Jak myć mleczne zęby?

Słodkie herbatki, soki, kaszki, słodycze, owoce, a nawet mleko sprawiają, że dziecięce ząbki narażone są na próchnicę. A w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dokładna i regularna higiena jamy ustnej jest bardzo ważna i to już od najwcześniejszych lat. Przeczytaj, jak zadbać o zęby mleczne swojego dziecka. 

 

Mycie zębów mlecznych

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że higiena ząbków w pierwszych latach życia ma ogromne znaczenie nie tylko dla zębów mlecznych, ale i dla przyszłych zębów stałych. 

 

Pierwsze ząbki

Kiedy pojawiają się pierwsze ząbki? Jest to sprawa bardzo indywidualna, ale zazwyczaj, zaczynają się wyrzynać w okolicach 6 miesiąca życia malucha (choć zdarza się, że pierwszy ząb pojawia się znacznie bliżej pierwszych urodzin!). Przyjmuje się, że trzylatek ma już wszystkie „mleczaki”, a w piątym-szóstym roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie mleczne, już w towarzystwie coraz większej ilości stałych, przeważnie zostają z dzieckiem do około 12 roku życia. A to oznacza, że nawet przez 6 lat w buzi dziecka uzębienie jest mieszane. Zatem, stan zębów mlecznych jak najbardziej może mieć wpływ na zęby stałe. Musisz wiedzieć także, że „mleczaki” są słabiej zmineralizowane, a co za tym idzie, bardziej narażone na szybki rozwój próchnicy.

 

Higiena jamy ustnej od pierwszych tygodni życia dziecka

Mleczne zęby są bardzo podatne na szkodliwe działanie bakterii kwasotwórczych. Małe, jeszcze niedojrzałe ząbki mogą zostać zaatakowane przez próchnicę już w pierwszym roku życia dziecka. Szacuje się, że obecnie próchnica dotyka ponad 50% dwu- i trzylatków i około 85% sześciolatków. Dlatego tak istotna jest właściwa higiena jamy ustnej! Pielęgnację jamy ustnej powinnaś zacząć już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Wówczas, bardzo delikatnie, myj dziecięce dziąsła jałowym gazikiem nawiniętym na palec i zwilżonym letnią, przegotowaną wodą, bądź rumiankiem. Pierwsze zęby są szczególnie narażone na próchnicę, a tzw. próchnica butelkowa rozwija się w błyskawicznym tempie.

 

Do higieny pierwszych ząbków możesz użyć specjalnej pasty bez fluoru Nenedent-baby, za to z żelem krzemowym i ksylitolem, przeznaczonej dla dzieci od 6 miesiąca życia, która ma dołączoną szczoteczkę (silikonową nakładkę na palec) i delikatnie, okrężnymi ruchami czyścić pierwsze zęby dziecka. Pamiętaj, że pasty do zębów mlecznych z obniżoną zawartością fluoru można stosować dopiero wtedy, gdy maluszek potrafi już wypluwać zebraną w buzi pianę i nie ma obawy, że ją połknie.

 

Pierwsza szczoteczka

Kolejnym krokiem w higienie jamy ustnej jest zakup pierwszej szczoteczki, takiej już dla dziecka, a nie dla rodzica. Już mniej więcej roczne dziecko możesz zacząć uczyć myć zęby i oswajać ze szczotką. Zapewne, na początku maluch będzie ją głównie gryzł, ale pomału nabierze wprawy. Pamiętaj jednak, że choć samodzielne próby mycia ząbków są bardzo ważne dla przyszłych nawyków dziecka, to Ty musisz zadbać o to, by jego zęby były czyste i na przykład po „umyciu” przez brzdąca, wyszczotkować je jeszcze raz. Najlepiej jest od początku przyzwyczaić dziecko do mycia zębów dwa razy dziennie, a szczególnie po ostatnim posiłku wieczorem.

Jaką szczoteczkę wybrać? Najlepiej, żeby miała miękkie, zaokrąglone na końcach włókna i wygodną, dostosowaną do małej dłoni dziecka rączkę.

 

Prawidłowe mycie mlecznych zębów

Wbrew pozorom, prawidłowe mycie zębów nie dla wszystkich jest takie oczywiste i nie wszyscy robimy to jak należy. Na szczęście, masz szansę nauczyć swoje dziecko jak robić to prawidłowo.

Zauważ, że na uzębienie Twojego dziecka składają się siekacze, kły i zęby trzonowe. I to właśnie ich umiejscowienie determinuje sposób czyszczenia poszczególnych zębów. Pamiętaj:

  • zewnętrzne powierzchnie zębów oraz miejsca zetknięcia mleczaków z dziąsłem: okrężne ruchy szczoteczką (metoda roll) – wykonujemy okrężne ruchy szczoteczką, aby oczyścić zewnętrzne powierzchnie zębów i miejsca ich zetknięcia z dziąsłem. Usuwamy resztki jedzenia oraz nazębną płytkę bakteryjną ze szczelin zębowych. Dodatkowo, szczotkowanie zębów okrężnymi ruchami wpływa pozytywnie na dziąsła, gdyż w wyniku masażu poprawia się ich ukrwienie.
  • trzonowce i powierzchnie boczne zębów: ruchy „tam i z powrotem” (metoda pozioma) – wykonując ruchy wzdłuż osi zębów oraz linii dziąsła, oczyszczamy powierzchnie żujące pierwszego i drugiego trzonowca. Dzięki szczotkowaniu zębów tą metodą, usuwamy resztki jedzenia oraz osad nazębny z powierzchni bocznych zębów.
  • siekacze i boczne kły: ruchy „góra, dół” (metoda pionowa) – używając, tzw. ruchów wymiatających, usuwamy resztki pokarmu osadzające się na wewnętrznej stronie zębów oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

 

 

Szczotkowanie języka

Dbając o higienę jamy ustnej, nie możesz pominąć języka. Na jego powierzchni osiedla się duża ilość bakterii, które w znacznym stopniu przyczyniają się do powstania próchnicy. Dlatego, język należy dokładnie czyścić stosując ruchy wymiatające. Czyścić powinno się także policzki.

Zwróć jednak uwagę, że młodsze dzieci, podczas dotykania szczoteczką języka mogą mieć odruch wymiotny. Czyszczenie w takim wypadku powinno być ograniczone. Ale z czasem będzie coraz lepiej. Czy wiesz, że szkliwo zębów jest bardziej miękkie po zjedzeniu kwaśnych owoców lub wypiciu soku owocowego? Dlatego, aby nie uszkodzić szkliwa zaczekaj 30 minut zanim zaczniesz szczotkowanie zębów. A najlepiej, po jedzeniu lub piciu przepłukuj usta dziecka czystą woda.

 

Ucząc dziecko mycia zębów pamiętaj o kilku zasadach:

  • Pozwól dziecku jak najwcześniej bawić się szczoteczką. Niech się z nią „zaprzyjaźni”, ale... małe dziecko może używać szczoteczki, zwłaszcza z nałożoną pastą, jedynie gdy znajduje się pod opieką dorosłych!
  • Zachęcaj malucha do samodzielnego szczotkowania zębów.
  • Jeśli boisz się, że smyk niedokładnie wyczyści zęby spróbuj pójść z dzieckiem na kompromis: Najpierw mamusia umyje Ci ząbki, a później Ty sam poprawisz? Albo na odwrót. Dobrze?
  • Pomagaj, zachęcaj, chwal a nie karć.
  • Szczotkuj zęby razem ze swoim dzieckiem. Niech obserwuje jak Ty to robisz.
  • Ustaw lustro w łazience tak, aby dziecko mogło obserwować się podczas szczotkowania.

 

 

W higienie jamy ustnej bardzo ważna jest systematyczność. Zęby małych dzieci powinny być myte regularnie, dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jednorazowe mycie powinno trwać około 2 minut. No i to najważniejsze jest wieczorne mycie ząbków. Po nim, maluch nie powinien jeść, ani pić nic słodkiego, a najlepiej gdyby dostawał jedynie niegazowaną wodę mineralną.

Pamiętaj też, że gdy w buzi dziecka zaczynają pojawiać się zęby, warto udać się na pierwszą wizytę do stomatologa. Nie tylko skontroluje on stan uzębienia, ale także, udzieli niezbędnych informacji i porad dotyczących pielęgnacji jamy ustnej, a nawet diety dziecka.  Poza tym, im wcześniej dziecko oswoi się z dentystą, tym mniejsze ryzyko wystąpienia u niego w przyszłości dentofobii, czyli lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. 

 

Dowiedz się więcej na: Nenedent-baby

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne i Fotolia.pl

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Czerwiec 19, 2018
Bardzo dbam o to aby ząbki moich bliźniaków były w jak najlepszym stanie i długo im posłużyły dlatego praktycznie od ich urodzenia byłam w kontakcie z panią dentystką z cmp dent. Dzięki temu wiedziałam jak zadbać o dziąsełka nie tylko podczas wyżynania zębów ale i znacznie wcześniej o ich higienę, a tym samym higienę jamy ustnej.
Ocena:
Sierpień 24, 2017
Ja skorzytałam z porad na /kidini.pl/dziecko-nie-chce-myc-zebow-jak-nauczyc-dziecko-dbac-o-higiene/ Pomogła szczegolnie szczoteczka elektryczna syn jest nia zachwycony i odkad ja ma o wiele chętniej myje zeby
Ocena:
Styczeń 24, 2017
Na pewno trzeba pilnować, bo dziecko samo nie pamięta o szczotkowaniu ząbków regularnie... Do tego przydadzą się specjalne szczoteczki, miękkie i odpowiednie dla dzieci, ja kupuję na superusmiech.
Ocena:
Grudzień 16, 2016
Po prostu - ajona bez fluoru, miękka szczoteczka, systematyczność i fajne efekty powinny nadejść. To nie jest tak, że zęby nagle z niczego zrobią się zdrowe. Nad tym wszystkim trzeba popracować... Ale swoje cele zrealizujecie...