Jak myć mleczne zęby?

Słodkie herbatki, soki, kaszki, słodycze oraz owoce sprawiają, że dziecięce ząbki narażone są na próchnicę. Dlatego, aby zapobiec ewentualnym zmianom tak bardzo istotna jest dokładna i regularna higiena jamy ustnej. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zapewnić maluszkowi zdrowy uśmiech.

 

mycie zębów mlecznych

 

Higiena jamy ustnej

Mleczne zęby są bardzo podatne na szkodliwe działanie bakterii kwasotwórczych. Małe, jeszcze niedojrzałe ząbki mogą zostać zaatakowane przez próchnicę już w pierwszym roku życia dziecka. Szacuje się, że obecnie próchnica dotyka ponad 50% dwu- i trzylatków i około 93% siedmiolatków. Dlatego tak istotna jest właściwa higiena jamy ustnej. Jej pielęgnację zaczynamy już od pierwszych tygodni życia dziecka. Wówczas bardzo delikatne, dziecięce dziąsła myjemy jałowym gazikiem owiniętym na palec i zwilżonym letnią, przegotowaną wodą bądź rumiankiem.

 

Pierwsze zęby są szczególnie narażone na próchnicę, a tzw. próchnica butelkowarozwija się w błyskawicznym tempie. Do ich higieny możemy użyć specjalnej pasty bez fluoru, ale z żelem krzemowym i ksylitolem przeznaczonej dla dzieci od 6 miesiąca życia (np. Nenedent-baby). Należy ją nałożyć na dołączoną 'szczoteczkę' (gumową nakładkę na palec) i delikatnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze zęby dziecka. Pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wówczas gdy maluszek potrafi już wypluwać.

 

Kolejnym krokiem w higienie jamy ustnej jest zakup pierwszej szczoteczki. Już roczne dziecko można zacząć uczyć myć zęby. Zapewne na początku maluch będzie głównie gryzł szczoteczkę, ale pomału nabierze wprawy.

 

Dziecięca szczoteczka powinna mieć miękkie, zaokrąglone na końcach włókna i wygodną dostosowaną do małej dłoni dziecka rączkę.

 

Prawidłowe mycie mlecznych zębów

Na uzębienie Twojego dziecka składają się: siekacze, kły i zęby trzonowe, a sposób czyszczenia poszczególnych zębów uzależniony jest od ich umiejscowienia.

  • okrężne ruchy szczoteczką (metoda roll) – Wykonując okrężne ruchy szczoteczką oczyszczamy zewnętrzne powierzchnie zębów oraz miejsca zetknięcia mleczaków z dziąsłem. Usuwamy resztki jedzenia oraz nazębną płytkę bakteryjną ze szczelin zębowych. Dodatkowo szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami wpływa pozytywnie na dziąsła, gdyż w wyniku masażu poprawia się ich ukrwienie.
  • ruchy ‘tam i z powrotem’ (metoda pozioma) – Wykonując ruchy wzdłuż osi zębów oraz linii dziąsła oczyszczamy powierzchnie żujące pierwszego i drugiego trzonowca. Dzięki szczotkowaniu zębów metodą poziomą usuwamy resztki jedzenia oraz osad nazębny z powierzchni bocznych zębów.
  • ruchy ‘góra, dół’ (metoda pionowa) – W ten sposób czyścimy siekacze przednie i boczne oraz kły. Używając tzw. ruchów wymiatających usuwamy resztki pokarmu osadzające się na wewnętrznej stronie zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

Jeżeli dziecko nie akceptuje zwykłej szczoteczki można kupić szczoteczkę elektryczną dla dzieci .Taka szczoteczka całą pracę wykona za nas. Należy jednak pamiętać ,że jeśli do 6-tego roku życia dziecko nie nauczy się prawidłowo wykonywać ruchów okrężnych najprawdopodobniej już nigdy tego nie będzie umiało.

 

 

Szczotkowanie języka

Dbając o higienę jamy ustnej nie możemy pominąć języka. Na jego powierzchni tworzy się płytka bakteryjna, która w znacznym stopniu przyczynia się do powstania próchnicy. Dlatego język należy dokładnie czyścić stosując ruchy wymiatające.

 

Czy wiesz, że szkliwo zębów jest bardziej miękkie po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu soku owocowego? Dlatego, aby nie uszkodzić szkliwa zaczekaj 30 minut zanim zaczniesz szczotkowanie zębów.

 

Ucząc dziecko mycia zębów pamiętaj o kilku zasadach

  • Pozwól dziecku jak najwcześniej bawić się szczoteczką. Niech się z nią ‘zaprzyjaźni’.
  • Zachęcaj malucha do samodzielnego szczotkowania zębów.
  • Jeśli boisz się, że smyk niedokładnie wyczyści zęby spróbuj pójść z dzieckiem na kompromis. Najpierw mamusia umyje Ci ząbki, a później Ty sam poprawisz? Dobrze?
  • Pomagaj, zachęcaj, chwal, a nie karć.
  • Szczotkuj zęby razem ze swoim dzieckiem. Niech obserwuje jak Ty to robisz.
  • Ustaw lustro w łazience tak, aby dziecko mogło obserwować się podczas szczotkowania.

W higienie jamy ustnej bardzo ważna jest systematyczność. Zęby małych dzieci powinny być myte regularnie dwa razy dziennie. Po wieczornym myciu nie podawaj maluchowi żadnych słodkich napoi, herbatek, soków, ani kaszek. Bowiem podczas snu zdecydowanie zmniejsza się ilość wydzielanej śliny, a co za tym idzie poziom zakwaszenia w jamie ustnej, a to prowadzi do próchnicy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Naty Strawberry All rights reserved

 

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Styczeń 24, 2017
Na pewno trzeba pilnować, bo dziecko samo nie pamięta o szczotkowaniu ząbków regularnie... Do tego przydadzą się specjalne szczoteczki, miękkie i odpowiednie dla dzieci, ja kupuję na superusmiech.
Ocena:
Grudzień 16, 2016
Po prostu - ajona bez fluoru, miękka szczoteczka, systematyczność i fajne efekty powinny nadejść. To nie jest tak, że zęby nagle z niczego zrobią się zdrowe. Nad tym wszystkim trzeba popracować... Ale swoje cele zrealizujecie...