Nie taka straszna cytologia

Jednym z badań kontrolnych wykonywanych przed zajściem w ciążę jest cytologia. To bezbolesne badaniem, pozwala wykryć wczesne zmiany przed-nowotworowe i nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Wykonywana regularnie może nawet uratować kobiecie życie. I choć obecnie badanie to jest szeroko dostępne, i trwa zaledwie kilka minut, to nadal duża część Polek unika go jak ognia. Dlaczego zdecydowanie warto pójść na cytologię i jak wygląda badanie?

 

Badanie diagnozujące raka szyjki macicy, będącego przyczyną śmierci aż pięciu Polek dziennie.

 

Jak wygląda cytologia?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu rozmazu z tarczy części pochwowej i z kanału szyjki macicy w celu oceny, czy złuszczające się komórki są prawidłowe, czy mają cechy patologiczne. To proste i całkowicie bezbolesne badanie pozwala wykryć raka szyjki macicy, zdiagnozować opryszczkę, brodawczaka ludzkiego, chlamydiozę, niedobory witaminowe oraz zmiany popromienne. Cytologia jest zatem niezwykle istotnym badaniem gdyż umożliwia eliminację zakażeń wpływających na życie seksualne, przebieg ciąży, zdrowie noworodka oraz pozwala na wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Po pobraniu wymazu będziesz czekać ok. dwóch tygodni na jego wyniki. Warto wcześniej zapoznać się z tym, jaki wynik możesz otrzymać i co on oznacza.

 

Cytologia wyniki - system PAP

W Polsce popularne są dwa systemy klasyfikacji wymazów cytologicznych: PAP (system Papanicolau) oraz  TBC (system Bethesda).

W zależności od komórek rozpoznanych w rozmazie system PAP określa pięć grup cytologicznych:

  • Grupa I - w rozmazie stwierdza się prawidłowe komórki nabłonka szyjki macicy i zależnie od fazy cyklu płciowego, nieliczne białe krwinki. Następne badanie cytologiczne należy przeprowadzić za rok.
  • Grupa II - w rozmazie stwierdza się typowe dla stanów zapalnych komórki nabłonkowe. Taki wynik także uznaje się za niepodejrzany. W zależności od rodzaju stanu zapalnego lekarz może zalecić leczenie przeciwzapalne.
  • Grupa III - w rozmazie stwierdza się komórki dysplastyczne. W zależności od ich ilości wyróżnia się dysplazję małego, średniego i dużego stopnia. Do tej grupy cytologicznej zalicza się również ciężkie zmiany zapalne i zakażenia wirusowe np. wirusem brodawczaka. Jest to wynik podejrzany i wymaga powtórzenia badania po zastosowanym leczeniu. Jeżeli zmiany utrzymują się nadal, należy pobrać do badania wycinki z tarczy części pochwowej.
  • Grupa IV - w rozmazie stwierdza się pojedyncze komórki atypowe, sugerujące przedinwazyjną zmianę nowotworową  w obrębie nabłonka. Wymaga natychmiastowej dalszej konsultacji lekarskiej.
  • Grupa V - w rozmazie stwierdza się liczne komórki atypowe. Taki wynik przemawia za inwazyjną zmianą nowotworową. Cytologia grupy V wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i wprowadzenia odpowiedniego leczenia. 

 

W otrzymanym wyniku będą zawarte informację o tym, do której grupy zalicza się pobrana od Ciebie próbka. Bez obaw, zdecydowana większość wyników należy do grupy I i II, i jeśli taki jest Twój wynik nie musisz się martwić. Komórki są prawidłowe. Jeśli natomiast wynik sugeruje grupę III-V, koniecznie skonsultuj go z lekarzem ginekologiem.

Wyniki badania cytologicznego - system TBC

Wynik badania cytologicznego podawany w systemie TBC różni się od tego podawanego w systemie PAP, a ewentualne zmiany występujące w obrazie cytologicznym opisane są następującymi skrótami: 

  • ASCUS - nietypowe  komórki nabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu
  • ASCH - zmienione  komórki nabłonkowe, w przypadku których nie można wykluczyć obecności rozległych zmian w komórkach nabłonka płaskiego
  • LSIL - niewielkie zmiany w komórkach nabłonka płaskiego
  • HSIL - rozległe zmiany  w komórkach nabłonka płaskiego
  • AGC - atypowe komórki gruczołowe

 

Pamiętaj, że  badanie cytologiczne należy powtarzać raz w roku!

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Aktualnie brak komentarzy dla wpisu