BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Dla większości rodziców karmienie i pora posiłków to prawdziwy koszmar. Wymyślanie tysiąca sposobów na niejadka  próby przemycania zdrowych produktów i ciągłe walki o to, żeby zjadło choć trochę.  BLW jest inne. Nie zmusza, nie oszukuje, nie namawia. Pozwala dziecku decydować o tym, co i w jakich ilościach je, uczy samodzielności dokonywania wyborów.

 

niejadek - blw sposób na rozszerzenie diety

Na czym polega BLW?

BLW (Baby-led weaning) czyli po polsku Bobas Lubi Wybór to nowość, która przyleciała do nas z Ameryki. Niektórzy powiedzą, że koncepcja ta nie jest niczym nowym, gdyż polskie mamy, szczególnie te z rodzin wielodzietnych, znają ją i z powodzeniem stosują od lat, nie miały tylko na to specjalnej nazwy. Bobas Lubi Wybór to nic innego jak wprowadzanie pokarmów stałych sterowane przez dziecko. Polega na całkowitym ominięciu etapu papek i karmienia łyżeczką. W zamian, dziecko dostaje szereg produktów „do ręki”, do samodzielnego pogryzienia i zjedzenia. Dzięki temu stopniowo usamodzielnia się w żywieniu.

 

Zalety BLW

Jedząc z BLW nawet największy niejadek wykorzystuje naturalną chęć do poznawania świata, uczenia się i naśladowania. W odróżnieniu od standardowych papek jedzenie jest soczyste, ma smak, zapach, konsystencję. Pora posiłków zachęca do eksperymentów: coś jest słodkie, coś kwaśne, jedno jest chrupiące, drugie ciągnące. Ale to nie wszystko.

 

Z Bobas Lubi Wybór:

  • nie da się wychować niejadka. Przy stole nie ma grymasów, kaprysów, płaczu;
  • dajemy dziecku swobodę decyzji: co je i w jakich ilościach;
  • oszczędzamy czas: nie gotujemy specjalnie dla dziecka, nie sprzątamy dodatkowo, a co najważniejsze mamy wolne ręce gdyż nie karmimy go;
  • rodzice uczą się dziecka, jego wyborów i ufania mu;
  • jest prosto i wygodnie: już roczne dziecko potrafi jeść zupełnie samodzielnie z wykorzystaniem sztućców;
  • jeśli macie ochotę już z kilkumiesięcznym maluchem możecie udać się do restauracji. Nawet jeśli nie macie przy sobie słoiczków z jedzeniem wystarczy poprosić o słupki marchewki, ogórka, kawałek chleba, różę brokuła czy kalafiora. W ofercie każdej restauracji, nawet tej nie dedykowanej dla dzieci, znajdziecie coś odpowiedniego. 

 

Kiedy zacząć BLW?

Wprowadzanie BLW najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi, umie chwytać i prowadzić rękę do buzi. W praktyce następuje to około 6. miesiąca życia.

 

 

A co z zadławieniem?

Wielu rodziców boi się dawać dziecku pokarmy w większych kawałkach z uwagi na ryzyko zadławienia. O ile dziecko siedzi i je samodzielnie BLW nie zwiększa tego ryzyka, a wręcz odwrotnie. Dziecko szybko uczy się jakie kawałki są zbyt duże lub zbyt głęboko wsadzone. Ma kontrolę i jeśli trzeba uruchamia mechanizmy ochronne – odkrztuszanie i odruch wymiotny, które u niemowlaków są niezwykle wyczulone.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Violetstar

Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.