Haptonomia, czyli moc dotyku

Dotyk bliskiej osoby potrafi być terapeutyczny. Czułe gesty, muśnięcie dłoni, ciepło i bliskość drugiego człowieka sprawiają, że jest nam łatwiej zmagać się z przeciwnościami losu, bólem, strachem, czy smutkiem.

Bobomigi, czyli co powiedzą rączki

"Weź mnie na rączki", "Chcę wody", "Jestem już zmęczona", "Boli mnie brzuszek". Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na moment, w którym jego pociecha zacznie mówić. Ale czy koniecznie dziecko musi mówić by przekazać nam takie komunikaty? Czy nie wystarczy, że je nam pokarze?

SIDS - Nagła śmierć łóżeczkowa

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagły zgon zdrowego niemowlęcia podczas snu wciąż budzi wiele kontrowersji. Do dziś wokół tego zagadnienia rodzi się wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi.

Pieluszkowe zapalenie skóry - Objawy i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstą dolegliwością występującą u małych dzieci. Wilgoć oraz brak cyrkulacji powietrza pod pieluszką stwarzają doskonałe warunki do powstawania podrażnień i stanów zapalnych: pośladków, odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin oraz dołu dziecięcego brzucha .

Stulejka

Zwężenie napletka często bywa diagnozowane jako stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w większości przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i nie wymaga leczenia.

Trudny czas ząbkowania

Przewinięte, najedzone, a mimo to ciągle płacze? Być może Twojemu maleństwu zaczęły wyrzynać się ząbki. Jeśli w dziecięcej buzi pojawiły się uwypuklenia, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł u Twojego szkraba rozpoczął się kolejny ważny etap - ząbkowanie.

Spadek masy ciała noworodka

Właśnie zostałaś mamą. Dopiero uczysz się jak postępować z dzieckiem. Obserwujesz jak śpi, je, płacze. Wszystko wydaje się być w porządku. Tylko dlaczego waga noworodka spada? Przecież karmisz je bez problemu, a dziecko się najada. Spokojnie, nie ma powodu do zmartwień.