Groźne rotawirusy

Przyczyny biegunek u małych dzieci są bardzo zróżnicowane. Mogą być one wynikiem niegroźnej niestrawności, zakażenia bakteryjnego, pasożytniczego lub rotawirusowego. Szacuje się, że w Polsce rocznie na zakażenia rotawirusami cierpi ponad 200 000 dzieci poniżej 5. roku życia, z czego około 90 umiera.

 

choroba_rotawirusy_badanie-550

 

Czym jest wirus rota?

Rotawirusy to wysoce zakaźne wirusy należące do rodziny reowirusów, które są najczęstszą przyczyną występowania ostrej biegunki zakaźnej u małych dzieci. Zidentyfikowano aż siedem głównych grup wirusa, z czego trzy są zaraźliwe dla ludzi. Wirus rozprzestrzenia się szybko. Okres wylęgania infekcji wynosi od 12. do 96. godzin.

 

Po przejściu przez jamę ustną cząsteczki wirusa pokonują przełyk, żołądek i docierają do jelita cienkiego, gdzie uszkadzają nabłonek kosmków jelitowych, wywołując stan zapalny żołądka i jelit. Wirusy Rota atakują głównie maluszki pomiędzy 4., a 24. miesiącem życia. Niestety właśnie dla nich zakażenie jest wyjątkowo groźne. Rotawirusy u dzieci wywołują bowiem chorobę o dość ciężkim przebiegu, gdyż u maluchów bardzo łatwo i szybko dochodzi do odwodnienia, a co za tym idzie pogorszenia ogólnego stanu dziecka.

 

Jak dochodzi do zakażenia rotawirusem?

Zakażenie następuje drogą pokarmową lub kropelkową, zarówno poprzez bezpośredni kontakt z chorym, styczność z zanieczyszczonymi przedmiotami, jak i poprzez kontakt z wydzielinami i wydalinami osób chorych. Ponieważ wirusy są odporne na szeroko stosowane środki dezynfekujące do rozprzestrzeniania się zakażeń bardzo często dochodzi w szpitalach.


Gdy zachoruje jeden z domowników prawie pewne jest, że zachorują również pozostali jej członkowie. Najczęściej do kolejnych zarażeń dochodzi w odstępach 2-3 dniowych.

 

Najczęstsze objawy, to powinno Cię zaniepokoić:

 • nagłe wymioty
 • biegunka - wodniste, żółtozielone, tryskające stolce
 • podwyższona temperatura
 • bóle brzucha
 • osłabienie
 • jadłowstręt
 • odwodnienie

 

Rotawirusy leczenie

Niestety nie ma żadnych skutecznych sposobów leczenia biegunki rotawirusowej. Stosowane jest jedynie leczenie objawowe polegające głównie na podaniu preparatów nawadniających (Gastrolit, ORS 200, Orsalit). Niestety w wielu przypadkach, szczególnie w przypadku bardzo małych dzieci, wymagana jest hospitalizacja i nawadnianie dożylne.

 

 

Możliwe powikłania zakażenia ratowirusowego

Rotawirusy u dzieci mogą powodować:

 • ciężkie odwodnienie
 • niedobory pierwiastków i elektrolitów
 • zaburzenia świadomości
 • zatrzymanie moczu

 

Pamiętajcie o szczepieniu przeciw rotawirusom

Jedyną formą zabezpieczenia przed zarażeniem wirusem rota jest doustne szczepienie. W kalendarzu szczepień jest ono ujęte jako szczepienie zalecane. Obecnie na rynku Polskim dostępne są dwa preparaty: Rotarix (dwudawkowy) i RotaTeq (trzydawkowy). Aby uzyskać pełną odporność konieczne jest przyjęcie wszystkich dawek. Pierwszą dawkę szczepienia można podać już od 6 tygodnia życia dziecka (ale nie później niż w 12 tygodniu), a kolejne dawki w odstępach min. 4 tygodni. Ważne aby cały cykl szczepień zakończyć jak najszybciej, gdyż wraz z wiekiem u noworodków maleje przepuszczalność bariery jelitowej, co za tym idzie, maleje również skuteczność szczepienia.

 

Całe szczepienie należy zakończyć w zależności od rodzaju preparatu do 24 (Rotarix) lub 26 tygodnia życia (RotaTeq) .

 

Należy pamiętać, że podanie szczepionki nie jest gwarancją, że dziecko nie zachoruje. Jednakże rotawirusy u dzieci szczepionych wywołują chorobę, która objawia się jedynie łagodnymi wymiotami lub kilkoma wolnymi stolcami.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Tomasz Trojanowski

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 20, 2016
Biegunka u malucha może dać się we znaki i mocno osłabić organizm dziecka. Przy tego typu dolegliwościach zawsze należy konsultować się z lekarzem i dokładnie zapisywać ilość zużytych pieluszek oraz sprawdzać czy w kale nie ma śluzu. Pamiętam, jak nasz pediatra kazał podawać probiotyk acidolac i kontrolować ilość wypitych w ciągu doby płynów. Na całe szczęście ja zaszczepiłam dziecko i infekcja przebiegła łagodniej.