Warto przeczytać

Dlaczego warto kupić otulacz dla niemowlaka?

Uwaga nadchodzi kolka

Odruchy u noworodka

Jak myć mleczne zęby?

Słodkie herbatki, soki, kaszki, słodycze, owoce, a nawet mleko sprawiają, że dziecięce ząbki narażone są na próchnicę. A w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dokładna i regularna higiena jamy ustnej jest tak ważna i to już od najwcześniejszych lat. Zobacz, jak dbać o zęby mleczne swojego dziecka.

SIDS - Nagła śmierć łóżeczkowa

Nagła śmierć łóżeczkowa (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome), czyli nagły zgon zdrowego niemowlęcia podczas snu wciąż budzi wiele kontrowersji. Do dziś wokół tego zagadnienia rodzi się wiele pytań, na które nie ma odpowiedzi.

Próchnica butelkowa

Próchnica butelkowa bardzo często dotyka niemowlaków, a nawet przedszkolaków. Dlaczego? Bo maluszek, który pije z butelki, szczególnie produkty słodzone jak soki, mleko czy herbatki, jego ząbki mają długotrwały kontakt z cukrem, co może szybko doprowadzić do próchnicy. Próchnica pojawia się nagle, ma gwałtowny przebieg i często powoduje rozległe zmiany w uzębieniu dzieci. Jakie są jej pierwsze objawy, jak jej zapobiec, żeby nie leczyć?

Podpowiadamy jak wybrać pierwsze buty dla dziecka

Wybór odpowiednich butów dla dziecka jest niezmiernie istotny. Stopy maluchów są bardzo podatne na odkształcenia. Źle dobrane obuwie może doprowadzić do deformacji i rozwoju nieprawidłowego chodu.

Pieluszkowe zapalenie skóry - Objawy i leczenie

Pieluszkowe zapalenie skóry jest częstą dolegliwością występującą u małych dzieci. Wilgoć oraz brak cyrkulacji powietrza pod pieluszką stwarzają doskonałe warunki do powstawania podrażnień i stanów zapalnych: pośladków, odbytu, narządów płciowych, ud, pachwin oraz dołu dziecięcego brzucha .

Stulejka

Zwężenie napletka często bywa diagnozowane jako stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w większości przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i nie wymaga leczenia.

Tajemnica mleka modyfikowanego

Jeśli z jakiś powodów nie możesz, albo nie chcesz dziecka karmić piersią, podawaj mu mleko modyfikowane. Ma ono skład bardzo zbliżony do Twojego pokarmu, dostarcza maluchowi łatwo przyswajalne białko, tłuszcze nienasycone, węglowodany oraz witaminy i minerały.

Żółtaczka fizjologiczna

Żółtaczka noworodków jest powszechnym zjawiskiem. Występuje u około 60% donoszonych dzieci i u zdecydowanej większości wcześniaków. Charakterystyczne dla żółtaczki żółte zabarwienie skóry zwykle pojawia się w 2-3 dobie życia i jest wynikiem przejściowej niedojrzałości wątroby.

Trudny czas ząbkowania

Przewinięte, najedzone, a mimo to ciągle płacze? Być może Twojemu maleństwu zaczęły wyrzynać się ząbki. Jeśli w dziecięcej buzi pojawiły się uwypuklenia, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł u Twojego szkraba rozpoczął się kolejny ważny etap - ząbkowanie.

Spadek masy ciała noworodka

Właśnie zostałaś mamą. Dopiero uczysz się jak postępować z dzieckiem. Obserwujesz jak śpi, je, płacze. Wszystko wydaje się być w porządku. Tylko dlaczego waga noworodka spada? Przecież karmisz je bez problemu, a dziecko się najada. Spokojnie, nie ma powodu do zmartwień.