Pierwsze buciki

Wybór odpowiednich butów dla dziecka jest niezmiernie istotny. Stopy maluchów są bardzo podatne na odkształcenia. Źle dobrane obuwie może doprowadzić  do trwałych deformacji i rozwój nieprawidłowego modelu chodu.

 

pierwsze-buciki-550x350

 

Z zakupem pierwszych butów nie powinniśmy się spieszyć. Jeśli maluch chodzi tylko po domu, a na spacerach nadal siedzi w wózku wystarczą antypoślizgowe, ciepłe skarpetki.  Jeśli dziecko zacznie pewnie stawiać kroki - nadszedł czas na pierwsze buty.

 

Dobry but nie może ograniczać ruchów stopy i powinien:

  • być zrobiony  z elastycznego materiału np. miękkiej skóry
  • mieć miękką, elastyczną i zapobiegającą ślizganiu podeszwę
  • sięgać nieco za kostkę
  • obejmować kostkę
  • mieć usztywniony zapiętek
  • szwy wewnętrzne powinny  być  niewyczuwalne
  • nie być ciężki, aby nie obciążać stopy dziecka
  • mieć bardzo płaski obcas, nie wyższy niż 1,5 cm
  • mieć szeroki czubek umożliwiający swobodny ruch palców

 

Ważne jest, aby cholewka sięgała nieco ponad kostkę, bo wówczas najlepiej stabilizuje staw skokowy. Trzeba zwrócić uwagę, żeby cholewka nie była zbyt sztywna  i nie uciskała nóżki.

But musi mieć odpowiednią długość. U małych dzieci odstęp między dużym palcem, a czubkiem buta powinien wynosić około 10 mm.  Kupując nowe buty trzeba także zwrócić uwagę na szerokość stopy.
Ponieważ małe dziecko nie powie, że obuwie je ciśnie dlatego powinno mierzyć się dziecku stopę mniej więcej co trzy miesiące.  Mała stópka przeciętnie rośnie około 2 cm rocznie.

Dziecko nie może mieć także za dużych butów, bo stopy będą w nich niestabilne.

Trzeba pamiętać, że należy dobierać takie buty, które zapewnią stopie dziecka odpowiednie warunki rozwoju. W związku z tym muszą być dobrze dobrane do konkretnych stóp. Każdy but, nawet po krótkim okresie noszenia, dopasowuje się do stopy. Dlatego zrezygnujmy z kupowania używanego obuwia. Zdeformowane, kolejnemu dziecku nie służą już tak, jak powinny.

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © svetlana larina


Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 27, 2017
Ja na pierwsze buciki kupiłam córeczce ekoTuptusie, w sklepie Fiorino. Buciki wygodne, mięciutki co ważne przy nauce chodzenia, no i super trzymaja się nóżki. Tak mi się te papcie spodobały, że i starszemu synowi do przedszkola kupiłam - rozmiarów mają dużo.
Ocena:
Maj 22, 2016
W Ryłko byty dla dzieciaków są super, jakość pierwszorzędna, no i większość modeli ma wkładkę Acti-Fresh mającą właściwości bakteriobójcze, antygrzybiczne i amortyzujące (dzięki piance lateksowej nie odkształca się ona pod naciskiem stopy).
Ocena:
Maj 21, 2016
Ja pierwsze buty nie pamiętam gdzie kupowałam, ale ważne dla mnie było żeby były stabilne i na elastycznej podeszwie. Teraz buty dla dzieciaków kupuję w Ryłko, mają fajne modele bardzo wygodne.
Ocena:
Maj 19, 2015
pierwsze buciki kupilam synkowi w sklepie bartek, mam pewnosc ze stopa ma odpowiednie podtrzymanie a buty na pewno nie szkodza dziecku