Warto przeczytać

Karmienie piersią od A do Z. Jak długo? Dieta i przeciwwskazania

Szczepionki skojarzone - mniej bólu dla dziecka

Błonica

Błonica jest niebezpieczną chorobą, a śmiertelność z jej powodu nadal jest wysoka. Najczęściej dotyka nieszczepione niemowlęta oraz dzieci i dorosłych, u których cykl szczepień był niekompletny lub wygasła odporność na tę chorobę.

Tężec

Na świecie śmiertelność wśród noworodków zakażonych tężcem wynosi 90%. Na szczęście w Polsce dzięki szczepieniom obowiązkowym zapadalność na tę chorobę zmniejszyła się do kilkudziesięciu przypadków rocznie.

Bezpieczny dom

Kiedy dziecko zaczyna raczkować w jego życiu zaczyna się nowy etap. Ciekawski maluszek wszystkiego musi dotknąć, wszystko zobaczyć, wszystkiego spróbować. A to niestety zwiększa ryzyko wypadku. Jak zatem zapewnić dziecku bezpieczeństwo?

Co musisz moniecznie kupić do wyprawki dla maluszka?

Czekając na narodziny pierwszego dziecka wielu rodziców zastanawia się co i w jakich ilościach powinni kupić, aby maluszkowi niczego nie zabrakło. Oto lista najpotrzebniejszych rzeczy.

SIDS - Nagła śmierć łóżeczkowa

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagły zgon zdrowego niemowlęcia podczas snu wciąż budzi wiele kontrowersji. Do dziś wokół tego zagadnienia rodzi się wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi.

Pierwsze buciki

Wybór odpowiednich butów dla dziecka jest niezmiernie istotny. Stopy maluchów są bardzo podatne na odkształcenia. Źle dobrane obuwie może doprowadzić do deformacji i rozwoju nieprawidłowego chodu.

Pieluszkowe zapalenie skóry - Objawy i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstą dolegliwością występującą u małych dzieci. Wilgoć oraz brak cyrkulacji powietrza pod pieluszką stwarzają doskonałe warunki do powstawania podrażnień i stanów zapalnych: pośladków, odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin oraz dołu dziecięcego brzucha .

Ciemieniucha

Ciemieniucha to nic innego jak łojotokowe zapalenie skóry, na skutek którego dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka. Zmiany najczęściej pojawiają się na owłosionej skórze główki dziecka, ale mogą wystąpić także za uszami, na szyi oraz w pępku i pachwinach.

Stulejka

Zwężenie napletka często bywa diagnozowane jako stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w większości przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i nie wymaga leczenia.

Tajemnica mleka modyfikowanego

Jeśli z jakiś powodów nie możesz, albo nie chcesz dziecka karmić piersią, podawaj mu mleko modyfikowane. Ma ono skład bardzo zbliżony do Twojego pokarmu, dostarcza maluchowi łatwo przyswajalne białko, tłuszcze nienasycone, węglowodany oraz witaminy i minerały.