Krótkie wędzidełko podjęzykowe

Skrócenie wędzidełka podjęzykowego (ankyloglosia) jest najczęstszą wadą anatomiczną jamy ustnej. Zazwyczaj jest ona widoczna zaraz po urodzeniu dziecka. Gdy maluch głośno płacze, brzegi jego języka powinny unieść się ku górze. Za krótkie wędzidełko uniemożliwia uniesienie dziecięcego języka.

 

krotkie_wedzidelko

 

Wędzidełko podjęzykowe to miękki, włóknisty twór który łączy dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Prawidłowo rozwinięte wędzidełko pozwala na dotarcie językiem we wszystkie zakątki jamy ustnej. Skrócone, ogranicza ruch lub całkowicie unieruchamia język.skrócone wędzidełko utrudnia dziecku:

  • ssanie piersi - Wada wędzidełka podjęzykowego utrudnia dzieciom jedzenie. Podczas ssania piersi język malucha aktywnie pracuje. Jego przednia część wytacza pokarm z brodawki i ruchem podającym przesuwa pokarm do połknięcia. Szkrab, który nie może unieść języka męczy się przy karmieniu, płacze i przerywa jedzenie. Odruch ssania u niemowlęcia z przyrośniętym wędzidełkiem wymaga znacznie większego wysiłku, a najbardziej pracującą częścią jest środek, a nie czubek języka.
  • żucie pokarmów stałych - Gdy do diety dziecka zostają wprowadzone pokarmy stałe, za krótkie wędzidełko uniemożliwia ich prawidłowy transport. Kęs pokarmu powinien zostać uniesiony czubkiem języka ku górze i za pomocą ruchu falistego podany do połknięcia. Prawidłowy odruch żucia wymaga przesuwania pokarmu językiem między zęby trzonowe. Przy skróconym wędzidełku odruch połykania jest nieprawidłowy, co sprzyja wadom zgryzu.
  • połykanie śliny - W pozycji spoczynkowej język powinien być uniesiony ·ku górze. Krótkie wędzidełko uniemożliwia prawidłowe ułożenie języka dlatego często zalega on na dnie jamy ustnej. Uniemożliwia to odpływ śliny i sprawia, że zbiera się ona pod językiem lub ·wycieka ·na zewnątrz.
  • wymawianie głosek - Także sposób artykulacji jest uzależniony od możliwości ruchowych języka. Prawidłowa wymowa wielu polskich głosek wymaga uniesienia czubka języka do górnego wałka dziąsłowego. Skrócone wędzidełko powoduje, że głoski ‘t’, ’d’ oraz ’n’ mają nieprawidłowe brzmienie, a głoska ‘l’ jest zastępowana innymi głoskami: ‘y’, ‘j’ lub ‘ł’.

W chwili pojawienia się w słowniku naszego malucha głosek: ‘sz’, ‘ż’, ‘cz’, ‘dż’ oraz ‘r’ dziecko zazwyczaj zaczyna seplenić. U wielu dzieci kształtuje się też rotacyzm - nieprawidłowe wymawianie głoski ‘r’. Pozostałe maluchy głoskę tę zaczynają zastępować głoską ‘j’, ‘y’ lub ‘ł’.

 

Czy wędzidełko ma prawidłową długość?

Jeżeli wędzidełko podjęzykowe jest prawidłowej długości, to wyciągnięty na zewnątrz język ma zaokrąglony koniec. Natomiast jeśli jego czubek jest wcięty do środka, a język przyjmuje kształt zbliżony do kształtu serduszka prawdopodobnie wędzidełko jest skrócone.

W zależności od stopnia skrócenia, wędzidełko podjęzykowe można podciąć lub spróbować rozciągać. Jeśli dziecko nie ma problemu z jedzeniem i ssie prawidłowo, to istnieje duża szansa, że dzięki regularnym masażom i ćwiczeniom wędzidełko rozciągnie się do prawidłowych rozmiarów.

 

Frenotomia – podcięcie wędzidełka podjęzykowego

Jedni specjaliści twierdzą, że zanim podejmie się decyzję o zabiegu, warto spróbować zredukować wadę stosując masaż i stosowne ćwiczenia. Drudzy rekomendują jak najszybsze podcięcie wędzidełka (zanim dziecko zacznie mówić). Bowiem najtrudniejszym zadaniem jest powtórne nauczenie dziecka poprawnej wymowy. Dlatego, aby umożliwić dziecku budowanie odpowiednich wzorców pokarmowych, fizjologicznych i artykulacyjnych za;eca się, aby frenotomia była wykonana w jak najwcześniejszym wieku.

 

Należy jednak pamiętać, że choć podcięcie wędzidełka zwiększy ruchomość czubka języka, to nie zapewni od razu prawidłowej jego pracy. Wymagana jest stosowna rehabilitacja. Dlatego już po kilku dniach po frenotomii, trzeba zgłosić się do logopedy, który zaleci odpowiednie ćwiczenia mające spionizować nieprawidłowo pracujący język.

 

 

Masaż wędzidełka u noworodka

Gdy u noworodka zostanie stwierdzone nieznaczne skrócenie wędzidełka (przed wykonaniem podcięcia wędzidełka) możesz spróbować rozciągnąć je stosując odpowiedni masaż.


Choć to nie łatwe zadanie to postaraj się złapać języczek dziecka. Jeśli chwycisz go przez gazę to nie będzie się wyślizgiwał. Następnie delikatnie wywijaj język do góry. Możesz też masować wędzidełko od nasady języka ku jego czubkowi, jednocześnie podnosząc język placem.

 

Gdy szkrab zacznie się irytować, przytrzymaj go zwróconego plecami do siebie. Co prawda będziesz musiała masować malca ‘po omacku’, ale zainteresowany tym co się dzieje dookoła maluszek, nie będzie się tak niecierpliwił.

 

Ćwiczenia rozciągające wędzidełko dla starszaków

Starszym dzieciom z krótkim wędzidełkiem możesz zaproponować szereg ćwiczeń rozciągających, które przy okazji sprawią mu dużą frajdę:

  • kotek pije mleko – Dziecko wystawia język daleko do przodu, przesuwa do góry i chowa. Powtarzajcie ćwiczenie wielokrotnie, wykonując szybkie i energiczne ruchy.
  • kotek wylizuje miseczkę – Gdy kotek wypije mleko musi wylizać miseczkę. Daj dziecku do wylizania talerzyk wysmarowany czymś smakowitym np. Nutellą.
  • lizanie lodów – Chyba każdy maluszek uwielbia lody·
  • oblizywanie warg - Posmaruj dziecku obie wargi czekoladą, miodem lub innym smakołykiem i poproś, aby oblizało buzię.
  • dotkanie językiem do nosa i do brody – Zachęć maluszka, aby sięgnął językiem jak najdalej do nosa, a potem do brody. Następnie zaznacz np. szminką miejsce, do którego maluszek sięgnął. Wynik przerysujcie na kartkę, albo zróbcie zdjęcie. Teraz smyk może spróbować pobić swój rekord.

 

© Zdjęcie: Fotolia by Adam Przezak All right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Grudzień 3, 2014
Bzdura!!!!!!!!! wędzidełka językowego (a nie podjęzykowego) nie można rozciągnąć. Poprzez ćwiczenia możemy jedynie bardziej usprawnić mięśnie języka, które do tej pory pracowały słabo.
Ocena:
Listopad 28, 2014
Czasem, żeby było śmiesznie niewielki stopień skrócenia przeszkadza bardziej niż średni, Proszę o powoływanie się na badania naukowe dotyczące możliwości rozciągania się wędzidełka, ja do tej pory nie znalazłam.
Ocena:
Listopad 28, 2014
Niestety z tym masażem to raczej kiepska sprawa. Wielu zacnych logopedów polecało masaże niestety nie śa skuteczne, teraz zaleca się jeżeli to jest skrócenie wędzidełka jego podcięcie. Mało inwazyjne, sprawni laryngolodzy robią to migiem.