Menu główne
Portal dla rodziców...

Monitoring owulacji

Kolejny miesiąc staracie się o dziecko i znów nic z tego? Monitoring cyklu owulacyjnego to jedno z podstawowych badań w diagnozowaniu problemów z płodnością. Warto więc się nad nim zastanowić. Jaki jest cel tego badania i na czym ono polega?

monitoring_duze

 

Monitoring cyklu

Monitoring cyklu to nieskomplikowane i zupełnie bezbolesne badanie płodności, dające  za to odpowiedź na wiele pytań związanych z płodnością. Polega na tym, iż w ściśle określonych dniach (wyznaczonych na podstawie długości cyklu menstruacyjnego) wykonywane jest USG dopochwowe, zazwyczaj 3 - 4 razy podczas jednego cyklu.

Badania mają na celu określenie:

  • cechy pęcherzyków - kiedy rosną, jaka jest ich ilość i jaką osiągają wielkość
  • czy pęcherzyk Graffa pęka
  • jaka jest szerokość oraz budowa endometrium - błony śluzowej macicy

Celem pierwszej fazy badania jest określenie, czy pęcherzyki wzrastają i czy endometrium ma prawidłową grubość. Kolejnym etapem monitoringu cyklu jest sprawdzenie, czy doszło do planowanej owulacji i czy są ślady po pękniętym pęcherzyku. 

Jak widać wyniki monitoringu cyklu owulacyjnego mogą odpowiedzieć na wiele pytań związanych z niepłodnością u kobiet. Co więcej pozwalają na dopasowanie leczenia do indywidualnych potrzeb danej kobiety. Jeśli pęcherzyki rosną, ale nie pękają - pozwala ustalić, kiedy można wspomóc organizm farmakologicznie, aby wywołać pęknięcie pęcherzyka. Gdy nie osiągają odpowiedniego rozmiaru - jakie leki podać, aby wspomóc ich rozwój.


A w przypadku stosowania stymulacji owulacji, monitorowanie cyklu pozwala na określenie optymalnego dnia do zapłodnienia.

 

Pęcherzyk Graafa

Pęcherzyk Graffa Ma około 18 - 22 mm średnicy i otacza znajdującą się w jajniku komórkę jajową. Zbudowany jest z otoczki zewnętrznej zawierającej liczne naczynia krwionośne, z wielowarstwowej błony ziarnistej oraz wzgórka jajonośnego z zawartą w nim komórką jajową.

 

W życiu kobiety z około 300.000 pęcherzyków zawierających komórki jajowe, rozwija się około 400 pęcherzyków Graafa. W trakcie jednego cyklu miesiączkowego dojrzewa zwykle tylko jeden z nich, a rezerwa jajnikowa zmniejsza się z miesiąca na miesiąc.

Rozwój pęcherzyka pobudzany jest przez hormon folikulotropowy - FSH. (wydzielany przez przysadkę mózgową). Pęknięcie pęcherzyka (owulacja) następuje na skutek działania hormonu luteinizującego - LH.

 

Pęcherzyk przetrwały

Niepękający pęcherzyk Graafa to rodzaj łagodnej torbieli, która rozwija się w jajniku. W takiej sytuacji, gdy nie doszło do uwolnienia komórki jajowej, nie ma mowy o owulacji, a dalszy wzrost pęcherzyka może być przyczyną:

  • zaburzeń miesiączkowania
  • bólu związanego z możliwością pęknięcia dużego pęcherzyka

Zmiana torbielowata zazwyczaj cofa się samoistnie w ciągu kilku cykli menstruacyjnych.

W określonych dniach cyklu zaleca się także wykonanie badania poziomu niektórych hormonów. Badanie krwi w połączeniu z USG pozwoli dokładniej potwierdzić owulację lub zdiagnozować ewentualny problem.

 

Badanie monitorujące powtarza się kilkakrotnie w czasie trwania jednego cyklu, począwszy np. od jego 5. dnia. W prywatnych gabinetach ceny są bardzo zróżnicowane, a koszt pojedynczego USG waha się pomiędzy 40, a 150 zł. Zazwyczaj, w celu pełnej oceny cyklu, niezbędne są 3 - 4 badania, zatem koszty robią się proporcjonalnie wyższe.

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Naprotechnologia w walce z niepłodnością

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © endostock All rights reserved

 


 

 

Konsultacja medyczna
joanna-eliasdr n. med Joanna Elias

ginekolog, położnik
Polmed- Klinika Leczenia Niepłodności
Wrocław ul.Partynicka 45
tel 71-3398362

Zobacz profil specjalisty

 

 

Katarzyna Michniewska

Google Plus

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino i ciastek z kremem kobieta przed trzydziestką. Optymistka wierząca, że nic nie dzieje się bez przyczyny. Pełna energii gaduła o wielu obliczach. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wie...

Komentarze  

#1 agniesia00 2014-12-20 06:43
Witam,14 dnia cyklu moj pecherzyk mial 18 mm,lekarz kazal wstrzymac sie ze wspolzyciem do czasu pekniecia pecherzyka. A jezeli sam nie peknie to za dwa dni poda pregnyl.tylko czy ja wogole moge wyczuc KIEDY pecherzyk peknie? Bo z tego wszystkiego caly czas czuje bol owulacyjny w tym 14 dniu natomiast 15 dnia juz nic nie czuje.czy to znaczy ze pecherzyk pekl czy dopiero to nastapi i bol z dnia 14 nie ma nic do tego?
Cytuj

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

logo

Porady dla rodziców - od planowania rodziny do wychowania dzieci. Ponadto zdrowie i uroda, rodzinne forum i strefa specjalnie dla taty - to wszystko znajdziesz w portalu parentingowym Dzidziusiowo.

Portal parentingowy Dzidziusiowo.pl ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Zamieszczone tu materiały w żadnej mierze nie zastąpią profesjonalnej porady medycznej. Przed zastosowaniem się do treści medycznych zawartych w naszym serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Właściciel serwisu nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z zastosowania informacji zawartych w serwisie Dzidziusiowo.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, powielanie oraz rozpowszechnianie bez zgody redakcji zabronione.