Rozszerzanie diety dziecka – okiem mamy

Przyszedł mój poradnik żywienia małego dziecka, który zamówiłam pod koniec ciąży. Zapisałam się do Klubu Mam i po prostu o nim zapomniałam. Poród, opieka nad maleństwem, przemeblowanie – nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Poradnik przyszedł gdy Zosia skończyła 4 miesiące, wówczas zaczęłam zastanawiać się nad rozpoczęciem rozszerzania diety. Czy się u nas sprawdził?

Zaczynamy wprowadzać nowe pokarmy

Współcześnie wiele mówi się o rozszerzaniu diety dziecka. Młode mamy mają świadomość czym jest ekspozycja na gluten, jak istotne jest podawanie warzyw i owoców pochodzących z pewnych źródeł oraz wiedzą czym jest nietolerancja pokarmowa. Jednakże natłok informacji sprawia, że mimo dość dużej wiedzy kobiety czują się zagubione. Jak rozpoznać najlepszy moment na podanie pierwszych, niemlecznych produktów?

Żywienie noworodków i niemowlaków

Żywienie w pierwszych 2. latach życia dziecka ma podstawowe znaczenie dla jego rozwoju. Prawidłowo zbilansowana dieta i odpowiedni schemat wprowadzania pokarmów stałych, ułatwia zdrowy start.

Kasza - ważny składnik w diecie malucha

Jest zdrowa, lekkostrawna i pożywna. Zazwyczaj do jadłospisu trafia jako jeden z pierwszych stałych posiłków i cieszy się dużym powodzeniem u maluchów. Mowa oczywiście o kaszy. Dlaczego warto podawa...

Tabela żywienia niemowlaka

Jedną z ważniejszych kwestii w rozwoju małego dziecka jest jego prawidłowe żywienie i bilansowanie diety. Zanim się obejrzycie Wasze jedzące mleczko maleństwo będzie gotowe na rozszerzanie diety. Co wtedy? Pomoże Wam nasza tabela karmienia niemowląt do 1. roku życia.

Pierwszy kubeczek

Patrzysz z zachwytem jak Twój maluch się rozwija i zdobywa coraz to nowe umiejętności. Niedawno ssał tylko pierś, spał i wydalał, a teraz … Ma pierwsze ząbki, próbuje jeść to co inni domownicy. Może już czas na pierwszy kubeczek?

Kasza w diecie dziecka

Dawniej kasza stanowiła podstawę polskiego jadłospisu. Później została nieco zapomniana i wyparta przez ziemianki, i makarony. Dziś pomału wraca do łask. I słusznie. Bowiem jest bogatym źródłem węglowodanów złożonych, białka, składników mineralnych i witaminy B.

Wprowadzenie BLW - krok po kroku

Wprowadzanie BLW (rozszerzanie diety niemowlęcia sterowane przez dziecko, oparte na podawaniu mu wyboru stałych pokarmów w całych kawałkach do pogryzienia, a nie miksowaniu i karmieniu papkami za pomocą łyżeczki) najlepiej rozpocząć gdy dziecko stabilnie siedzi.

BLW - dobry sposób na rozszerzenie diety

Dla większości rodziców karmienie i pora posiłków to prawdziwy koszmar. Wymyślanie tysiąca sposobów na niejadka próby przemycania zdrowych produktów i ciągłe walki o to, żeby zjadło choć trochę. BLW jest inne. Nie zmusza, nie oszukuje, nie namawia.

Rozszerzenie diety niemowlęcia

Prawidłowa dieta i żywienie małego dziecka to dla większości rodziców kwestia niezwykłej wagi. Niezależnie od tego czy dziecko karmione jest piersią czy mlekiem modyfikowanym przychodzi ta chwila, w której samo mleko mu nie wystarcza i należy rozpocząć rozszerzanie diety.