Data modyfikacji:

Utrata przytomności u dzieci

Autor: Patrycja Wrotek

Każda mama boi się o swoje dziecko. Chucha, dmucha, zabezpiecza dom przed ewentualnymi niebezpieczeństwami. Mówi co wolno, co jest bezpieczne, a co zakazane. Ale fakty są takie, że choćbyśmy nie wiem jak się starały, nie ustrzeżemy naszych pociech przed wszystkimi zagrożeniami. Po prostu nie jesteśmy w stanie. Jak się zatem zachować w sytuacji gdy dziecko nagle straci przytomność albo przestanie oddychać?

 

dziecko_sen_nieprzytomne1

 

Utrata przytomności zazwyczaj jest wynikiem niedotlenienia. Może ono być spowodowane przez groźny upadek, uraz, reakcję alergiczną, zadławienie, porażenie słoneczne, zatrucie, padaczkę, podtopienie, bezdech, niedobór cukru, wstrząs i tym podobne.

 

Dziecko jest nieprzytomne, co robić?

  • Jeśli jesteś sama, w domu, na placu zabaw, na ulicy, głośno wołaj o pomoc! Jeśli wokół Ciebie są inni ludzie wyznacz konkretną osobę do pomocy. Poproś ją o zatelefonowanie na pogotowie.
  • Po pierwsze postaraj się nawiązać kontakt z dzieckiem, które utraciło przytomność. Mów do niego: „Czy wszystko w porządku”, „Co się stało?”, „Otwórz oczy”. Jeśli nie reaguje na Twój głos, poklep je po ramieniu, cały czas mówiąc. Nie potrząsaj gwałtownie dzieckiem!
  • Sprawdź czy oddycha. Jeśli próba nawiązania kontaktu się nie powiodła, udrożnij drogi oddechowe i sprawdź czy dziecko oddycha.
  • Jeśli oddycha, to dobrze, ułóż je w pozycji bezpiecznej i szybko wezwij pogotowie. Do przyjazdu karetki co 1 minutę sprawdzaj czy dziecko nadal oddycha! Jeśli przestało oddychać dzwoń ponownie na pogotowie z tą informacją i zacznij resuscytację.
  • Resuscytacja dziecka - Wykonaj 5 oddechów ratunkowych, sprawdź czy powrócił oddech. Jeśli nie, rozpocznij masaż serca i oddechy, a następnie po minucie wezwij pogotowie. Jeśli przy Tobie są inne osoby telefon na pogotowie wykonajcie wcześniej, zaraz po ustaleniu, że dziecko nie oddycha.
  • Dzwoń na nr 112 lub 999. Nigdy nie rozłączaj się pierwsza! Zaczekaj aż zrobi to dyspozytor.

 


Udrożnienie dróg oddechowych

Niemowlęta i małe dzieci są szczególnie narażone na niedrożność górnych dróg oddechowych. Spowodowana jest ona zapadaniem się stosunkowo dużego języka do tylnej ściany gardła. Często przywrócenie wentylacji i właściwe dostarczanie tlenu może przywrócić czynność oddechową i krążeniową dziecka.

Prostym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych jest odchylenie głowy dziecka do tyłu przez uniesienie żuchwy. U niemowląt wystarczy, że pod barki dziecka położysz 3 cm grubości kocyk, tetrową pieluszkę lub złożoną bluzkę. Dzięki temu głowa sama się ułoży do prawidłowej pozycji. Przy starszym dziecku połóż jedną rękę na jego czole, a dwa palce drugiej ręki: wskazujący i środkowy, pod żuchwę. Delikatnym ruchem unieś żuchwę i przesuń głowę do tyłu.

 

Sprawdzenie oddechu

Przystaw policzek do ust dziecka, patrz na ruchy jego klatki piersiowej i połóż na nią swoją dłoń. Patrząc, czując i widząc mierzymy przez 10 sekund oddech. U małych dzieci powinno być 5-8 wydechów, u dorosłych i dużych dzieci 2-3 wydechy na 10 sekund. Im większe dziecko tym bardziej zbliża się do wyniku dorosłego człowieka. Jeśli dziecko leży na boku zamiast przystawiania policzka przystaw swoją dłoń.

Nie szukaj tętna. Jeśli maluch oddycha uznajemy, że serce pracuje i czekamy na przyjazd ratowników. Jeśli nie oddycha, uznajemy że zostało zatrzymane krążenie i rozpoczynamy resuscytację dziecka.

 


Pozycja bezpieczna

Pozycja bezpieczna to pozycja na boku z jedną ręka podłożoną pod policzek, głową lekko odchyloną do tyłu i jedną nogą zgiętą w kolanie. Dziecko ułożone w takiej pozycji wygląda jakby spało na boku.

Wybierz bok, na którym dziecko ma leżeć. Np. lewy. Lewą rękę zegnij w łokciu i ułóż prostopadle do tułowia. Nogę prawą (tą dalszą od podłogi) zegnij w kolanie i połóż na podłodze. Uważaj aby nie leżała na drugiej nodze. Druga noga zostaje wyprostowana na podłodze. Teraz chwyć prawą rękę i podłuż dłoń dziecka pod jego policzek i lekko odchyl głowę do tyłu. Możesz dziecko przykryć kocem.

 

Brak oddechu

Jeśli stwierdziłaś brak oddechu musisz jak najszybciej udzielić dziecku pierwszej pomocy. Rozpocznij resuscytację krążeniowo - oddechową, czyli masaż serca i sztuczne oddychanie. Te zabiegi są niezbędne do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych Twojego dziecka. Na początku zacznij od 5 oddechów ratowniczych. Jeśli po nich oddychanie nie powróciło, naprzemiennie wykonuj 30 uciśnięć mostka i 2 oddechy. Resuscytację dziecka (30 uciśnięć + 2 oddechy) wykonuj do momentu, gdy przyjedzie karetka i zespół ratowniczy lub maluch zacznie samodzielnie oddychać.

 

Zdjęcia: Fotolia © by Anna Sedneva


Autor

Patrycja Wrotek

Prywatnie mama trzech przesłodkich dziewczynek Hani, Oli i Wiktorii, które zajmują jej wszystkie wolne i te mniej wolne chwile. Zwolenniczka noszenia w chuście, wychowywania dzieci w bliskości z rodzicami i kochania ich takimi, jakimi są. Nieustannie poszukuje dobrych odpowiedzi i "sposobu na dziecko".

oklepywanie niemowlaka

Oklepywanie niemowlaka, czyli kiedy oklepywać niemowlaka

2022-07-12
Niemowlęta nie potrafią wydmuchiwać nosa ani sprawnie kaszleć. Dlatego właśnie, gdy zaczyna się u nich infekcja górnych dróg oddechowych, poza standardowym leczeniem warto wprowadzić oklepywanie. Oklepywanie niemowlaka, a dokładnie oklepywanie jego klatki piersiowej, ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka zaostrzenia się infekcji. Sprawdź, jak oklepywać niemowlaka, kiedy to robić i jak często przeprowadzać taki „zabieg”.
Jak postępować w przypadku urazu u dziecka?

Upadki i zderzenia małego dziecka

2021-02-09
Co zrobić kiedy dziecko upadnie? Czy od razu trzeba biec do lekarza czy wystarczy poobserwować dziecko w domu? Przeczytaj krok po kroku jak postępować z maluchem, który doznał urazu.
udar słoneczny u dziecka

Udar słoneczny u dziecka - objawy i leczenie - co robić? - Dzidziusiowo.pl

2017-08-10
Sprawdź, jakie są objawy udaru słonecznego i co zrobić, gdy podejrzewasz, że dziecko ma udar....
apteczka, pierwsza pomoc, dziecko

Wstęp do pierwszej pomocy przedmedycznej - Dzidziusiowo.pl

2017-04-28
Małym dzieciom cały czas „coś” się przydarza. Wystarczy moment a wrócą ze startym kolanem, nabiją sobie guza, albo wezmą coś do buzi czego w życiu nie powinny. ...
Udzielanie niemowlęciu pierwszej pomocy przy zakrztuszeniu

Jak pomóc dziecku w przypadku zakrztuszenia i zachłyśnięcia - Dzidziusiowo.pl

2016-04-28
Zakrztuszenia i zachłyśnięcia należą do jednych z najczęstszych sytuacji, które mogą przytrafić się naszemu dziecku, a które o ile nie wiemy co robić, mogą zako...
detergenty-jak-je-zabezpieczyc-przed-dziecmi-550x350

Detergenty – jak je zabezpieczyć przed dziećmi

2012-12-02
Maluchy biorą do rąk czy do buzi wszystko, co wydaje im się interesujące. Do takich przedmiotów należą niestety także detergenty....
niemowlak, główka, dziecko, łóżeczko

Uderzanie głową

2012-06-18
Czy i Ciebie niepokoi fakt, że Twoje dziecko uderza głową w podłogę, ścianę lub szczebelki łóżeczka? Bez obaw. Takie ‘dziwne’ zachowanie dotyczy aż 20% dzieci (...