względu na sposób, w jaki rodzice starają się go uspokoić. Jakie są przyczyny płaczu u niemowlaka i czy każdy rodzaj płaczu znaczy to samo?

Potówki – jak z nimi walczyć?

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego nietrudno ją podrażnić. Jeśli przegrzejemy dziecko, na powierzchni jego skóry mogą się pojawić nieestetyczne, różowate krostki. To potówki. Dlaczego powstają i jak sobie z nimi radzić?

Pierwsze urodziny dziecka

Pierwsze urodziny twojego dziecka to prawdziwy kamień milowy! Jako szczęśliwa mama jednoroczniaka możesz pogratulować sobie wytrwałości – przejście przez ostatnie kilkanaście miesięcy było w końcu nie lada wyzwaniem.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa niemowląt

Gdy dziecko zaczyna chodzić rodzice muszą mieć oczy dookoła głowy. Mały odkrywca wszystkiego musi dotknąć, zobaczyć i oczywiście spróbować. W jednej chwili grzecznie bawi się autami, w drugiej szpera w szafce z detergentami. Co zatem zrobić, aby stworzyć dziecku bezpieczny dom ?

Raczkowanie a rozwój niemowlaka

Etap raczkowania to istotny czas w życiu Twojego dziecka. Raczkujący maluch trenuje równowagę, ćwiczy mięśnie całego ciała oraz rozwija swoją koordynację ruchową. Co więcej psychologowie są zgodni, że istnieje zależność między ‘czworakowaniem’, a rozwojem dziecięcego mózgu.

Czkawka u niemowlaka

Czkawka jest wynikiem skurczów przepony brzusznej oraz mięśni krtani. Ta męcząca przypadłość dotka wszystkich. Zmagają się z nią dorośli, młodzież, dzieci, niemowlęta, a nawet maluchy mieszkające w brzuchu mamy. Spokojnie! Choć czkawka bywa bardzo uciążliwa to nie jest niebezpieczna.