Szczepionki skojarzone - mniej bólu dla dziecka

Choroby zakaźne są poważnym zagrożeniem, tym bardziej, że szczególnie szybko i łatwo rozwijają się u dzieci, a każda z nich niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznych powikłań. Przed zakażeniem chronią jedynie szczepienia.

 

szczepionka_badanie_leczenie-550

 

Do wyboru rodzice mają bezpłatne szczepionki uodparniające przed poszczególnymi chorobami zakaźnymi lub płatne skojarzone (wieloskładnikowe) dające ochronę przed kilkoma chorobami w jednym zastrzyku.

 

Szczepionka - co to takiego?

Szczepionki to preparaty pochodzenia biologicznego zawierający żywe, ale o osłabionej zjadliwości lub zabite drobnoustroje chorobotwórcze. Stosowane są w celu uodpornienia organizmu przed przyszłym zakażeniem. Układ immunologiczny szczepionego dziecka rozpoznaje wprowadzony antygen i wytwarza przeciwciała. Dzięki temu przy kolejnym kontakcie z wirusem lub bakterią chorobotwórczą organizm jest przygotowany do obrony, szybciej 'diagnozuje problem' i niezwłocznie niszczy wroga zapobiegając wystąpieniu choroby.

 

Rodzaje szczepionek

 • pojedyncze - monowalentne - uodparniają przeciw jednej chorobie
 • szczepionki skojarzone - poliwalentne - uodparniają przeciw kilku chorobom jednocześnie

Podczas wizyty w przychodni ustal wraz z lekarzem pediatrą, którą szczepionkę podać dziecku. W miejsce szczepionki ujętej w kalendarzu szczepień, możesz wybrać szczepionkę skojarzoną nowej generacji.

 

W jednym preparacie skojarzonym może być nawet sześć szczepionek (szczepionka 6 w 1), dzięki czemu dziecko dostaje jeden, a nie kilka zastrzyków. Oczywiście zmniejsza to ból i stres dziecka, ale lekarze pediatrzy polecają preparaty skojarzone z jeszcze jednego powodu. Krztusiec, wchodzący w ich skład ma formę bezkomórkową (acelularną). Dzięki temu rzadziej występują po nich reakcje poszczepienne, np. wysoka temperatura. Natomiast preparat monowalętny, za który nie musimy płacić, zawiera formę pełnokomórkową (tzw. DTPw), co oznacza, iż znajdują się w niej całe komórki bakterii.

 

Szczepionka skojarzona '3 w 1' chroni przed

Szczepionka skojarzona '5 w 1' chroni przed

Szczepionka skojarzona '6 w 1' chroni przed

 • błonicą
 • tężcem
 • krztuścem
 • polio
 • Hib
 • WZW B

 

Ilość wszystkich wkłuć przy wyborze szczepień obowiązkowych oraz ilość wkłuć przy szczepionkach skojarzonych

 

W tabeli policzyliśmy ilość wszystkich wkłuć przy wyborze jedynie szczepień obowiązkowych (bez pierwszej dawki, którą dziecko dostaje w szpitalu). Decydując się na jedną ze szczepionek skojarzonych liczba wkłuć drastycznie spada.

 

Szczepionkę skojarzoną '5 w 1' lub '6 w 1' podaje się:

 • 1 dawka - w 6 tygodniu życia
 • 2 dawka - na przełomie 3/4 miesiąca życia
 • 3 dawka - na przełomie 5/6 miesiąca życia
 • 4 dawka - pomiędzy 16/18 miesiącem życia

 

Zalety szczepionek skojarzonych:

 • mniej stresu
 • mniej bólu
 • mniejsze ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych
 • ogranicza liczbę wizyt lekarskich koniecznych do wykonania szczepień

 

Nowoczesne szczepionki skojarzone charakteryzują się tym, że nie przeciążają układu odpornościowego, dając skuteczną ochronę przed chorobami zakaźnymi.
Podstawową wadą szczepionek 5 w 1 i szczepionek 6 w 1 jest fakt, iż nie są one refundowane przez NFZ. Za każdą z nich rodzice muszą zapłacić z własnej kieszeni:

Szczepionka 5 w 1 - np. 'Infanrix IPV+Hib' - ok. 130 zł/dawka
Szczepionka 6 w 1 - np. 'Infanrix hexa' - ok. 180 zł/dawka

 

Zdjęcie: Fotolia by © Sergej Khackimullin

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 21, 2017
Co za kit tu piszą. Dla rodzica jest najważniejsze zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, brak powikłań i skutków ubocznych. A nie liczba wizyt u lekarza czy ilość ukłuć. Takie zalety to kitaskujący niebezpieczeństwo szczepionek skojarzonych
Ocena:
Marzec 2, 2017
widac ze najwazniejsze dla dobra dziecka to ilosc wkluc?! nie sklad szczepionki,nie to czy te choroby na ktore szczepimy nadal wystepuja i czy taka szczepionka przyniesie wiecej korzysci niz strat..Ludzie obudzcie sie!
Ocena:
Marzec 1, 2017
Tyle się ostatnio mówi na temat szczepień-a tu widzę ze nadal ciemnogród i propaganda. Autorka tego żałosnego artykułu chyba w życiu nie przeczytała żadnej książki na ten temat.Polecam wykład dr Jerzego Jaśkowskiego na temat szczepień.
Ocena:
Luty 25, 2017
Ja szczepie skojarzonymi, ale i tak nie szczepie w przychodni. Wydaje mi sie, że tam sa lekarze którzy naprawde bardzo pochopnie niekiedy. Ja zdecydowałam sie na plan szczepien w Lux Medzie. Mam tam koordynatorke, która zajmuje sie planowaniem szczepien mojego synka, a pozatym swietni lekarze i zero problemu z terminami.
Ocena:
Grudzień 3, 2016
Ja też wybrałam płatne szczepionki ze względu że są bezpieczniejsze,a przede wszystkim zaoszczędzam tym małemu cierpienia gdyż na jednej wizycie ma dwa wkłucia,a nie 4.Kolezanka szczepi dziecko nieodpłatnie i mała miała ostatnio 3 wkłucia na jednej wizycie+ po paru dniach kolejne na pneumokoki...dziękuję bardzo.Wiadomo,że nie każdego stać gdyż koszt szczepionek 6w1+pneumokoki to w naszym przypadku 470zł ale kto może niech szczepi mały b.dobrze znosi zero oznak odczynów poszczepiennych w przeciwieństwie do córki koleżanki gdzie mała po każdym szczepieniu gorączkuje.
Ocena:
Październik 20, 2016
Czytalam w innym artykule że rtęć jest w tych szczepionkach ale nie zaszkodzi to dzuecku. Swojego juz 11latka szczepilam platnymi szczepionkami i żyje i na sie bardzo dobrze. Małą tez zaczelam szczepic 6w1. Szczepionki sa lepiej oczyszczone i nie bede jej kuc 14razy i nie bede chodzic do przychodni 14razy gdzie przebywaja chorzy ludzie i jest ryzyko zarazenia sie jakas choroba.
Ocena:
Wrzesień 3, 2016
Szczepionki 5 w 1 lub 6 w 1 są bardziej oczyszczone i tym samym bardziej bezpieczniejszcze dla naszych dzieci.Ja swoją córeczkę szczepie 5 w 1 i nigdy nic po niej się nie działo.
Ocena:
Sierpień 29, 2016
Ja można malutkiemu dziecku wpakować 6 antygenów! Ja szczepię pojedynczymi szczepionkami. Czy moja córka się stresowała: NIE. tak małe nic nie pamięta. Po szczepieniu czuła się super.
Ocena:
Sierpień 10, 2016
Ja tam chwalrle te szczepionki mam trojke dzieci i cala trojka brala i bierze szczepionki platne. Dziecko mniej stresu i bolu,dobrze przyswajalne brak goraczki i nnych dolegliwisci. Polecam !!!Fakt sa drogie ale na ylto nie patrze dzieci sa na pierwszym miejscu wiec szczepionki bede nadal kupywac kazdy ma swoje zdanie ja jestem zadowolona. Inni tak narzekaja na szczepionki bo szkoda im kasy taka jest prawda.
Ocena:
Czerwiec 19, 2016
Tych szczepień nie było kiedyś tyle i też żyjemy
Ocena:
Marzec 30, 2016
Pani autorko dzidziusiowiczko, wiedziała Pani, że te chwalone szczepionki "nowej generacji" zawierają więcej rtęci niż te stare, pojedyncze? Wystarczy poczytać skład na opakowaniu oraz pamiętać, że rtęć jest szkodliwa i nie cała rtęć wydalana jest z organizmu, część niestety odkłada się w mózgu.
dr Lipiński, ojciec dwóch synów, którzy szczepieni byli szczepieni szczepionkami pojedynczymi
p.s. kraje rozwinięte odchodzą lub zakazują Infanrix, bo po zaczęciu jego stosowania ilość chorób na podłożu neurologicznym wśród szczepionych dzieci wzrosła o kilkadziesiąt % w zależności od kraju!
Myślę, że warto o tym pamiętać.
Ocena:
Luty 8, 2016
Z tego co wiem szczepionka wieloskładnikowa 5+1 jest bezpłatna dla wcześniaków, warto o tym wiedzieć !