Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka noworodków jest powszechnym zjawiskiem. Występuje u około 60% donoszonych dzieci i u zdecydowanej większości wcześniaków. Charakterystyczne dla żółtaczki żółte zabarwienie skóry zwykle pojawia się w 2-3 dobie życia i jest wynikiem przejściowej niedojrzałości wątroby noworodka.

 

Żółtaczka u noworodka niemowlę

 

Dziecko mieszkające w łonie matki czerpie tlen z krwi łożyskowej. Do jego transportu potrzebuje dużej ilości czerwonych krwinek (erytrocytów). Gdy po narodzinach maluch zaczyna oddychać samodzielnie, musi pozbyć się zbędnych krwinek. W wyniku rozpadu erytrocytów powstaje bilirubina, z którą niedojrzała dziecięca wątroba nie może sobie poradzić. W związku z czym trafia z powrotem do krwi i staje się przyczyną zażółcenia skóry.

 

Objawy żółtaczki noworodków

  • zażółcenie skóry – początkowo na twarzy, a następnie na całym ciele
  • zażółcenie śluzówek i białek oczu
  • intensywnie żółty mocz
  • podwyższony poziom bilirubiny

U donoszonych maluchów zażółcenie pojawia się najczęściej około 2-3 doby życia i trwa 7-14 dni. U dzieci urodzonych przedwcześnie maksymalne natężenie żółtaczki przypada na 6-7 dzień życia i może trwać nawet trzy tygodnie.

 

Czy wiesz, że...

O żółtaczce fizjologicznej mówimy wówczas gdy poziom bilirubiny przekracza 12mg/dl.

 

 

Leczenie żółtaczki fizjologicznej

W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna nie wymaga żadnego leczenia. Trzeba jedynie pamiętać, że dziecko musi dostawać odpowiednią ilość płynów. Dlatego zaleca się, aby przerwy w karmieniu nie były dłuższe niż 3 godziny. W niektórych przypadkach maluszkowi mogą być podawane płyny drogą dożylną.

 

Przy niedużym nasileniu żółtaczki podawany jest Luminal - lek uspokajający oraz przeciwdrgawkowy, który w małej dawce działa aktywująco na enzymy wątrobowe i przyspiesza metabolizm.

 

Część noworodków, u których stopień żółtaczki jest wysoki, zamiast terapii Luminalem poddawana jest jeszcze w szpitalu tzw. fototerapii. Fototerapia polega na naświetlaniu całego ciała specjalnym światłem, które powoduje zmiany chemiczne bilirubiny. Dzięki naświetlaniu jest ona szybciej wydalana z organizmu.

 

W skrajnych przypadkach jej nadmiar może zostać usunięty na drodze transfuzji wymiennej, która polega na powolnym pobieraniu małymi porcjami krwi dziecka, a w zamian wpuszczaniu do jego organizmu krwi dawcy.

 

W większości przypadków żółtaczka fizjologiczna nie pozostawia żadnych następstw. W dzisiejszych czasach, przy jej prawidłowym leczeniu, powikłania w zasadzie nie występują. Po przebyciu żółtaczki noworodkowej dzieci rozwijają się prawidłowo i nie obserwuje się zaburzeń w ich rozwoju.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Melissa Schalke All rights reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Maj 15, 2018
Nie ma powodu do zmartwień