Data publikacji:

Bezpieczne dziecko w domu, czyli jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

Ciekawość najmłodszych dzieci nie zna granic. Maluchy, które zaczynają raczkować i chodzić, chętnie zaglądają do szafek, szarpią za kable i różne wystające elementy. Niestety, nie wszystkie przedmioty znajdujące się w domu są odpowiednie dla dzieci. Bezpieczne dziecko w domu to podstawa, dlatego mieszkanie powinno być odpowiednio przygotowane na wesołe zabawy raczkującego i stawiającego pierwsze kroki niemowlęcia. Jakie zabezpieczenia przydadzą się w domu, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się poruszać?
dziecko

Zabezpieczenia kontaktów i kabli

Bezpieczeństwo dziecka w domu zapewni się między innymi przez uniemożliwienie maluchowi wkładania zabawek i paluszków do gniazdek elektrycznych. Ciekawskie niemowlę szybko zauważa kontakty na ścianach i próbuje się nimi bawić. Dotykanie obudowy z tworzywa sztucznego jest niegroźne, jednak wkładanie paluszków i cienkich zabawek do otworów w kontakcie grozi poważnym uszczerbkiem na zdrowiu.

Bezpieczne dziecko w domu nie powinno mieć możliwości włożenia czegokolwiek do gniazdka. Kontakty zabezpieczy się przed maluchem za pomocą specjalnych zatyczek na klik. Takie osłony są praktyczne, gdyż w razie potrzeby rodzic może je szybko zdjąć i podłączyć do prądu dowolny sprzęt. Przed maluchem warto zabezpieczyć również kable od różnych urządzeń i lamp. Niemowlę może próbować za nie ciągnąć lub je przegryzać.

Ostre krawędzie mebli

Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem, gdy zaczyna samodzielnie chodzić? Powinno się zadbać głównie o ochronę malucha przed skutkami upadków, których podczas stawiania pierwszych kroków nie sposób uniknąć. Uderzenie w ostrą krawędź mebla jest szczególnie groźne. Podczas upadku na szafkę RTV, stolik kawowy czy niską komodę, maluch może rozbić łuk brwiowy, uderzyć się w skroń lub tył głowy.Takie uderzenie amortyzują specjalne nakładki na rogi i kanty mebli. Dzięki nim ostre krawędzie są miękkie, a upadek na stolik lub komodę nie powoduje uszkodzenia ciała.

Zamykanie szafek kuchennych

Dzieci chętnie zaglądają do kuchennych szafek i wyciągają ich całą zawartość. Maluchy wysypują mąkę, kaszę, makarony oraz przyprawy. Wyjmują z szuflad garnki i patelnie, a także sięgają po miski i akcesoria do gotowania. Większość z tych zabaw nie stanowi większego niebezpieczeństwa dla dziecka, jednak jest sporym problemem dla rodziców. Niemowlę w kilka minut może zniszczyć całe zapasy jedzenia oraz zjeść surowe produkty. Zamknięcia wielofunkcyjne do szafek i szuflad oraz pętelki na uchwyty skutecznie rozwiązują problem z otwieraniem kuchennych mebli przez malucha.

Leki i chemia gospodarcza w bezpiecznym miejscu

Niemowlęta większość zabawek i przedmiotów codziennego użytku wkładają do ust. Jest to zupełnie naturalne i świadczy o prawidłowym rozwoju dziecka. Niestety, maluch może przez to zjeść niebezpieczne substancje, takie jak leki lub środki chemiczne do sprzątania. Ważne jest zatem odpowiednie przechowywanie tego typu środków. Leki powinno się chować do wysoko zawieszonych szafek, najlepiej zamykanych na klucz. Chemię o działaniu żrącym lub z zawartością chloru powinno się natomiast przełożyć na najwyższe półki w kuchni lub łazience. W żadnym przypadku nie powinno się przechowywać ich w niskiej szafce pod zlewem lub w miejscu, gdzie chowa się napoje lub słodycze.

Bramka zamykająca na schody

W domach, w których znajdują się schody, powinno się zamontować specjalną bramkę zamykającą. Bramka ochronna uniemożliwia maluchowi samodzielne wchodzenie na schody, co chroni go przed bolesnym upadkiem oraz złamaniami kończyn. Dzięki bramce dziecko może bezpiecznie raczkować i chodzić po piętrze domu, gdy rodzic gotuje obiad, sprząta lub wykonuje inne obowiązki.

Autor: Monika Kocher