Wcześniactwo i jego konsekwencje w przyszłości

Za wcześniactwo uznaje się urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży). W rezultacie przedwczesnego porodu dziecko nie zdążyło osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. Poza problemami noworodka podczas narodzin, wcześniak w późniejszym okresie będzie również odczuwał konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat – m.in. może być słabszy i bardziej chorowity.wczesniak

 

Wcześniactwo - towarzyszące mu nieprawidłowości

W zależności od stopnia wcześniactwa, u dzieci urodzonych przed terminem zachodzi szereg nieprawidłowości. Te najpoważniejsze znacznie ograniczają możliwości dziecka do przeżycia bez pomocy współczesnej medycyny:

  • niedobór masy ciała i wzrostu,
  • niedorozwój (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa),
  • zaburzenia wzroku (retinopatia) i słuchu,
  • przedłużona żółtaczka noworodka,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe - dlatego wskazana jest właściwa stymulacja dotykowa m.in. poprzez karmienie piersią.


Nieprawidłowości te mogą wywołać szeregu powikłań wcześniaczych takich jak: przetrwały przewód tętniczy, martwicze zapalenie jelit, krwotoki śródczaszkowe, opóźniony rozwój umysłowy czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

 

W dzisiejszych czasach wcześniaki tuż po narodzinach spędzają pewien okres w inkubatorach. Podobnie jak w brzuchu matki - malec rozwija się w nich i nabiera sił do życia w normalnych warunkach.

 

Wcześniaki w przedszkolu

Niestety każdy wcześniak w przyszłości będzie bardziej chorowity niż dziecko urodzone pod koniec 9. miesiąca ciąży. U maluchów, przedszkolaków zazwyczaj objawia się to częstymi chorobami dróg oddechowych, zapaleniami oskrzeli, alergiami. Poza tym szkraby są niższe i drobniejsze od rówieśników. Gdy dorosną, nadal mogą być bardziej podatne na choroby. Jednak jeśli chodzi o rozwój intelektualny, nie odstają od równolatków. W wieku 5. lat są już tak samo rozwinięte jak inne brzdące.

 

Wcześniak w życiu dorosłym

Na przykładzie swojej dwudziestokilkuletnej znajomej wiem, że problemy, a raczej konsekwencje przedwczesnego przyjścia na świat, nadal są odczuwalne. W tym przypadku nie chodzi tylko o choroby dróg oddechowych itp. ale już o dolegliwości związane z innymi organami ciała. Liczne schorzenia nerek, zapalenie wyrostka, a nawet problemy z zajściem w ciążę - to częste dolegliwości dorosłych wcześniaków.

 

Przedwcześnie urodzeni, nie mają łatwo. Udało im się przeżyć okres narodzin, kiedy rokowania ich stanu zdrowia były niskie - oznacza to, że są ogromnie silni. Mimo trudności w życiu, z tak wielką wolą przetrwania, poradzą sobie w każdej sytuacji. A to, że będą drobniejsze od rówieśników nie szkodzi - może łatwiej będzie im utrzymać wagę ;)

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © binagel

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Październik 26, 2017
Troszeczke to nie tak. Wedlug nowych badan tak na prawde jak duza retinopatia wystepuje tak mocno wczesniak byl i bedzie obciazony. Np. Mielismy na oddziale wczesniaka 27tydzien 870g na skraju przezycia. Poza anemia obecnie a minelo juz 6 lat brak wspomnianych powyzej konsekwencji. Monitorujemy blisko 600 wczesniakow rocznie baza danych rosnie i na przykladzie 30 letnich wczesniakow wszystkie wspomniane objawy malaly wraz z zaawansowaniem medycyny. Srednio 8x mniej objawow w kazdym 5 leciu. I tak po tych 30 latach ratujemy wczesniaki nawet 500gramowe!! Bez mocnych obciazen. Prawie 98% wczesniskow przychodzi na swiat ze wzgledu niewydolnosci szyjki macicy reszta to choroby, patologie plodowe czy styl zycia okolo 2%.
W Japonii opracowano metode bez pessarow i szyc ktora na 1000 kobiet na razie dalo 100% powodzenia. Rekordzistka donosila ciaze z 3mm szyjka nie zmieniajac stylu zycia. Wkladka zakladana jest w macicy przed worek owodniowy zatykajac swiatlo macicy. Trzeba uszkkdzic niestety czop sluzowy ale jest to skuteczne. Wkladka jest malenka okolo 2.5cm x 1.2 cm po sklada sie z polimerow szybko reagujacych o wiekszej chlonnosci. W kontakcie z wilgocia osiaga rozmiar planowy 22cm x 12cm odsuwa plod od zejscia w dol macicy. Zamyka ja jest nosnikiem rowniez lekow l. Stanowi lepsze podparcie plodu i amortyzacje. Porod dodatkowo moze odbyc sie nie tylko cc ale tez silami natury. Wkladka jest tak miekka i elastyczna, ze mozna ja wyciagnac bez nawet dyskomfortu u kobiety. Minusem jest cena na razie nie ma masowej produkcji jeszcze 5 lat badan. Koszt to 12 tys dolarow za sztuke.