Pierwsze buciki

Pierwsze buty dla dziecka to ważny moment w życiu rodziny. Dziecko z leżącego, bezbronnego maleństwa zmieniło się niemal w mgnieniu oka w niezależnego, ciekawskiego świata odkrywcę. A skoro już zaczyna chodzić, to przecież nie będzie tego robił na bosaka, … a może? Trzeba mu kupić buty. I tu zaczyna się problem. Jakie buty wybrać na początek, od kiedy powinien chodzić w butach i jak zmierzyć rozmiar stopy malca? Wybór odpowiednich butów dla dziecka jest niezmiernie istotny, gdyż stopy maluchów są bardzo podatne na odkształcenia. Źle dobrane obuwie może doprowadzić  do trwałych deformacji i rozwój nieprawidłowego modelu chodu.

 

buty dla malucha ważne przy nauce chodzenia

 

Kiedy kupić pierwsze buty dla malucha?

Rodzice często nie mogą się doczekać kiedy ich dziecko zacznie chodzić w butach. Nic w tym dziwnego, bo maleńkie buciki wyglądają tak słodko. Ale … uwierzcie mi, dzieciom wcale się nie spieszy do chodzenia w butach i dobrze. Malec stawiający pierwsze kroki w domowych warunkach po prostu ich nie potrzebuje (Oczywiście mowa jest o butach do nauki chodzenia. Jeśli dziecko leży w wózku, a Wy potrzebujecie papuci aby chronić stopy przed zimnem, to oczywiście śmiało możecie zakładać).

 

Na pierwsze buty dla malucha przychodzi czas, gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki po chodniku, na placach zabaw, w parku. Słowem: na zewnątrz.

 

Po domu dziecko powinno chodzić w kapciach, czy na pewno?

Jeśli będziecie rozmawiać z lekarzem pediatrą lub ortopedą o pierwszych butach dla dziecka możecie się spotkać z dwoma przeciwstawnymi podejściami. Jedni będą zalecali aby dziecko uczyło się chodzić od razu w kapciach z zapiętkiem i gumową podeszwą (stara szkoła). Inni, wręcz przeciwnie. Polecają pierwsze kroki na boso, lub w skarpetkach z antypoślizgową podeszwą.

 

Co zatem będzie lepsze? Tak naprawdę swoboda jest tym czego potrzebują stopy Twojego dziecka. A zatem po domu, a także po ogródku z trawką, po piasku (o ile są bezpieczne – czytaj nie ma szkieł, kapsli, gwoździ itd., które mogłyby poranić malucha) dziecko jak najczęściej boso. Raz jest to bardziej naturalne dla malucha. Dzieci uwielbiają chodzić na boso. Dwa - ma to wiele zalet. Chociażby większe poczucie stabilności i doskonały trening dla rozwijającej się stopy malca. W butach czy kapciach dzieciom chodzi się zwyczajnie trudniej, szczególnie jeśli nie są one prawidłowo dobrane (za sztywne lub za ciasne).

 

I tu dochodzimy do sedna naszego artykułu, czyli tego jakie powinny być te pierwsze buciki.

 

9 zasad dobrych, pierwszych bucików niemowlęcych – na co zwrócić uwagę:

  • Materiał, z którego zrobiono but. Najlepiej aby pierwsze buciki były skórzane. Dobre będzie także obuwie wykonane z wysokogatunkowych materiałów tekstylnych (ważne aby dobrze odprowadzały nadmiar pary wodnej oraz chłonęły pot)
  • Czubek buta – buty dla malucha powinny mieć obszerny i zaokrąglony czubek. Stopa dziecka ma specyficzną budowę. Spójrzcie na palce maluszka. Są szeroko, wachlarzowato ułożone o dość długie. Jeśli czubek buta jest obszerny i wysoki stopa może się w nim swobodnie ułożyć, a dziecko bez skrępowania będzie poruszało palcami.
  • Zapiętek -  czyli element usztywniający tylną część buta. Kiedyś polecano aby zapiętek był twardy i sztywny, gdyż taki lepiej trzymał stopę dziecka. To nie do końca prawda. Szukajcie takiego obuwia, które nie będzie sztywne ale będzie sprężyste. Dzięki temu but będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy i nie powinien się zniekształcić.
  • Prawidłowa długość buta, czyli dobrze dobrany rozmiar. To jeden z trudniejszych i jednocześnie najważniejszych parametrów. Pamiętajcie aby buty dla dziecka były dłuższe od stopy o około 6 - 9 mm. Podczas chodzenia stopy dziecka przesuwają się do przodu, stąd konieczność przestrzeni. Poza tym stopy błyskawicznie rosną, szczególnie w pierwszych latach życia. Założę się, że nie będziecie chcieli kupować kolejnych butach po kilku tygodniach użytkowania.
  • Najlepsze będą buty sznurowane. Dzięki sznurowaniu but jest stabilny i dobrze dopasowany do nóg dziecka (zarówno tych pulchniejszych, jak i szczuplejszych). Dobrym wyborem będą także buty na rzepy. Choć te zazwyczaj wybierają rodzice starszych dzieci, które już same wkładają i zdejmują obuwie.
  • Spód buta. Podeszwa powinna być miękka, elastyczna i antypoślizgowa. Spody muszą się dobrze zginać w 1/3 długości, a dokładnie w miejscu, w którym zgina się stopa dziecka. Weź but w rękę i sprawdź palcami czy podeszwa jest elastyczna. Zbyt sztywna podeszwa sprawi, że maluch nauczy się chodzić jak kaczka.
  • Waga. Dobrze aby but był lekko, aby nie obciążać stopy dziecka
  • Wysokość buta. But nie może być ani za wysoki ani za niski. Wysoka i sztywna cholewka uniemożliwia swobodne ruchy w kostce. Taka nieco ponad kostkę, najlepiej stabilizuje staw skokowy. But nie może być sztywny – nie może uciskać nóżki jak but narciarski. Jeśli kupujemy wyższe buty zimowe, upewnijmy się, że buty zginają się w kostce, czyli tam, gdzie zgina się dziecku noga.
  • Buty powinny być dobrze dopasowane, ale nie za ciasne. Nie powinnaś też kupować butów na wyrost.

 

 

Nowe czy jednak używane?

Wiem, że buty niemowlęce potrafią kosztować krocie, ale pierwszy but powinien być nowy. To bardzo ważne, aby nie dawać dziecku butów po starszym rodzeństwie, nawet jeśli obuwie były mało używane. Każde dziecko inaczej stawia stopę, ma też inny kształt stopy. But dopasowuje się do stopy dziecka, która go nosi. Używany but może sprawić, że maluch zacznie chodzić w nienaturalny dla siebie sposób.

 

Co jeszcze? Aby dopieścić naszego malucha możemy zwrócić uwagę aby buty miały wkładki antygrzybiczne i/lub antybakteryjne, nieprzemakalne membrany (ważne przy butach zimowych), a także odblaski. No i oczywiście powinien się podobać naszemu małemu użytkownikowi ;-)

 

Dobrze wybierz rozmiar buta dziecięcego!

Gdy kupujesz pierwsze buty dla dziecka, wybierz się do sklepu z maluchem. Co prawda nadal możesz się spotkać ze sposobem dobierania rozmiaru buta "na tzw. patyczek" (sprawdzanie rozmiaru buta dziecka za pomocą przyciętego do stopy patyczka wkładanego do buta), ale nie jest to najlepsza metoda. Przecież dobrze dobrany but nie opiera się jedynie na długości stopy. Ważna będzie także chociażby jej tęgość.

 

Najlepszą metodą na dobranie właściwego rozmiaru jest wyciągnięcie wkładki z buta i postawienie na niej stopy dziecka. Wkładka powinna być 6-9 mm dłuższa niż czubek palców. Często na wkładkach zaznaczona jest optymalna długość stopy i przestrzeń dla paluszków. Jeśli tak jest w przypadku obuwia, które kupujesz, masz ułatwione zadanie. Możesz spróbować wyczuć dłonią, gdzie znajduje się duży palec, ale przy usztywnianych czubkach ta metoda nie zda egzaminu.

 

W salonach obuwia dziecięcego są obecnie dostępne różne przyrządy do pomiaru stópki dziecka: skanery, miarki sprawdzające długość stopy i dobierające odpowiedni rozmiar buta lub mniej zaawansowana  technologia w postaci narysowanych na podłodze śladów z odpowiednimi rozmiarami.

 

Wiele jest firm oferujących buciki dla dziecka, ale zwykle jest to duży wydatek i spora odpowiedzialność. Dlatego warto dobrze dobrać te pierwsze buciki. Jeśli trochę poszukamy to znajdziemy polskie buty, bardzo dobrej jakości, spełniające większość wyżej wymienionych punktów. Powodzenia

 

Zdjęcie: Fotolia fot by © lisovoy

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Wrzesień 27, 2018
ja również polecam Memo. Znakomita jakość buta i wsparcie dla małej stopy. Moim zdaniem nie ma lepszych butów na rynku.
Ocena:
Czerwiec 5, 2018
Moim zdaniem jeśli buty dla dziecka to tylko Memo ;)
Ocena:
Kwiecień 23, 2018
Polecam buty Skarpol. Dla młodszych i starszych. W sklepie www jest pomocna tabelka jak mierzyć stopę.
Ocena:
Kwiecień 10, 2018
Tak zapas w buciku 0,5 cm. ale nie zakładałam córeczce od razu butów najpierw kupiłam Attipasy. Nie wyobrażam sobie zakładania butów na pierwsze kroczki. Jak mierzyłam widać było że moje dziecko się w nich męczy, a mierzyła różne buciki.
Ocena:
Marzec 7, 2018
Dokonując zakupu pierwszych bucików dla dziecka błędem jest zakup rozmiaru większego o 0,9 cm, Prawidłowo bucik dal tak małego dziecka nie powinien być większy od stopy nie więcej niż 0,5 cm. Dla prawidłowo rozwijającej się stopy buciki powinny być wymieniane co najmniej raz na 3 miesiące.
Polecam szeroki wybór bucików w www.wesolebuciki.pl
Buciki sa profesjonalne i wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Ocena:
Marzec 5, 2018
Ja mojej córeczce jako pierwsze kupiłam buciki Memo i uważam, że był to strzał w 10. Stópki się prawidłowo rozwijają nie ma żadnych wad postawy. Fakt, ze trochę te buty kosztują, ale warto zapłacić, by w przyszłości dziecko nie miało problemów ortopedycznych.
Ocena:
Grudzień 28, 2017
Ja ze swojej strony polecam buciki walkkings.pl są mega lekkie i elastyczne do tego posiadają opatentowany system zapinania, zapiętek nie jest sztywny ale fajnie potrafi się wpasować w profil nóżki dziecka, czubek jest obszerny dzięki czemu paluszki dziecka mają sporo miejsce, świetnie także wspomagają przechodzenie z raczkowania do stawania, polecam wszystkim :)
Ocena:
Grudzień 8, 2017
Proste, fajne, wygodne, estetyczne - merg.pl/product-pol-54859-Jeansowe-Slip-Ony-Z-Gwiazdka-DELILAH.html Dziecko naprawdę na tym etapie nie potrzebuje lepszego obuwia. Pamiętajcie, że na tym etapie stopa dziecka szybko rośnie. Nie ma sensu przepłacanie za buty.
Ocena:
Wrzesień 25, 2017
moja córeczka też w Attipaskach chodziła :) jak miała roczek to już ładnie stawiała kroczki
Ocena:
Lipiec 31, 2017
U mnie bardzo dobre i stabilne dla mojego dziecka okazały się Attipasy. Szybko nauczyła się chodzić nie ma lepszych bucikow do nauki chodzenia znajoma tez jest zachwycona.
Ocena:
Marzec 27, 2017
Ja na pierwsze buciki kupiłam córeczce ekoTuptusie, w sklepie Fiorino. Buciki wygodne, mięciutki co ważne przy nauce chodzenia, no i super trzymaja się nóżki. Tak mi się te papcie spodobały, że i starszemu synowi do przedszkola kupiłam - rozmiarów mają dużo.
Ocena:
Maj 22, 2016
W Ryłko byty dla dzieciaków są super, jakość pierwszorzędna, no i większość modeli ma wkładkę Acti-Fresh mającą właściwości bakteriobójcze, antygrzybiczne i amortyzujące (dzięki piance lateksowej nie odkształca się ona pod naciskiem stopy).
Ocena:
Maj 21, 2016
Ja pierwsze buty nie pamiętam gdzie kupowałam, ale ważne dla mnie było żeby były stabilne i na elastycznej podeszwie. Teraz buty dla dzieciaków kupuję w Ryłko, mają fajne modele bardzo wygodne.
Ocena:
Maj 19, 2015
pierwsze buciki kupilam synkowi w sklepie bartek, mam pewnosc ze stopa ma odpowiednie podtrzymanie a buty na pewno nie szkodza dziecku