Adopcja w skrócie

W Polsce nad adopcją, czyli procesem przysposobienia czuwają ośrodki adopcyjno-opiekuńcze, a ostateczną decyzję podejmuje sąd rodzinny. Aby zostać rodzicem adopcyjnym należy spełniać szereg warunków i uzyskać pozytywną opinię komisji kwalifikacyjnej. Jak wygląda proces adopcyjny krok po kroku?

 

Adopcja rodzice adopcyjni
 

1. Wizyta w ośrodku adopcyjnym

Jeśli zastanawiacie się nad adopcją, swoje pierwsze kroki powinniście skierować do wybranego ośrodka adopcyjnego (lista ośrodków na końcu artykułu). Pracownicy ośrodka dokonają rejestracji i przeprowadzą z Wami wstępne rozmowy. Gdy zbierzecie wszystkie niezbędne dokumenty czekają Was kolejne spotkania. Na początek z pedagogiem i psychologiem.

 

2. Spotkanie z psychologiem

Jakie kwestie poruszy na spotkaniu:

 • motywy adopcji,
 • potrzeby dziecka,
 • status materialny,
 • stan zdrowia dziecka i przyszłych rodziców rodziców,
 • małżeństwo.
Następnie przeprowadzony zostaje wywiad środowiskowy. Przyszli rodzice muszą odbyć szereg spotkań ze specjalistami, będą również kierowani na warsztaty i wykłady. Gdy komisja kwalifikacyjna zaakceptuje osoby ubiegające się o adopcję, zostaje im przedstawione dziecko, ale jeszcze nie osobiście. W tej fazie przyszli rodzice nie mają bezpośredniego kontaktu z maluchem, zapoznają się z dokumentacją, poznają opinię wychowawców, lekarzy i psychologów.

Gdy zaakceptują dziecko zapraszani są na wizytę w domu dziecka.
 

2. Pierwszy kontakt z dzieckiem

Pierwsze spotkanie ma miejsce w domu dziecka. Ponieważ może zdarzyć się tak, że dziecko początkowo nie zaakceptuje nowych rodziców, odwiedziny odbywają się kilkakrotnie. W tym samym czasie prawny opiekun dziecka prosi sąd o zgodę na zmianę miejsca pobytu na miejsce zamieszkania rodziców preadopcyjnych. Gdy sąd wyrazi zgodę można zabrać malucha do domu.
 

3. Sąd Rodzinny

Kolejnym krokiem na drodze adopcji jest złożenie wniosku i zebranej w ośrodku adopcyjnym dokumentacji, do Wydziału Rodzin i Nieletnich Sądu Rodzinnego. W czasie, gdy rodzice czekają na termin rozprawy w domu odwiedza ich kurator sądowy i pracownik ośrodka adopcyjnego. Ich zadaniem jest ocenienie, czy rodzice radzą sobie z opieką nad dzieckiem.
 
Jeśli podczas rozprawy o przysposobienie sąd rodzinny wyda zgodę na adopcję należy odczekać 21 dni, aby wyrok się uprawomocnił. Gdy to nastąpi nowi, szczęśliwi rodzice muszą udać się do właściwego dla urodzenia dziecka urzędu stanu cywilnego w celu uzyskania nowego odpisu aktu urodzenia, na którym będą figurować jako rodzice, a dziecko ma ich nazwisko.
 

Kto może adoptować dziecko w Polsce?

 • pary małżeńskie,
 • osoby samotne,
 • takiej możliwości nie mają pary będące w związkach nieformalnych.

 

Warunki niezbędne do wypełnienia

 • odpowiednie warunki materialne,
 • w przypadku par: stabilny, trwały i szczęśliwy związek małżeński,
 • jednomyślność w podjęciu decyzji o adopcji,
 • odpowiedni wiek, różnica między dzieckiem, a rodzicami nie powinna przekraczać 40 lat,
 • zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne,
 • brak nałogów.
 
Ponieważ każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie mogą pojawić się odstępstwa od wymienionych warunków.

Zdjęcie: Fotolia fot by © yarruta

Komentarze
Dodaj komentarz
Ocena:
Marzec 21, 2018
Zapraszam na blog o adopcji:
www.domowehistorie.pl

Miłego czytania!
Ocena:
Listopad 28, 2015
Pierwszy adres z listy (Biała Podlaska) jest błędny - ulica, kod pocztowy innego miasta. Ten z Kąpielowe został wiele lat temu przeniesiony. Ktoś nie sprawdził informacji pisząc artykuł?
Ocena:
Lipiec 18, 2015
Witam jestem młoda kobieta 24lata chciałabym wiedzieć czy mam jakiekolwiek szansę aby chociaż jednemu dzidziusiowi stworzyć normalny kochający dom. ?Mam partnera nie mamy ślubu ale żyjemy zgodnie już 8lat kochamy dzieci od najmłodszych lat się nimi zajmuje . mamy oboje pracę ale brak własnego mieszkania (wynajmuje mu) no i partner był karany ale nie był w więzieniu . Proszę o komentarze . lub wiadomości na e maila lalka2601@wp.pl Dziękuje .