Niemowlę - pierwsze miesiące rozwoju noworodka

Przyjście na świat dziecka to najważniejszy dla nas czas. Zmienia on nasze życie o 180 stopni. Dlatego dobrze jest się na ten moment przygotować. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i będziemy mogli się cieszyć każdym dniem spędzonym z naszym maluchem.

Niemowlę to dziecko do ukończenia 1 roku życia. W tym okresie jest ono całkowicie uzależnione od nas. Nasza bliskość i opieka zapewnia mu ciepło i bezpieczeństwo. Stąd powinniśmy zadbać o właściwą pielęgnację naszej pociechy, by prawidłowo się rozwijało.

Kolejnymi aspektami są, na które warto zwrócić uwagę w tym okresie to m.in. karmienie piersią, dobrze zbilansowane posiłki, profilaktyczne wizyty u lekarza czy szczepienie. W niektórych przypadkach musimy wiedzieć jak prawidłowo opiekować się wcześniakiem czy udzielić pierwszej pomocy noworodkowi tak by nie doszło do tragedii.

Nie powinniśmy także zapomnieć o wyprawce dla noworodka, dzięki której będziemy mogli go przyjąć w domu czy siatce centylowej, która pomoże nam określić właściwy rozwój naszego dziecka.
szczepionka

Szczepionka WZW A – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-25
Szczepionka WZW A oraz WZW B chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby (żółtaczką). Niektóre ze szczepień przeciwko żółtaczce są w Polsce obowiązkowe. Czy należy do nich szczepionka na WZW A? Kto powinien się zaszczepić przeciw WZW A? Jakie są przeciwwskazania do szczepienia? Odpowiadamy na te pytania w niniejszym artykule.
dziecko

Szczepionka na świnkę – czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-24
Szczepionka na świnkę wchodzi w skład MMR. Szczepienie to przeprowadza się w dwóch dawkach – podstawowej i uzupełniającej. Aktualne zalecenia można sprawdzić w oficjalnym kalendarzu szczepień ochronnych aktualizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, znajdziemy w nim także szczepienia na odrę, świnkę, różyczkę. Kiedy podać dziecku pierwszą dawkę? Jak sprawdzić, czy maluch nie ma przeciwwskazań do MMR? Podpowiadamy.
szczepionka

Szczepionka na tężec - charakterystyka i skutki uboczne. Czy jest obowiązkowa?

2021-04-19
Tężec jest ciężką chorobą atakującą układ nerwowy. Wywołują ją bakterie, które występują powszechnie w glebie, wodzie lub organizmach zwierząt. Wystarczy drobne przerwanie ciągłości skóry, które następnie zabrudzi się ziemią, żeby zostać zainfekowanym wytwarzającymi groźną neurotoksynę laseczkami tężca. Dlatego już od lat 60. obowiązkowa jest w Polsce szczepionka na tężec. Dzięki powszechnym szczepieniom, w krajach rozwiniętych obecnie rzadko można spotkać kogoś chorego na tę groźną chorobę.
szczepionka

Błonica - szczepionka - czy jest obowiązkowa i kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-17
Są takie choroby zakaźne, które mają charakter endemiczny, dzięki wprowadzeniu powszechnych szczepień. Do takich chorób należy błonica. Szczepionka stosowana jest już od lat 50. w Polsce. Dzięki temu obecnie w naszym kraju nie notuje się przypadków błonicy. Czujne jednak powinny być osoby podróżujące do krajów, gdzie zachorowania występują. Warto dowiedzieć się, czy szczepienie na błonicę jest obowiązkowe, jaka jest jego charakterystyka, a także kiedy należy je zrobić. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Te kwestie postaramy się przybliżyć.
szczepionka

Szczepionka na różyczkę - czy jest obowiązkowa, kiedy ją zrobić? Charakterystyka, przeciwwskazania

2021-04-12
Różyczka, odra i świnka to choroby, które cechuje wysoka zaraźliwość oraz ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą spowodować trwały uszczerbek na zdrowiu. Polska należy do krajów, w których szczepienie przeciwko tym chorobom jest obowiązkowe. Obecnie ma ono postać szczepionki MMR - jest to trójskładnikowa szczepionka na różyczkę, świnkę i odrę. Nie są dostępne pojedyncze (monowalentne) preparaty.
noworodek

Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka. Co robić?

2021-04-06
Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka jest stresujący dla wielu rodziców. Co robić, gdy nasz maluszek nagle zaczyna tracić na wadze, a my nie wiemy, czym to jest spowodowane? Czy powinniśmy się martwić? Fizjologiczny spadek masy ciała noworodka jest stresujący dla wielu rodziców. Co robić, gdy nasz maluszek nagle zaczyna tracić na wadze, a my nie wiemy, czym to jest spowodowane? Czy powinniśmy się martwić?
woda dla niemowląt

Czy noworodek może pić wodę? Jak wybrać wodę dla niemowląt?

2021-03-24
Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, czy noworodek może pić wodę i czy właściwie powinien ją dostawać. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna – wiele zależy od tego, jakie mleko pije maluszek. Przeczytaj, kiedy należy go dopajać, czy do wody należy dodawać cukier lub glukozę i jaką wodę wybrać.
bolące sutki podczas karmienia

Bolące sutki podczas karmienia - co stosować na poranione brodawki?

2021-03-23
Macierzyństwo to niewątpliwie jeden z piękniejszych okresów w życiu kobiety. Dziecko sprawia, iż już na zawsze zmienia się nasz świat i każdego dnia odkrywamy go z zupełnie innej, nowej perspektywy. Początki bycia mamą bywają jednak trudne, szczególnie jeśli mowa o stawianiu czoła wyzwaniu, jakim jest proces karmienia. Oprócz magii towarzyszącej tworzeniu się więzi z maluchem, często napotykamy na fizyczne dolegliwości, takie jak silny ból, obrzęk oraz podrażnienie brodawek. Istnieją natomiast sposoby, dzięki którym możemy sobie pomóc i czerpać prawdziwą radość z tych wyjątkowych chwil.
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
W 7. miesiącu życia dziecka jego dieta wzbogaca się o grosze

Przepisy dla niemowląt po 7 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-11
7. miesiąc życia to odpowiedni czas na wprowadzenie do diety dziecka kolejnych nowości. W tym miesiącu wprowadzamy pierwsze przyprawy. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
Rozszerzaj dietę dziecka stopniowo, pamiętając, aby powoli p

Przepisy dla niemowląt po 8 miesiącu życia [PRZEPISY]

2021-03-10
8. miesiąc życia dziecka to moment, kiedy dziecko powinno więcej gryźć. W tym miesiącu również warto podawać wysokoenergetyczne posiłki. Poznaj sprawdzone przepisy kulinarne na dania dla niemowląt.
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
Krótkie wędzidełko podjęzykowe uniemożliwia rozwój mowy i pr

Krótkie wędzidełko podjęzykowe

2021-03-09
Skrócone wędzidełko podjęzykowe (ankyloglosia) należy do najczęstszych wad anatomicznych jamy ustnej. Dotyka nawet 1 na 10 noworodków. Prawidłowo zbudowane wędzidełko umożliwia między innymi swobodny ruch języka po jamie ustnej, właściwe połykanie i wymawianie głosek. Jeśli jest zbyt krótkie, zaczynają się problemy. Mimo iż brzmi to dość groźnie, w porę wychwycone przykrótkie wędzidełko podjęzykowe daje się całkowicie wyleczyć. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?
kupa dziecka, pieluchy, dziecko

Kupa dziecka - co może powiedzieć o zdrowiu malucha?

2021-03-03
Wbrew pozorom, kupa małego dziecka to ważny temat, ponieważ jej wygląd i częstotliwość pojawiania się mówią wiele o tym, jak pracuje organizm Twojego szkraba. Zobacz, co może "powiedzieć" nam kupa.
Laktacja. Jak powstaje mleko - Dzidziusiowo.pl

Laktacja. Jak powstaje mleko?

2021-03-02
Kiedy zaczyna się produkcja mleka? Już w ciąży! Odpowiadają za to m.in. laktocyty, pęcherzyki i kanaliki mleczne. Mleko powstaje z krwi, a nie z treści żołądka i to dziecko reguluje jego ilość.
pobudzenie laktacji

Sposoby na pobudzenie laktacji

2021-03-02
Początki karmienia piersią? A może kryzys laktacyjny? Laktację można skutecznie pobudzić. Sprawdź jak na Dziudziusiowo.pl
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.
kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca - Ile trwa? Jak pomóc?

2021-03-02
Kolka niemowlęca występuje zwykle o tych samych porach, a jej ataki trwają podobną ilość czasu. Płacz, twardy brzuszek, podkurczanie nóżek, prężenie - to główne objawy kolki niemowlęcej.