Bezpieczny dom

Kiedy dziecko zaczyna raczkować w jego życiu zaczyna się nowy etap. Ciekawski maluszek wszystkiego musi dotknąć, wszystko zobaczyć, wszystkiego spróbować. A to niestety zwiększa ryzyko wypadku. Jak zatem zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

 

bezpieczny_dom

 

Ciekawskiego i niezwykle pomysłowego maluszka praktycznie nie można spuścić z oka. W jednej chwili ładnie bawi się klockami, w drugiej wspina na meble.

Nawet 3-4 letnie dziecko jest kompletnie nieprzewidywalne. Nie zawsze potrafi też odróżnić rzeczywistość od swojej wyobraźni. Może więc będąc przekonany o mocy superbohatera próbować latać.

Oczywiście nie chodzi o to, aby maluszka ograniczać, ale bardzo ważne jest, aby zapewnić mu bezpieczny dom. Pamiętajcie, że do większości wypadków u małych dzieci dochodzi w domu!!!

 

Jak stworzyć bezpieczny dom

Usiądźcie na podłodze i spójrzcie na to co Was otacza z perspektywy dziecka. Pamiętajcie, że dla maluszka wszystko może okazać się interesujące. Zwisający kabelek, gniazdko elektryczne, szuflada z narzędziami, szafka z lekami, a nawet miska z jedzeniem dla psa.

Zaopatrzcie się w zabezpieczenia przed dziećmi. Koniecznie zabezpieczcie kontakty, wszelkie małe i ostre przedmioty, detergenty oraz lekarstwa schowajcie do szafek znajdujących się po za zasięgiem małego odkrywcy. Niebezpieczne mogą być guziki, monety, spinacze, sznurki, wstążki, gumki.

Drzwiczki mebli i szuflady możecie też zamknąć specjalnymi blokadami, które uniemożliwią dziecku ich otworzenie. Zwróćcie uwagę, czy wszystkie meble są wystarczająco stabilne i nie zagrażają wspinającemu się maluchowi, a ich ostre rogi zabezpieczcie plastikowymi nakładkami.

 

Zabezpieczenia przed dziećmi

 • urządzenia elektryczne - Ciekawskiego bobasa w wyjątkowy sposób interesują wszelkie 'maszyny' i kable. Wysuwająca się szufladka w dvd jest super. Blender i komputer też. Hmm ... ciekawe jak ta Pani weszła do telewizora? Sprawdźmy to. Dlatego zawsze pamiętajcie, aby wszystkie urządzenia, które mogą nieść zagrożenie usunąć z zasięgu dziecięcych rączek. Nie zostawiajcie też włączonych do kontaktu kabli np. ładowarki do telefonu, bo to prawie pewne, że maluch wsadzi ją sobie do buzi. Wszystkie przewody schowajcie za meblami lub pod listwami podłogowymi. No cóż stworzenie dziecku bezpiecznego domu wymaga sporego nakładu sił.
 • kwiaty- Wszelkie kwiaty domowe najlepiej usunąć z zasięgu rączek dziecka. Maluszek może je zrzucić, skaleczyć się o potłuczoną donicę, najeść się wzbogaconej nawozami ziemi lub skonsumować liście trującej rośliny np. begonii, dieffenbachii.
 • kuchnia - Och kuchnia ... ulubiony plac zabaw niejednego urwiska. Niestety to właśnie w kuchni czyha najwięcej niebezpieczeństw. Ostre sztućce, małe przedmioty, gotująca się woda, pryskający tłuszcz, czy włączony piekarnik. Dlatego jeśli jesteście z maluchem w kuchni postarajcie się go czymś zająć. Najlepiej posadźcie szkraba w wysokim krzesełku i poproście by ulepił pierożki, albo zagrał koncert na garnkach.
  W kuchni zabezpieczenia przed dziećmi są niemalże koniecznością. Warto zabezpieczyć wejście do kuchni specjalną bramką, a palniki kuchenki kratką, która nie pozwoli maluszkowi na ściągnięcie garnków. Pamiętajcie też, aby podczas gotowania używać tylnych palników. Obrus bardzo łatwo ściągnąć ze stołu, a wraz z nim szklanki z gorącymi napojami. Na wszelki wypadek lepiej zastąpić go serwetkami lub podkładkami.
 • łazienka -Wyłóżcie wannę matą antypoślizgową i nawet dobrze siedzącego maluszka nie zostawiajcie samego w kąpieli. Podobno nawet w szklance wody można się utopić. Od razu po kąpieli wytrzyjcie mokrą podłogę, aby dziecko nie poślizgnęło się.
 • Nigdy nie zostawiajcie suszarki czy prostownicy podłączonej do kontaktu. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że Wasza pociecha poparzy się lub wrzuci ją do wanny.
  Wszelkie przechowywane w łazience leki, detergenty i kosmetyki trzymajcie w miejscu niedostępnym dla małych rączek. Nigdy nie przelewajcie ich do butelek po napojach. Dziecko może pomylić je z soczkiem.
 • okna, drzwi - Zawsze zamykajcie za sobą drzwi wejściowe, aby mały podróżnik nie mógł wymknąć się z mieszkania. Specjalnymi blokadami zabezpieczcie je tak, żeby nie mogły przytrzasnąć małych paluszków. Pamiętajcie, że wystarczy, że wyjdziecie na klatkę tylko na chwilkę, a Wasza pociecha zdąży zamknąć drzwi od środka. A co gorsza najprawdopodobniej nie będzie umiała ich otworzyć. Nie zostawiajcie też dziecka w pomieszczeniu, w którym jest otwarte okno lub balkon. Zabezpieczcie je tak, aby dziecko nie było w stanie ich otworzyć.
 • torby - Nigdy nie zostawiajcie na wierzchu foliowych torebek. Maluch może włożyć je na głowę i udusić się. Warto plastikowe torby zastąpić ekologicznymi, papierowymi lub materiałowymi.
 • zabawki - Kupujcie zabawki dobrej jakości i dostosowane do wieku dziecka. Ważne, aby były bezpieczne, posiadały atesty i nie zawierały zbyt małych elementów.

zabezpieczenia

Fajnym pomysłem jest wyznaczenie dziecku bezpiecznego miejsca, w którym może się bawić – „placyku zabaw”. Może to być popularny kojec, ale nie koniecznie. Wystarczy metr kwadratowy czy dwa podłogi ograniczony poduszkami lub meblami i już mamy świetne miejsce do zabawy. Dziecko na oku, a do tego bezpieczne.

Jesteście przerażeni tym co Was czeka? Martwicie się, czy dacie radę o wszystkim pamiętać i stworzyć Waszemu dziecku bezpieczny dom? Spokojnie! Na pewno przejdziecie przez ten etap w życiu dziecka bez szwanku. Pamiętajcie tylko o podstawowych zasadach. I spróbujcie czasem spojrzeć na świat oczami dziecka. Powodzenia !

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 21, 2016
super
Ocena:
Czerwiec 21, 2016
urządzenia elektryczne to u nas prawdziwa plaga, mały ciągle łapki wsadza, już nie wiem jak się zabezpieczać :(
Ocena:
Czerwiec 21, 2016
Wykorzystam na pewno te porady. Dziękuję bardzo