Kupa dziecka

Ktoś, kto nie ma jeszcze dziecka nie zrozumie dlaczego częstym tematem rozmów młodych rodziców jest kupa dziecka. Jak można w ogóle o tym rozmawiać? Tymczasem młode mamy i tatusiowie o tym, co ostatnio znaleźli w pieluszce swojego malucha, mogą opowiadać w nieskończoność. Dlaczego? Bo kupa jest bardzo ważną informacją. Jej wygląd i częstotliwość robienia mówi wiele o tym, jak pracuje organizm naszego szkraba.


kupa dziecka

 

Smółka - pierwsza kupa noworodka

Pierwsza kupa noworodka ma ciemnozielony kolor i jest gęsta, lepka i ‘dziwna’. Po smółce pojawiają się stolce przejściowe. Są one zielonobrunatne i mają widoczne grudki mleka. Po 5. - 6. dobie życia dziecka kupa przypomina lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączamy nowe produkty, kupa znowu się zmienia. Staje się bardziej brązowa.

Co 'mówi' nam kupa dziecka ?

Zdarza się, że młoda mama znajdzie w pieluszce swojego maluszka dziwną kupę. Co wówczas robić?

  • zielona kupa – Być może maluszkowi nie odpowiada coś, co zjadłaś. Jeśli to jednorazowy epizod nie ma powodów do niepokoju. Jeśli zielona kupa pojawia się przez dłuży czas, skonsultuj to z lekarzem pediatrą. Być może maluszek cierpi na alergię pokarmową.
  • biała – Niezabarwiona kupa może świadczyć o problemach dziecka z wątrobą lub drogami żółciowymi. Nie lekceważ jej.
  • kupa blado żółta - Dzieci karmione piersią powinny robić kupę w kolorze złocisto-żółtym.
  • ciemna, niemalże czarna – Za takie zabarwienie stolca mogą być odpowiedzialne niektóre pokarmy np. jagody. Ciemne zabarwienie kupy może też być wynikiem przyjmowania preparatów zawierających żelazo. Jeśli kupka niemowlaka dalej ma taki kolor, a żaden z powyższych powodów nie wchodzi w grę skontaktuj się z lekarzem. Być może w kupie dziecka pojawiła się krew. Warto to sprawdzić, bowiem może być ona skutkiem alergii pokarmowej lub schorzenia jelit.
  • śluz w kale – Jeśli śluz pojawia się w kupie tylko przez chwilę, to nie ma powodu do niepokoju. Może to być reakcja na wprowadzenie nowego pokarmu. Jeśli śluz w kale powtarza się przy kolejnych wypróżnieniach, skonsultuj to z lekarzem. Być może maluch ma alergię pokarmową.
  • podbarwiona krwią – Krew w kupie dziecka czasami wygląda jak cienkie nitki lub ciemne punkciki. Jeśli dziecko cierpi na zaparcia, może być wynikiem pęknięcia naczynka krwionośnego. Nie lekceważ problemu. Stolec podbarwiony krwią powinien zostać skonsultowany.
  • grudkowata – Jeśli kupka niemowlaka nie ma jednolitej struktury i widać w niej niestrawione resztki pokarmu, nie ma powodów do niepokoju. Maluchy nie potrafią jeszcze dokładnie gryźć i kawałki marchewki, groszek lub odrobina kukurydzy nie powinna niepokoić.
  • brzydko pachnąca – kupy dzieci karmionych piersią mają delikatny kwaśny zapach. Natomiast intensywny zapach kwaśny może być wynikiem nietolerancji laktozy lub sacharozy. Gdy jest mocno kwaśny lub wyjątkowo przykry, warto pokazać dziecko lekarzowi.

 

Zdjęcie: Fotolia by © AVAVA All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Listopad 10, 2015
To prawda kupa dziecka wysyła nam informacje czy wszystko jest w porządku z naszym szkrabem .Z moim było wszystko w porządku do pół roku, później miał zatwardzenia, nie często i wystarczył mi dicopeg junior ale zatwardzenia też mają jakaś przyczynę i próbuję ją znaleźc.