Data publikacji:

Korale z bursztynu zamiast gryzaka?

Autor: Katarzyna z Dzidziusiowo.pl

Naturalny sposób na bolesne ząbkowanie czy niebezpieczny gadżet, którego lepiej się wystrzegać? Trwa moda na bursztynową biżuterię dla niemowląt. Jej zadaniem ma być osłabienie bólu związanego z wyrzynającymi się ząbkami. Czy to w ogóle działa?

 

bursztynowa biżuteria na ząbkowanie

 

Lecznicze właściwości bursztynu były znane od dawna. W medycynie naturalnej tzw. złoto Bałtyku wykorzystuje się w leczeniu reumatyzmu, chorób sercowych, a nawet krwotoków czy schorzeń oczu i bezpłodności. Od wieków jantar chronił przed złymi urokami, przynosił szczęście i siłę. Bursztyny jako element biżuterii cieszą się niesłabnącą popularnością szczególnie wśród osób starszych.

 

Wszechstronna moc natury?

Od kilku lat na rynku kupić można również specjalne, bursztynowe koraliki, bransoletki i gryzaki dla ząbkujących niemowląt. Szczególnie upodobali je sobie rodzice, będący zwolennikami ekologicznych rozwiązań. Ich zdaniem to idealny sposób na bezbolesne ząbkowanie, działający o wiele skuteczniej niż żele przeciwbólowe czy inne środki. Podkreślają jednak, że aby skamieniałe żywiczne krople zadziałały, bursztyn musi być naturalny, pozbawiony modyfikacji i wysokiej jakości. Jego najcenniejszy składnik, czyli kwas bursztynowy, pod wpływem temperatury ciała ma przenikać do organizmu i koić dolegliwości.

Jak zwykle w przypadku naturalnych metod, podstawą jest długotrwałe i regularne stosowanie, dlatego zaleca się, by naszyjnik czy bransoletkę założyć już dzieciom, które ukończyły trzy miesiące. W ten sposób łatwiej będzie im przyzwyczaić się do biżuterii. Dziecko nosić ją może nawet do drugiego roku życia.

 

 

A może błyskotka zagrażająca zdrowiu?

Z kolei rodzice sceptycznie nastawieni do takich rozwiązań przypominają, że faktycznie dobroczynny wpływ kwasu bursztynowego na ludzki organizm został przez naukowców potwierdzony, jednak lecznicze oddziaływanie jantarowej biżuterii na zasadzie kontaktu ze skórą nie ma, jak dotąd, potwierdzenia w badaniach. Podkreślają również, że biżuteria dla niemowląt rodzi szereg niebezpieczeństw. Korale wokół szyi mogą się zaplątać i nawet udusić dziecko. Niewielkie bursztynki maluchy z pewnością będą próbowały wkładać sobie do ust. To z kolei rodzi ryzyko połknięcia lub zachłyśnięcia się kamyczkiem.

 

Tymczasem, aby bursztyn zadziałał, zdejmować można go wyłącznie do kąpieli. O ile w ciągu dnia możemy kontrolować, czy dziecko nie sięga po naszyjnik, o tyle trudno będzie nam to robić w nocy. Dlatego rodzicom doradza się przepinanie biżuterii na nóżkę (wokół kostki). Co więcej, bursztynowa biżuteria ma nie tylko zastępować żele przeciwbólowe i gryzaki, ale również podstawowe leki do walki z infekcjami. Zdaniem producenta biżuterii korale równie skutecznie zapobiegać mają infekcjom, stanom zapalnym i gorączce.

 

Bursztynowe BHP

Decydując się na łagodzenie dolegliwości związanych z ząbkowaniem bursztynową biżuterią, trzeba pamiętać, że lecznicze skutki zapewnić może wyłącznie wysokiej klasy produkt. Domowym sposobem na sprawdzenie czy mamy do czynienia z oryginalnym kamieniem jest mocne potarcie bursztynu o wełnianą tkaninę. Naelektryzowany koralik powinien przyciągnąć drobinki papieru.

Dobrej jakości produkt dla niemowląt powinien być również odpowiednio zabezpieczony, tak by chronić malucha. Najlepiej, aby zapięcie takich koralików czy bransoletek otwierało się samo, gdy tylko mocniej się je pociągnie (minimalizuje to ryzyko uduszenia się). Każdy z bursztynków, z obu stron, powinien być zabezpieczony supełkiem (w ten sposób jeden urwany koralik nie rozsypuje całego naszyjnika).

 

Na co dzień nie należy zwracać nadmiernej uwagi dziecka na bursztynową biżuterię (szczególnie na początku), stale jednak dyskretnie obserwujmy, czy maluch nie robi sobie krzywdy.

 

 

Czy taka bursztynowa terapia zadziała? Jak widzicie, zdania są podzielone, jednak bursztyny zachwalane były jeszcze przez nasze babki i prababki. Może zatem coś w tym jest?

 

A Wy miałyście okazję przekonać się o dobroczynnym wpływie bursztynu? 

 

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

 

Zdjęcie: pixabay.com

śluz w kupie niemowlaka

Co oznacza śluz w kupie niemowlaka?

2024-01-17
FRAZY: śluz w kupie niemowlaka, jak wygląda śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie u niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka karmionego piersią, śluz z krwią w kupie niemowlaka, biały śluz w kupie niemowlaka, śluz w kupie niemowlaka jak wygląda, co oznacza śluz w kupie niemowlaka
krople na kolki

Jakie krople na kolki wybrać? Ranking najlepszych produktów

2023-07-16
Kolka niemowlęca, choć nie jest groźną przypadłością, może znacząco pogorszyć jakość życia niemowlęcia oraz jego rodziców. Na szczęście istnieją sposoby, by dolegliwość przestała być aż tak uciążliwa – to kąpiele, masaże brzuszka, ciepłe kompresy, a w zaawansowanych przypadkach – krople nas kolki. Ranking, który znajdziesz na końcu tekstu, pomoże ci wybrać te najlepsze.
Czopki glicerynowe dla niemowląt

Czopki glicerynowe dla niemowląt: działanie

2023-06-20
Czopki glicerynowe dla niemowląt stosuje się przede wszystkim w sytuacjach, gdy malec cierpi na zatwardzenie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich aplikacja nie stwarza rodzicom większego problemu. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste ich stosowanie nie jest zalecane, ponieważ może podrażniać błonę śluzową i zmieniać naturalny rytm wypróżnień.
Elektrolity dla niemowląt

Elektrolity dla niemowląt – jakie wybrać? Jak je podawać?

2023-06-17
Odwodnienie to stan poważnie zagrażający zdrowiu, a nawet życiu. W przypadku dzieci postępuje on bardzo szybko, a bez odpowiednio prędkiej reakcji może wywołać poważne kłopoty. Pierwszą pomocą w przypadku odwodnienia są elektrolity dla dzieci – środki hipoosmotyczne, które zapobiegają utracie wody i cennych składników mineralnych. Sprawdź, co warto wiedzieć o elektrolitach i jakie wybrać.
rumianek dla niemowlaka

Rumianek dla niemowlaka: czy można stosować?

2023-05-31
Rumianek to roślina o działaniu prozdrowotnym, która często używana jest w pielęgnacji niemowląt. Można stosować ją zarówno zewnętrznie – w przypadku odparzeń, jak i wewnętrznie, w celu złagodzenia objawów kolki albo zaparć. Rumianek dla niemowląt można stosować już od pierwszych tygodni życia dziecka, a samo przygotowanie naparu nie jest szczególnie trudne. Sprawdź, jak to zrobić i czy należy słodzić napar przeznaczony do picia.
Biała kupka u dziecka

Biała kupka u dziecka – co oznacza?

2023-05-28
Podobnie jak u dorosłych, wygląd kupki u dzieci może mówić wiele na temat aktualnego stanu zdrowia. Kolor, konsystencja oraz częstotliwość oddawania kału przez malucha powinny być bacznie obserwowane przez każdego rodzica. Gdy podczas wypróżnień dostrzeżesz u swojej pociechy odchylenia od normy takie, jak biała kupka, należy mieć się na baczności. Tłumaczymy, co może wpływać na odbarwienie stolca oraz jakie inne barwy kupki u dziecka powinny wzbudzić rodzicielski niepokój.
Prześwitujące ząbki przez dziąsła

Prześwitujące ząbki przez dziąsła: co oznaczają?

2023-05-26
Ząbkowanie to jeden z ważnych kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Na pojawienie się pierwszego ząbka z niecierpliwością czekają również rodzice. Okazuje się, że bacznie obserwując dziecko, możesz przewidzieć, kiedy w jego buzi zagoszczą wyczekane ząbki. Jednym z symptomów zwiastujących ząbkowanie są widoczne prześwitujące ząbki przez dziąsła. To jednak niejedyny objaw, na który wyczulony powinien być każdy rodzic.