Nadwaga u niemowląt

Istnieje powszechne przekonanie, że niemowlęcia nie da się przekarmić. Niestety to tylko mit. O ile dzieci karmione piersią bardzo rzadko cierpią na nadwagę, o tyle tym na mieszankach już się to zdarza. Zbyt duża waga w wieku niemowlęcym częstokroć ma swoje odbicie w następnych latach dzieciństwa, a nawet już w dorosłym życiu. Dlatego też warto zadbać o prawidłowe odżywianie maluszka już od pierwszych miesięcy.

 

nadwaga-u-niemowlat-550x350

 

Skąd wiadomo, że maluch waży za dużo?

Niemowlęta ze swojej natury są pulchne. Wiąże się to z niewielką ilością ruchu oraz sporą ilością podskórnej tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj kilka wałeczków nie jest powodem do zamartwiania się, jeśli jednak Twoim zdaniem malec waży za dużo warto skonsultować to z lekarzem. W przypadku małych dzieci nie stosuje się wskaźnika BMI (body mas index), jak w wypadku dorosłych, tylko specjalnie opracowane siatki centylowe. Pediatra zwarzy i zmierzy malca, a następnie określi na poziomie którego centyla znajdują się jego wyniki. Jeśli lekarz stwierdzi nadwagę, da Ci wskazówki, co zrobić, aby doprowadzić wszystko do normy.

 

Co może być powodem nadmiernej wagi?

U niemowląt najczęstszym powodem nadwagi jest przekarmianie. Bardzo często podawanie butelki jest swego rodzaju uspokajaczem. Zdarza się, że rodzice zapominają, że dzieci płaczą z różnych powodów , a nie tylko z głodu. Lekarstwem na płacz dziecka wtedy staje się podanie butelki lub piersi. W ten sposób przyzwyczaja się malca do tego, że na każdy problem jest jeden sposób – jedzenie. To niestety może mieć odzwierciedlenie także w przyszłości. W takim wypadku dzieci karmione mlekiem mamy są w lepszej sytuacji, gdyż pokarm dostosowuje się do dziecka i zazwyczaj jest on bardziej rozwodniony i mniej kaloryczny. Natomiast dzieci karmione butelką dostają dodatkową ilość kalorii. Drugą przyczyną przekarmienia może być źle przygotowana mieszanka – zbyt dużo proszku w stosunku do wody. Tak przygotowany pokarm dostarcza dziecku zbyt dużo składników odżywczych, których maluch nie spala lecz magazynuje.

 

Jak zapobiegać nadwadze?

W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie, co robimy lub możemy robić źle i z taką wiedzą iść dalej. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dzieci płaczą również dlatego, że się nudzą, są senne, potrzebują towarzystwa i bliskości rodziców. Dlatego zamiast podawać butelkę lepiej najpierw wziąć malca na ręce, przytulić go albo pobawić się z nim, zwłaszcza jeśli dopiero co skończył posiłek. Trzeba też koniecznie stosować się do instrukcji przygotowywania mleka zamieszczanej na opakowaniu mieszanki . Dzięki temu dziecko będzie otrzymywało jedynie tyle kalorii ile potrzebuje. W wypadku podejrzenia nadwagi warto skonsultować się z lekarzem, a następnie stosować jego zalecenia. Zachowując te proste zasady prawdopodobieństwo powstania nadwagi maleje prawie do zera.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Igor Stepovik

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu