Karmienie łyżeczką od A do Z

Karmisz maluszka piersią albo butelką i nagle, pewnego dnia okazuje się, że to maleństwo, które przyniosłaś do domu kilka miesięcy temu zaczyna domagać się czegoś nowego. Nie wystarcza mu już Twój pokarm i mieszanka mleczna. Przyszedł czas na nowe smaki.

 

naukakarmienia-550x350

 

Nowy sposób jedzenia - łyżeczka

Wraz z nowymi daniami przychodzi nowy sposób jedzenia – łyżeczka. Jednakże do nauki jedzenia sztućcami należy się dobrze przygotować. Zacznijmy od tego, czym każda mama powinna dysponować, kiedy zbliża się czas zmian w jadłospisie. Zatem powinnaś mieć:

  • nietłukącą miseczkę lub talerzyk;
  • sztućce dla dzieci;
  • śliniaczki – w sklepach dostępnych jest wiele wariantów śliniaczków, wybierając trzeba przede wszystkim brać pod uwagę ich wielkość – powinny zakrywać cały brzuszek maluszka;
  • krzesełko do karmienia – na samym początku można do tego celu używać również nosidełka;
  • folię malarską lub gazety na podłogę;
  • blender lub mikser.

 

I zaczynamy…

Kiedy już masz wszystkie potrzebne rzeczy w domu możecie zaczynać. Na pierwszy posiłek najlepiej wybrać marchewkę lub jabłko, jednak może to być również kaszka czy kleik ryżowy. Kiedy już masz przygotowane danie dla swojego dziecka posadź je na krzesełku, które wybrałaś do karmienia. Podczas pierwszych prób podawania maluszkowi jedzenia łyżeczką warto zadbać również o odpowiednią atmosferę wokół. Najlepiej, aby w pobliżu nie znajdowało się nic, co mogłoby rozpraszać malca. W spokojnym otoczeniu dziecku łatwiej jest skupić się na jedzeniu.

 

Pozwól maluchowi decydować

To bardzo ważne, aby to dziecko decydowało czy chce jeść czy nie. Nie ma sensu karmienie na siłę, bo jedynym skutkiem takiego działania może być ostry sprzeciw dziecka. Dlatego też najlepiej, aby to maluszek pokazywał Ci, kiedy ma ochotę na więcej, a kiedy ma już dość. Powinnaś też pamiętać, że może się zdarzyć, iż Twoje dziecko przez kilka dni a nawet tygodni będzie chętnie jadło łyżeczką wszystko, co dla niego przygotujesz, a pewnego dnia powie „dość” i zechce wrócić na jakiś czas do butelki. W takim przypadku nie ma co ronić łez tylko trzeba pozwolić maluszkowi na krótki odpoczynek.

 

 

Niektóre dzieci uwielbiają karmić się same. Warto czasem odpuścić rolę perfekcyjnej pani domu i dać dziecku możliwość samodzielnego jedzenia. Co z tego, że trochę się pobrudzi, grunt że będzie miało przyjemność z jedzenia. Idąc tym tropem możesz też pomyśleć o metodzie BLW - czyli przygotowywaniu dzieciom niezmiksowanych pokarmów i danie im możliwości jedzenia rękami.

 

Dużo cierpliwości

Musisz oczywiście nastawić się na to, że karmienie dzieci łyżeczką to ogromne wyzwanie nie tylko dla nich ale również dla mam, może się bowiem okazać, że zamiast w buzi smaczny deserek wyląduje na przykład na Twojej bluzce.

 

Zatem wszystkim mamom i dzieciom życzymy dużo cierpliwości podczas tego trudnego zadania jakim jest nauka jedzenia łyżeczką.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © JackF

Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu