Monitor oddechu

Monitor oddechu kontroluje sen dziecka, dzięki czujnikom umieszczonym pod materacem. Jeśli wyczuje 20-sekundową przerwę w oddychaniu włączy się alarm, który może uratować życie maleństwa. Dzięki temu urządzeniu zyskujemy czas na interwencję i przywrócenie akcji oddechowej.

 

sen_noworodek_niemowlak_przytulanka-550

 

Bezdech u niemowląt

Bezdech jest jedną z przyczyn SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt). Do ukończenia pierwszego roku życia u niemowląt zdarzają się groźne zaburzenia oddechu lub całkowity bezdech, który może wystąpić z różnych powodów. U wcześniaków może być skutkiem niewykształconego jeszcze mechanizmu oddychania. Zdarza się też, że występuje on bez żadnej przyczyny. Taki rodzaj bezdechu to śmierć łóżeczkowa niemowląt.

 

Jak wybrać monitor oddechu

Monitor oddechu ma za zadanie ratować życie naszego dziecka, dlatego należy zwrócić uwagę na:

  • pochodzenie (kupuj tylko w renomowanych sklepach lub u dystrybutorów);
  • gwarancję (nigdy nie kupuj urządzenia używanego, chyba, że zostanie sprawdzone w autoryzowanym serwisie i wydana zostanie ponowna gwarancja);
  • odpowiednie atesty dla tego rodzaju sprzętu (podstawowy z nich to CE - poświadczenie producenta, że jego wyrób jest zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej);
  • upewnijmy się, że będzie on działał niezależnie od przemieszczania się dziecka podczas snu.

 

Grubość materaca

Przy urządzeniach atestowanych medycznie nie ma znaczenia rodzaj, grubość ani waga materaca. Najważniejsze, by nie był zbyt szeroki lub długi i nie blokował, ani nie zawieszał się między szczebelkami łóżeczka. W takim wypadku tworzy się wolna przestrzeń pomiędzy materacem, co może skutkować ciągłym alarmowaniem o braku oddechu u dziecka. Musi on swobodnie spoczywać na płytce.

 

Monitor oddechu dla bliźniaków

Urządzenie to nie jest przygotowane do kontrolowania w jednym czasie więcej niż jednego dziecka podczas snu. Jeśli wykrywany jest oddech jednego malucha, to monitor nie odczyta bezdechu u drugiego, czyli alarm nie włączy się. To samo tyczy się urządzeń z kilkoma płytkami, których nie należy wkładać do dwóch łóżeczek, gdyż w takim wypadku ich działanie również nie będzie prawidłowe. Dlatego dla każdego dziecka trzeba zakupić lub wypożyczyć osobny monitor.

Co zrobić, gdy dziecko nie oddycha?

  • Połóż dziecko na stole, podłodze lub twardym łóżeczku. By udrożnić drogi oddechowe, unieś mu dolną szczękę i odchyl jego główkę do tyłu.
  • Sprawdź, czy dziecko oddycha. Możesz to sprawdzić, nasłuchując oddech przez nos i usta dziecka lub przykładając lusterko do ust, jednocześnie obserwując, czy unosi się klatka piersiowa. Jeżeli stan dziecka jest niepokojący, koniecznie wezwij pogotowie.
  • Czekając na karetkę rozpocznij sztuczne oddychanie. Obejmij ustami nos i usta dziecka i delikatnie dwukrotnie wdmuchnij powietrze. Obserwuj ruchy klatki piersiowej.
  • Sprawdź tętno dziecka na tętnicy przedramieniowej lub promieniowej (wewnętrzna strona nadgarstka). Jeśli jest wyczuwalne, kontynuuj sztuczne oddychanie (jeden oddech co trzy sekundy). Jeśli nie ma tętna, rozpocznij masaż serca połączony ze sztucznym oddychaniem (jeden oddech na pięć ucisków serca).
  • Masaż serca: Należy ucisnąć klatkę piersiową dwoma palcami w odległości jednego palca poniżej linii sutków. Uciskać na głębokość około 1,5 cm.
  • Kontynuuj reanimację do momentu przybycia pomocy medycznej lub dopóki dziecko nie rozpocznie samodzielnego oddychania.

 

Autor: Zofia Ślepowrońska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dalia Drulia

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 7, 2017
Elektroniczne nianie są bardzo szkodliwe. Emitują promieniowanie mikrofalowa 2400 Mhz. Ja bym tego nigdy dziecku nie postawił. Na zachodzie się przed tym rodziców ostrzega.
Ocena:
Listopad 8, 2016
Bardzo ciekawy artykuł. Od siebie pragnę dodać, że bardzo dobrym rozwiązaniem są także nianie elektryczne np. tą www.monitory-oddechu.com.pl/luvion-platinum-3/
pozwalają na monitorowanie swojego dziecka będąc w innym pomieszczeniu co znacznie uspokaja każdą świeżą mame :)
Ocena:
Kwiecień 25, 2016
Też mamy Baby Control 230i :)
Sprawdza się i faktycznie to chyba jedyny monitor dla bliźniaków na rynku
Ocena:
Marzec 10, 2016
Monitor oddechu dla bliźniaków istnieje!!!!!
Wiem bo mamy taki - Baby Control Digital.
Tutaj jest www.monitoryoddechu.pl
Ocena:
Czerwiec 7, 2015
Lepiej mieć pewność.