Monitor oddechu

Monitor oddechu to urządzenie, które kontroluje sen dziecka, a to dlatego, by zapobiegać zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej. Nie jest to zwykły gadżet, ale naprawdę przydatna maszyna, dbająca o bezpieczeństwo dziecka w pierwszych 12 miesiącach jego życia. Jak działa taki monitor? Czy naprawdę jest taki skuteczny? No i jak wybrać najlepszy monitor oddechu? Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje. 

 

śpiące niemowlę

 

Choć niekiedy świeżo upieczeni rodzice mają ochotę (choć niekoniecznie siłę), by pilnować dziecko 24 godziny na dobę, nawet kiedy śpi, niekoniecznie jest to możliwe. A przede wszystkim, tak się nie da. Jednak, jeśli martwisz się o to, czy podczas snu maluszka nie stanie mu się nic złego, zaopatrz się w monitor oddechu i śpij spokojnie. Zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko należy do grupy ryzyka.   

 

Jak działa monitor oddechu?

Zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe, działają na podobnej zasadzie – alarmują nas, gdy oddech dziecka jest słaby, nieregularny, albo wówczas, gdy urządzenie nie wykrywa go przez 20 sekund. Te najnowsze rozwiązania (monitor skarpetkowy), wykorzystują technologię pulsoksymetrii, bardziej tradycyjne (łóżeczkowe) używają płytek sensorycznych. Nowością jest też połączenie monitora oddechu z wideo nianią.

Zdecydowana większość monitorów wyposażona jest w podwójny system alarmowy. W pierwszej kolejności, najczęściej po ok. 15 sekundach, pojawia się pierwszy sygnał (pojedyncze „piknięcie” lub wibracja w przypadku monitorów pieluszkowych), który ma za zadanie pobudzić dziecko do zaczerpnięcia powietrza. Dopiero, jeśli sygnał ten nie zadziała, po 20 sekundach uruchamia się alarm właściwy.  

 

Monitor oddechu, a bezdech u niemowląt

Bezdech jest jedną z przyczyn SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej). Do ukończenia pierwszego roku życia, u niemowląt zdarzają się groźne zaburzenia oddechu lub bezdech całkowity, który może wystąpić z różnych powodów. U wcześniaków może być skutkiem niedojrzałego jeszcze mechanizmu oddychania. Zdarza się też, że SIDS występuje bez żadnej widocznej przyczyny. Warto podkreślić, że zespół ten nie jest choroba, a raczej zespołem czynników, prowadzących w konsekwencji do śmierci łóżeczkowa niemowląt podczas snu.

 

Kiedy warto stosować monitor oddechu?

Monitor oddechu przez niektórych rodziców traktowany jest jako kolejny zbędny gadżet, na który trzeba wydać pieniądze. No bo, po co kontrolować zupełnie zdrowe dziecko? Jeśli nie martwisz się ryzykiem wystąpienia SIDS, a Twój maluch nie znajduje się w grupie ryzyka, zakup monitora może faktycznie dać Ci, po prostu, poczucie bezpieczeństwa, ale nie jest konieczny. Natomiast, warto się nad nim porządnie zastanowić, gdy:

  • dziecko urodziło się przed czasem (dotyczy to zwłaszcza tych najmniejszych wcześniaków z niską masą urodzeniową),
  • maleństwo ma trudności z oddychaniem,
  • serce dziecka jest osłabione,
  • lekarze stwierdzili, że maluch znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej,
  • matka paliła w ciąży papierosy,
  • u innych dzieci w rodzinie stwierdzono problemy oddechowe, a w szczególności te związane z bezdechem.

 

Jak wybrać monitor oddechu?

Jeszcze do niedawna, monitor oddechu kojarzył się nam głównie z urządzeniem montowanym pod materacem w łóżeczku malucha. Wiązało się to z szeregiem niedogodności dla rodziców. Na szczęście, technologia ciągle „idzie na przodu” i monitory wychodzą naprzeciw nawet najbardziej wymagającym klientom.

Monitor oddechu ma za zadanie ratować życie Twojego dziecka, dlatego należy zwrócić uwagę na:

  • pochodzenie (najlepiej kupuj tylko w renomowanych sklepach lub u dystrybutorów),
  • gwarancję (raczej nie kupuj urządzenia używanego, chyba, że zostanie sprawdzone w autoryzowanym serwisie i wydana zostanie ponowna gwarancja),
  • odpowiednie atesty dla tego rodzaju sprzętu (podstawowy z nich to CE - poświadczenie producenta, że jego wyrób jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej),
  • wariant – najlepiej, by był dostosowany nawet do mocno ruchliwego dziecka

 

Monitor oddechu nie tylko w łóżeczku

Ok. Dziecko powinno spać w łóżeczku, a wtedy możemy mieć w nim zamontowany monitor oddechu. Ale co jeśli dziecko śpi akurat w wózku? Łóżeczku turystycznym, albo w łóżku rodziców? Czy w tych przypadkach powinnaś odpuścić i pozostawić maleństwo bez nadzoru ze strony monitora oddechu? Tak było, ale to się zmieniło.

Obecnie, dostępne są urządzenia, które można przenosić i stosować także w innym miejscu. Na przykład, bezprzewodowy monitor mocowany do pieluszki. Albo, stosunkowo nowy model na rynku – monitor skarpetkowy, dodatkowo wyposażony w aplikację na smartfona do mobilnego monitoringu oddechu dziecka.  

 

Monitor oddechu dla bliźniaków?

Jeśli zdecydujesz się na przewodowy, łóżeczkowy monitor oddechu, pamiętaj, że urządzenie to nie jest przystosowane do kontrolowania snu więcej, niż jednego dziecka, w jednym czasie. Jeśli wykrywany jest oddech jednego malucha, to monitor nie odczyta bezdechu u drugiego, czyli alarm nie włączy się. Jednak, dostępne są na rynku modele wyposażone w jedna jednostkę sterującą i 2 płytki z czujnikami (uwaga: to opcja dla dzieci śpiących w 2 oddzielnych łóżeczkach!). Alternatywą może być stosowanie monitorów bezprzewodowych (na przykład, pieluszkowych).

 

 

 

Co zrobić, gdy dziecko nie oddycha?

Jeśli stwierdzisz, że dziecko nie oddycha, koniecznie musisz udzielić mu pierwszej pomocy. Zacznij masaż serca i sztuczne oddychanie (na początek, 5 oddechów ratowniczych, a następnie wykonaj cykle składające się z 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów). Jeśli jest ktoś z Tobą, poproś o wezwanie pogotowia. Jednak, jeżeli jesteś sama z dzieckiem, zacznij resuscytację i prowadź ją przez minutę. Po tym czasie zadzwoń po kartkę i wróć do reanimacji.

 

Ceny monitorów oddechu wahają się od około 300 zł to ponad 1000 zł. Wszystko zależy od technologii i tego, czy wybierany sprzęt ma mieć także dodatkowe funkcje (np. wideo nianię).Jest to, z pewnością, inwestycja. Inwestycja w bezpieczeństwo dziecka. Jeśli nie ma medycznych wskazań do stosowania tego typu urządzeń, to Ty musisz podjąć decyzję, czy warto je nabyć. Możesz, na przykład, skonsultować to z pediatrą.

 

Jak myślicie, warto korzystać z takiego monitora przy zdrowym, urodzonym w terminie dziecku? Podzielcie się z nami swoimi opiniami.  

 

 

Zdjęcie: Fotolia by inarik

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 17, 2018
Polecam przenośny monitor MonBaby. Monitoruje nie tylko ruchy oddechowe ale też pozycje snu dziecka co jest niezwykle ważne w pierwszych tygodniach po urodzeniu. Dzięki temu, że jest przenośny mogliśmy monitorować sen dziecka nie tylko w Jego pokoju :) Niezwykle wygodny , prosty w obsłudze ( wszystkie alarmy przychodza na telefon) no i bezpieczny.
Ocena:
Lipiec 21, 2017
Dlugo zastanawialismy sie z mezem czy warto inwestowac w to urzadzenie. Nie chodzilo nawet o koszt ale o przydatnosc, przeciez my wszyscy wychowalismy sie bez tego.Po przeczytaniu wielu artykulow zdecydowalismy sie kupic monitor oddechu. I teraz po roku uzytkowania wszystkim polecam. Alarm wlaczyl sie kilkakrotnie, czasami dlatego, ze synek przesunal sie w lozeczku ale czasami dlatego ze rzeczywiscie mial spowolniony oddech. I w momencie gdy podchodzilam przerazona do dziecka ono wlasnie lapalo gleboki oddech. Moze nic by sie nie stalo ale moze bez tego urzadzenie bym tego nie zauwazyla. Ach nie chce myslec co mogloby sie wydarzyc. Dlatego drodzy rodzice jezeli rozwazacie zakup monitora, skupcie sie tylko na wyborze modelu bo sama sie przekonalam ze nie warto oszczedzac jesli chodzi o zdrowie lub zycie waszego dziecka. Pozdrawiam i mam nadzieje ze pomoglam :)
Ocena:
Maj 29, 2017
Do Jan (Maj 7, 2017)
Jeżeli jesteś w zasięgu jakiejś sieci wi-fi to także jesteś naświetlany falami o częstotliwości 2400 MHz o maksymalnej mocy 100 mW. Kontroler oddechu nie wysyła aż takiej mocy. Aczkolwiek słuszna uwaga, na promieniowanie różnych urządzeń trzeba zwracać uwagę.
Ocena:
Maj 7, 2017
Elektroniczne nianie są bardzo szkodliwe. Emitują promieniowanie mikrofalowa 2400 Mhz. Ja bym tego nigdy dziecku nie postawił. Na zachodzie się przed tym rodziców ostrzega.
Ocena:
Listopad 8, 2016
Bardzo ciekawy artykuł. Od siebie pragnę dodać, że bardzo dobrym rozwiązaniem są także nianie elektryczne np. tą www.monitory-oddechu.com.pl/luvion-platinum-3/
pozwalają na monitorowanie swojego dziecka będąc w innym pomieszczeniu co znacznie uspokaja każdą świeżą mame :)
Ocena:
Kwiecień 25, 2016
Też mamy Baby Control 230i :)
Sprawdza się i faktycznie to chyba jedyny monitor dla bliźniaków na rynku
Ocena:
Marzec 10, 2016
Monitor oddechu dla bliźniaków istnieje!!!!!
Wiem bo mamy taki - Baby Control Digital.
Tutaj jest www.monitoryoddechu.pl
Ocena:
Czerwiec 7, 2015
Lepiej mieć pewność.